Glazen deur van Mariagrot in Heinkenszand vernield 4 TEST-RONDLEIDING NIEUWE ORGANSIATIE TOURIST INFO YERSEKE De felle zon laat het water van de Oosterschelde schitteren terwijl een kille bries de geur van de zee over de haven van Yerseke blaast. Het zijn de (bijna) ideale omstandigheden voor een test rondleiding van de nieuwe organisatie Tourist Info Yerseke. Een rondleiding die een inkijkje geeft in de oester- en mosselsector. et is drie uur als een groep excursiegangers zich meldt bij de Vis- kêête in de haven van Yerseke. Gids en be stuurslid Suzanne de Jager vangt de groep op. Voor de speciale gele genheid schuiven ook voorzitter Rinus van Stee en zijn broer Jaap aan. Deze laatste is niet alleen be stuurslid, maar ook eigenaar van de Viskêête, een oesterkwekerij en groothandel in vis, schaal- en schelpdieren. ,,We gaan eerst naar de oester putten", zegt De Jager. De groep daalt af naar het historische en meest bekende stukje van Yerseke. ,,Zit hier geen luchtje aan?", wil een van de deelnemers weten ter wijl hij wijst op het zeewier in de bassins. ,,Nee", lacht Rinus van Stee. ,,Hier komt twee maal per dag vers water in." Vroeger Hij legt uit hoe het werkt in de putten en dat het verse Ooster- scheldewater met vloed naar bin nen kan stromen. En daarna stapt hij moeiteloos en vol enthousi asme over op vroeger. Hoe het er aan toe ging in de oes terputten toen hij nog een kind was. Over de tijd dat oesterbroed nog op dakpannen werd ingevan gen en in Yerseke meer dakpannen waren dan er in heel Nederland op de daken lagen. Rondleiding of niet, het werk bij de putten gaat gewoon door. Ie mand werkt met een luidruchtige hogedrukspuit. In een bedrijfs ruimte worden nog wat oesters in mandjes gestopt en een jongen op een heftruck rijdt tussen de excur- siegangers door. De bedrijvigheid heeft z'n charme. Het laat zien dat het hier om gewone, hedendaagse bedrijven gaat al doet de omge ving historisch aan. De komst van de creuze De Jager blijft onvermoeibaar ver tellen. ,,Het duurt zes jaar voor een oester rijp is voor consumptie", zegt ze. Ze heeft dan al het verhaal achter de komst van de creuzes verteld en wat het verschil is met de platte oesters. De groep luistert geboeid. ,,Ze zeggen wel dat oes ters duur zijn, maar als je dit alle maal ziet snap je het wel. Het is enorm arbeidsintensief", merkt Ze zeggen wel dat oesters duur zijn, maar als je dit allemaal ziet snap je het wel een van de deelnemers op. Op de Oosterschelde, achter de oesterputten, ligt de Ye 85 aange meerd. Een voormalige mosselkot- ter die wordt aangepast en straks wordt ingezet bij de oesterteelt. ,,Willen jullie even kijken waar de bemanning leeft als ze op zee zijn", vraagt Jaap van Stee. Dat laten de kinderen zich geen twee keer zeggen. Nog voordat ie dereen er erg in heeft staan ze al aan boord. Stichting Tourist Info werkt met ervaren gidsen die tot voor kort voor de inmiddels opgeheven VVV werkten. De stichting ver zorgt niet alleen rondleidingen, maar biedt ook arrangementen aan en plaatst digitale informatie borden. Het aanbod is nog in op bouw. Meer informatie is te vinden op Facebook en binnenkort ver schijnt de nieuwe website. ,,Dit is geen kattenkwaad meer", zegt Kees Priem. ,,De deur was van veiligheidsglas. Die krijg je niet zo maar kapot." Priem heeft het hek voor de ingang maar afgesloten, zo dat niemand naar binnen kan. De berg met glas blijft nog even liggen voor de politie. ,,Want het kan zijn dat ze nog komen kijken." De vernieling lijkt niet op zich- zelf te staan. Al een half jaar zijn er zorgen om de plek die voor de Ka tholieken belangrijk is. Want dat er regelmatig jongeren in de grot zit ten is wel helder. Er worden peuken gevonden of lege chipszakken. De Bestuur van parochie doet aangifte bij poltie lucifers of aanstekers die er liggen om de kaarsjes aan te steken wor den wel eens meegenomen. ,,Maar", zegt Priem, ,,Als kinderen hier zitten en een sigaret roken kan ik dat ook nog wel billijken. Zeker nu kunnen ze nergens heen. ,,Al- leen dit is echt schade toebrengen." De Mariagrot werd in 1912 in ge bruik genomen en is dag en nacht open voor gelovigen. Binnen is ruimte om een kaarsje aan te ste ken. Je kan er bidden of gewoon even in stilte zitten. De grot wordt veel gebruikt, vertelt Priem. ,,Zeker nu de kerken in coronatijd zijn ge sloten en er tijdens de diensten maar 30 man naar binnen mogen is het fijn. En hierachter ligt de be graafplaats, ik maak me er wel zor gen om dat ze daar niet heen gaan. Daar is ook al wel eens wat ge beurd." In Heinkenszand is op meer plek ken sprake van overlast en vernie lingen. Onlangs werd nog een mo- zaïkbank op het schoolplein ver nield en buurtbewoners rondom de scholen klagen over vuurwerkover- last. maandag 19 april 2021 BE Rondje langs de oesterputten Suzanne de Jager geeft een rondleiding, de families Miedema en Jasper luisteren aandachtig naar de uitleg. fotomarcelle davidse Melita Lanting Yerseke -Deelnemer aan excursie H Een grote berg met kleine stuk jes glas, een deurklink en een slotplaat. Dat is alles wat nog rest van de glazen deur voor de Mariagrot in Heinkenszand. Ver nieling, denkt het parochiebe stuur en daarom wordt aangifte gedaan. Melita Lanting Heinkenszand Een hoop glas is alles wat rest van de deur. foto melita lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47