Drukte: van straatfeest tot blije voetbalfans NIEUWS 3 CORONA CATSHUISOVERLEG maandag 19 april 2021 Toch stelt het kabinet het defini tieve besluit nog uit tot morgen. Het gunt zichzelf tijd om nog de laatste cijfers tot zich te nemen. Nog twee dagen van besmettings- cijfers, ziekenhuisdata en tellingen op de ic's moeten het beeld com pleet maken. Juist afgelopen dinsdag lanceer den Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) het nieuwe 'openingsplan'. Een zes- stappenstrategie van versoepelin gen om tot een 'normale zomer' te komen. Stap één daarbij is om vanaf 28 april de avondklok na 95 dagen te beëindigen, terrassen en winkels te heropenen en het advies aan te pas sen om thuis weer twee bezoekers toe te staan. Maar direct na de presentatie kwam er al een kink in de kabel. De coronacijfers waren zo ongunstig, dat Rutte al probeerde om eventu eel enthousiasme te temperen. ,,We gaan echt geen onverantwoorde dingen doen.'' Want de hamvraag voor het kabi net was - en blijft de komende 48 uur - namelijk: zijn 'we' over de piek van de derde besmettingsgolf heen? RIVM Gisteren noteerde het RIVM nog 8600 nieuwe coronagevallen, vrij dag nog 8966. In de ziekenhuizen liep het aantal coronapatiënten op naar 2478, vijftig meer dan zaterdag. En gemiddeld werden de laatste ze ven dagen 7548 besmettingen per dag vastgesteld, het hoogste week- gemiddelde sinds 9 januari. Het noopte Mark Rutte te waar schuwen, afgelopen week, dat ver soepelingen wel eens uitgesteld zouden kunnen worden: ,,Het vol gende moment is 28 april. Als het dan niet kan, wordt het een week later. Het wordt dan 3 of 6 mei. We hopen dus 28 april, maar we weten het niet zeker." Tegelijk hield RIVM-kopstuk Jaap van Dissel gis teren ook voor dat j e het glas halfvol zou kunnen noemen. Ingewijden spraken van 'positieve signalen' die de kans op versoepelingen 'groot' zouden maken. ,,Of op z'n minst gegroeid." Van Dissel hield voor dat er aan wijzingen zijn dat er 'een afvlak king' te zien is bij de ziekenhuisop names: het aantal nieuwe patiënten per dag neemt wat af, wat erop kan duiden dat de top van de derde be- smettingsgolf bereikt is. Ook het CORONA-INCIDENTEN Al vroeg in de middag verzamelden tientallen fans van Vitesse zich voor de bekerfinale in Park Sonsbeek. De supporters staken vuurwerk af, zon gen strijdliederen en dronken bier onder het toeziend oog van de poli tie. Burgemeester Mar- couch was vol begrip, liet hij aan lokale media we ten. ,,Ik snap de ingewik keldheid en de emotie. Je wilt je uiten en wil dat met je kameraden doen." Een dag eerder mochten honderden uitzinnige fans ook al massaal hun spelers uitzwaaien voor dat ze naar de Kuip afreis den. Ook toen werd geen afstand gehouden. Zo ging het niet alleen in Arnhem dit weekend. In Leeuwarden was het vrijdag groot feest toen Cambuur promoveerde naar de eredivisie. Hon derden fans trokken al tij dens de wedstrijd naar het stadion. Na de rust liep dat aantal op tot zo'n tweeduizend fans die vuurwerk afstaken en tot na tienen stonden te hos sen. Om de situatie be heersbaar te houden, koos de burgemeester ervoor het feest gecontroleerd af te bouwen. Rond 23.00 uur was het plein voor het stadion weer leeg. Niet alleen rondom de belangrijke voetbalduels lapten mensen de corona- regels aan hun laars. In het Noord-Hollandse De Goorn lieten zo'n drie- honderd tot vierhonderd dorpsbewoners zich hun jaarlijkse feestje zaterdag niet ontnemen. Normaal gesproken was er afgelo pen weekend kermis, maar die kon niet door