Werk van zes kunstenaars is straks te zien bij het Watersnoodmuseum 5 ALBASTEN HUWELIJK 94 EN 96 JAAR maandag 19 april 2021 Het begon op de verjaardag van Prins Bernhard, Nederland was net bevrijd. Ali Kranenburg liep met een vriendin en Frans Prins met een vriend in Den Helder. Ze trokken samen op, Ali eerst met zijn vriend en haar vriendin met Frans. ,,Op een gegeven moment ruilden we." En nu zijn ze 75 jaar getrouwd. Zondag 18 april vierden ze hun albasten huwelijk. Hij 96 jaar oud en zij 94. Niet dat de vonk met een oversloeg bij die eerste ontmoeting tussen het meisje uit Den Helder en de knul uit Deventer. ,,Hij ging bij de mariniers en dat vond ik maar niets, want dan zou hij weggaan." Maar een jaar later zagen ze elkaar weer. ,,Ze stond ineens voor me en vroeg: 'Wil je dansen?' Toen wist ik: die moet ik hebben." Ze trouw- Van mijn pakkie tot aan mijn schoenen, alles was op de bon den. ,,Van mijn pakkie tot aan mijn schoenen, alles was op de bon", zegt zij bij het tonen van hun trouwfoto. Zes weken voor de geboorte van hun eerste zoon, in 1947, werd Frans naar Indonesië gestuurd. ,,Om de orde te herstellen." De in Deventer geboren Frans zag er van alles: mooie, maar ook minder leuke dingen waar hij liever niet over praat. Toen hij in '48 terug kwam, was hij vader van een jaar oude zoon. Er volgden nog drie kinderen: twee meisjes en een jongen, nu 72, 67 en 65 jaar oud. In de tussentijd werd Frans ook nog ingezet bij de guerrillaoorlog in Guinea. ,,Daar mochten geen ge zinnen mee naartoe." Later wel naar Curasao, waar ze tweemaal voor een aantal jaar hebben ge woond. Op een gegeven moment vestigden ze zich in Lisse, waar zij een speelgoedwinkel opende. Samen naar de winkel ,,Ik heb mijn portie alleenzitten wel gehad hoor", zegt Ali. ,,Van- daar dat we 75 jaar getrouwd zijn." Toch voegt ze eraan toe: ,,Als hij thuis was, deden we alles samen. Zelfs voor een pond suiker gingen we samen naar de winkel." Nadat hij zijn heup had gebroken en zij was gevallen door een zetje van de draaideur bij de supermarkt, ver huisden ze twee jaar geleden op aanraden van oudste zoon Frans naar Renesse. ,,Hij woonde hier al 16 jaar en wij pasten altijd op zijn huis als hij met vakantie was", zegt Ali. Vrijdag al zijn ze begonnen met vieren. ,,Het moet in gedeeltes hè? Maar als alles weer opengaat, gaat het door hoor: van de zomer geven we een groot feest voor alle kinde ren, kleinkinderen en achterklein kinderen. We zijn met 39 nu." Vandaag krijgen ze bezoek van burgemeester Van der Hoek én, omdat er in heel Nederland maar 25 paren zijn die dit jaar hun 75-ja- rig huwelijksjubileum vieren, van de kamerheer van de Koning, me vrouw Hollestelle-van Rooijen. Zij brengt de felicitaties over en geeft bloemen namens Willem-Alexan- der en Maxima. Michiel Bouwman Ouwerkerk In de expositie 'Ik worstel en kom boven' is vanaf 19 juni werk te zien van Tonnie Dieleman, Paul Nieboer, Astrid van Nimwegen, het duo Anna de Bruyckere en Christian Blaha en Jorien Brugmans. Zij wer ken vanuit verschillende discipli nes: videokunst, muziek, literatuur, installatiekunst en live-perfor mance. Het is de bedoeling dat de expositie tot in november loopt. Liefst 86 andere ideeën worden niet opgenomen in de expositie. Maar het museum is zó overweldigd door dat grote aantal dat bekeken wordt of een aantal van de voorstellen ge schikt is voor een samenwerking in de toekomst, zegt museumdirec teur Siemco Louwerse. Zelf was hij één van de juryleden die de voor stellen beoordeeld heeft. Naast hem waren dat Roos Gortzak (directeur Vleeshal) en Hicham Khalidi (di recteur Jan van Eyck Academie in Maastricht). Volgens Louwerse was de jury ge raakt door de vele persoonlijke ver- halen van mensen en onder de in druk van het hoge niveau van de makers. ,,Een aantal indieners heeft de Ramp zelf mee gemaakt of was getroffen door corona. Enkele kun stenaars benoemden ook andere cri sissituaties in hun verhalen. Zoals de evacuatie van de dreigende waters nood in 1995, in het rivierengebied." Het Watersnoodmuseum pro beert met de eind-expositie een sti mulans te bieden voor culturele ma kers, legt Louwerse uit. ,,We willen bezoekers raken, confronteren, in spireren en hoop bieden in deze tijd. Daarnaast willen we ook laten zien welke belangrijke bijdrage kunst kan bieden in een tijd van onzeker heid." SD 'Als hij thuis was deden we alles samen' Valeska Nastaly Renesse - Frans Prins Kijk op de site bij /video Ali (94) en Frans (96) zijn 75 jaar getrouwd Een kleine honderd kunstenaars hadden er wel oren naar om werk te maken voor een nieuwe expositie in en bij het Waters noodmuseum. Maar slechts zes van hen zijn geselecteerd om hun ideeën uit te werken. Frans en Ali Prins vieren hun albasten huwelijksjubileum. Ondanks hun hoge leeftijd, verhuisden ze twee jaar geleden naar Renesse. Ze wonen aan de Lindelaan waar ze vanaf hun balkon genieten van de lindeboom voor hun huis. foto marieke mandemaker Tonnie Dieleman is een van de kunstenaars die werk laat zien in de tentoonstelling 'Ik wordtel en kom boven'. foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46