Bomen in kerktuin aan één kant gekortwiekt 5 maandag 19 april 2021 MONUMENTENCOMMISSIE GEVEL SCHILDEREN De steigers worden vandaag afgebouwd, over één of twee dagen geven schilders delen van de gevels van Iguana weer een ander kleurtje. Het bestuur van de reptielenzoo aan het Vlissingse Bellamypark is overstag gegaan en laat de gevels verven volgens de regels van de Monumenten commissie. René Hoonhorst Vlissingen Twee jaar overleg heeft Iguana en de Monu mentencommissie geen stap dichterbij ge bracht, meldt beheer der Ad Bom van Iguana zaterdag. De gemeentelijke commissie blijft moeite houden met het donkere groen van de kozijnen, twee ver schillende kleuren op sommige gevels en de groene tint van bene denverdiepingen. De kleuren zou den de geschiedenis van het pand en het centrale grote plein van Vlissingen geweld aan doen. Na een handtekeningenactie en vragen van raadsfracties hebben vertegenwoordigers van de reptie lenzoo en de commissie nog eens om de tafel gezeten. Zonder resul taat, bevestigt Bom. ,,De gemeente heeft ons nu laten weten dat we op 4 juni de gevels moeten hebben geschilderd in de kleuren die de Monumentencommissie ons op draagt. Doen we dat niet dan hangt ons een dwangsom van dui zend euro per dag boven het hoofd. Dat risico kunnen we niet lopen, omdat de uitkomst van een rechtszaak niet is te voorspellen." De reptielenzoo heeft het al moeilijk genoeg tijdens de corona crisis. Bom: ,,We hadden de afge lopen jaren een spaarpotje opge bouwd, maar dat is ver leeg. Als we deze zomer nog geen mensen mo gen ontvangen, komt Iguana wel erg wankel op de benen te staan." Hoe hoog de schilderrekening op loopt, kan Bom nog niet inschat ten. ,,Deskundigen moeten begin volgende week kijken wat er pre cies moet worden geschilderd en op welke manier dat moet gebeu ren. En dan hoop ik dat het groen op de begane grond bij de ingang er af kan. Op die plek wil de Mo numentencommissie de stenen weer zien, maar die gevel was al tijd geel. Of de verflagen er af ko men zonder de stenen te bescha digen, betwijfel ik." Pech Begrijpen doet Ad Bom het na 2,5 jaar nog steeds niet. Dat een ge meente in de gaten houdt of het gezicht van de binnenstad wordt aangetast, is logisch. Maar de Mo numentencommissie gaat wel erg rigide met de regels om en lijkt meer een voorbeeld te willen stel len, oppert Bom. De kleuren die Iguana in de zomer van 2018 op haar vier panden wilde zetten, zouden historisch niet verant woord zijn. Een aantal andere kleurige gevels passen wel op het Iedereen vindt het mooi, op vier mensen na. Laten die nou net in de Monumenten commissie zitten -Ad Bom, reptielenzoo Iguana Bellamypark. ,,Ik kan wel een paar panden aanwijzen, die ook zonder vergunning of oog voor historie zijn opgeknapt. Maar ik heb er niets aan om anderen in de proble men te brengen." De Monumentencommissie re geert over haar graf heen, stelt Bom, omdat bij het in werking tre den van de Omgevingswet de re gels veranderen. ,,Dan krijgen om wonenden een grotere stem. Als belanghebbenden uit de buurt geen bezwaren hebben, kunnen gevels andere kleuren krijgen. Bij Iguana kregen we tientallen com plimenten over de vrolijke, frisse kleuren; van buren én van bezoe kers van ver weg. Iedereen vindt het mooi, op vier mensen na. Laten die nou net in de Monumenten commissie van Vlissingen zitten." De bomen in de tuin van de Vlis singse Sint Jacobskerk zijn aan één kant gekortwiekt, aan de andere kant is de bomenkapper nog niet geweest en koesteren de stammen nog een corona- kroon. René Hoonhorst Vlissingen De bomen in de hoek Achter de Kerk/Branderijstraat vallen onder verantwoordelijkheid van het kerkbestuur, die in de hoek Bran derijstraat/Lepelstraat zijn eigen dom van de gemeente Vlissingen, verklaart woordvoerder Martin Dekker van het college van kerk- rentmeesters van PKN Vlissingen. Het kerkbestuur vroeg de ge meente al eerder of de bomen in de tuin van de Sint Jacobskerk kon den worden gesnoeid, omdat er re gelmatig takken naar beneden kwamen. Stormschade voorkomen Antwoord kregen de rentmeesters tot nu toe niet. ,,We hebben daarom zelf opdracht gegeven om de bomen in ons tuindeel te snoeien. We willen niet riskeren dat er na een volgende storm weer grote takken naar beneden komen. Als vallende takken door ramen van overburen gaan, auto's van omwonenden beschadigen of er ger, op passanten terecht komen, zijn wij tenslotte verantwoorde- lijk", legt penningmeester Dekker uit. Of de gemeentelijke bomen ook nog 'onder de zaag' gaan, weet Dek ker niet. ,,Ik heb geen idee of het de zelfde soort bomen zijn als die in ons tuindeel staan. Misschien zijn de gemeentelijke bomen jonger en is een snoeibuurt nog niet nodig, misschien komen de bomen later dit jaar aan de beurt. Wij zijn er niet over ingelicht." Een woordvoerster van de ge meente kon eind vorige week niet achterhalen of de gemeentelijke Sint Jacobsbomen dit jaar ook nog worden gesnoeid of dat het voor de Lepelstraatbomen wel heel makke lijk is om de bomen Achter de Kerk naar de kroon te steken. Beheerder Ad Bom voor reptielenzoo Iguana. Het groen rond de toegangsdeur en de naastliggende gevel moet er af. De stenen moeten daar weer te zien zijn. foto lex de meester In de kerktuin zijn de bomen op de hoek van Achter de Kerk en Branderijstraat gesnoeid. foto lex de meester WA Iguana verkleurt deze keer onvrijwillig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25