gaan. Geholpen door het stralende weer kwamen de buurtbewoners toch op straat samen met harde muziek, barbecues en bier. Eerst liet de poli tie dat toe, maar rond 21.30 uur werd er hard in gegrepen met politiehon- den en de wapenstok. Tv-kok René Pluijm had er eveneens genoeg van. Hij opende zijn terras in IJmuiden. Volgens de gemeente had Pluijm meerdere waarschuwin gen gekregen. Toen er bij een controle wederom mensen zaten te eten op zijn terras, is hij gearres teerd en is zijn zaak op last van de burgemeester gesloten. Dit weekend ging het ook weer mis in parken. Amsterdam moest twee dagen de in gangen van het Vondel park sluiten omdat het te druk werd door het mooie weer. Het is een situatie waar burgemeesters zich al langer ongemakkelijk bij voelen. Voorzitter Ger- rit van de Kamp van poli- tie-vakbond ACP: ,,Je ziet dat mensen zich steeds moeilijker kunnen be heersen. Deze manier gaat niet meer werken en dat sterkt ons in het ge voel dat het anders moet." aantal ic-opnames bleef stabiel. Wat ook zwaar weegt, is daar naast dat 3 miljoen Nederlanders het virus al zouden hebben gehad, terwijl er inmiddels ongeveer 4,4 miljoen mensen 'een prik hebben gehad'. Bovendien hijgen horeca ondernemers en winkeliers het ka- binet in de nek: juist met mooier lenteweer op komst hopen zij nog iets van het seizoen te kunnen ma ken. Daarnaast is de grote vrees dat als de terrassen dicht blijven, de stadsparken volstromen met men sen. Nog een reden voor de horeca om voor de eigen zaak te pleiten. Zij hebben bovendien een sterke bondgenoot in de burgemeesters. De voorzitter van het Veiligheids- beraad Hubert Bruls zei gisteren nog vandaag in overleg met het ka binet te gaan pleiten voor het ope nen van de terrassen. ,,Dat je dus iets met die terrassen gaat doen. Vooral dus voor groepen mensen buiten. Dat had wat ons betreft ook wel deze week gekund. Je geeft daarmee geweldig veel ruimte aan de samenleving. En dat is echt no dig." Ook, zegt hij, met Koningsdag in aantocht: ,,Als het om de handha ving gaat, ook richting Koningsdag, zou ik zeggen: Go with the flow. Het is ondoenlijk om tegen zulke grote groepen mensen te zeggen dat het niet meer kan.'' Compromis Maar ingewijden houden er ook nog rekening mee dat er morgen een compromis uitrolt. Dan zouden niet én de avondklok geschrapt worden, of ruimte worden gegeven aan winkels en terrassen, maar zou er worden gekozen voor het één of het ander. Dat maakt het niet veel duidelijker, dus die optie wordt wel het minst waarschijnlijk geacht. Veel aannemelijker is dat het hele 'pakket' van 28 april een week door schuift. Het kabinet verschafte zichzelf in ieder geval nog 48 uur om die knoop door te hakken. GO Versoepelingen? 'Positief' kabinet wikt en weegt nog Demissionair premier Mark Rutte toonde zich vrijdag nog somber, maar hij en z'n ministers verlieten gisteren 'positiever' het Catshuis na overleg. De kans dat de maatregelen ietsjes ver soepeld kunnen worden vanaf woensdag 28 april, 'is gegroeid', zeggen Haagse bronnen. Tobias den Hartog Den Haag Uitzinnige voetbalfans, buurtbewoners op een massaal straatfeest, een tv-kok die zijn terras opengooit en te volle parken. De corona-inci denten stapelden zich op afgelopen weekend, maar de politie greep lang niet altijd in. Raymond Boere Rotterdam Minister Hugo de Jonge komt aan bij het Catshuis. fotos anp Bewoners in De Goorn vermaken zich zaterdag op straat. 's Avonds greep de politie in. foto glocalmedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3