MEDIA CULTUUR 17 Als je parfumeurs om iets goors vraagt, krijg je toch vaak iets lekkers maandag 19 april 2021 Polyester, waarbij hij kraskaarten uit deelde met geuren. Op het documen tairefestival IDFA kon je een paar jaar geleden door middel van de geur van explosies, rook en kruit, zweet en pis en ijzer de laatste minuten ervaren van de Libische oud-dictator Muam- mar Khadaffi. In Erik Kessels' instal latie Shit meurt het echt onbedaarlijk naar stront. Opsnuiven In Het Mauritshuis in Den Haag had in februari Vervlogen - geuren in kleuren al moeten openen, een ten toonstelling over de verbeelding van geur en reuk in de kunst van de 17de eeuw, de rol van geuren in verhalen en de suggestie van geur in kunst werken. In de tentoonstelling valt ook écht wat te ruiken: met dispensers kan de bezoeker verschillende geuren uit de kunstwerken opsnuiven - geurig én stinkend. En omdat het Mauritshuis door corona nog altijd gesloten is, heeft het museum een 'digitale inter actieve geur- en kijk-rondleiding' ontwikkeld: een geurbox waarmee je vanaf je bank de rondleiding kunt bekijken en tegelijkertijd kunt 'rui ken' aan de kunstwerken. ,,Ik kan ook vieze luchtjes maken'', zegt Bloem. ,,Ik had die geuren ook kunnen maken, maar het Maurits- huis is in zee gegaan met de grote Nederlandse geurfabrikant Interna tional Flavour and Fragrance. Vaak zie je dat dat soort bedrijven niet zo goed durft om vieze luchtjes te ma ken. Die hebben allemaal parfu meurs in dienst die jarenlange oplei dingen hebben genoten en al het ge leerde in de praktijk willen brengen om iets lekkers te maken. Als je ze dan om iets goors vraagt, krijg je toch vaak iets lekkers.'' Het dilemma waar hij mee wor stelde bij het maken van Zeelucht was net weer anders, aldus Bloem. ,,Het moet zo goed mogelijk recht doen aan de geur van de Noordzee, maar het moest ook een parfum zijn; het moet ook lekker zijn om te dragen. Maar het blijft wel kunst. Het was na tuurlijk verleidelijk, maar het zou vreemd zijn als zo'n afgevlakt fa- brieksproduct was geworden. Die zijn er al genoeg; in de Franse par fumhoofdstad Grasse worden tal van parfums gemaakt die naar de zee zeg gen te ruiken. Maar die ruiken hele maal niet naar de zee, maar naar een soort chemisch-synthetische water- lucht. Dat heeft qua geur niks met de zee te maken.'' in de vorming van herinneringen (denk aan het madeleine-cakeje van Marcel Proust), in de kunsten is geur een onderbelicht aspect. Wim T. Schippers heeft een aantal geurkunstwerken gemaakt, waaron der zijn fameuze pindakaasvloer. Job Koelewijn heeft 'sculpturen' ge maakt van inhaleringszalf, eucalyp tusolie en bouillon. John Waters maakte een 'geurversie' van zijn film jes opendraaien. Wat je dan ruikt is dimethylsulfide. Of surimi, die Ja panse nep-krabsticks waar geen vis in zit. Die wordt volgens mij ook ge parfumeerd. En iedereen stinkt erin.'' Ruiken mag dan ons meest directe zintuig zijn en een cruciale rol spelen GO Zeeluchtvan Frank Bloem is te bestellen via ambassadevande- noordzee.nl/webshop (50 ml, 59,50 euro, excl. verzendkosten). Vervlogen - geuren in kleuren is t/m 29 augustus te zien in het Maurits huis in Den Haag. De geurbox is te bestellen via mauritshuis.nl/vervlo- gen (20 euro, excl. verzendkosten) Bij de tentoon stelling Vervlogen - geuren in kleuren in het Mauritshuis kun je kunst ook ruiken. FOTO MAURITSHUIS 44 —Frank Bloem, kunste naar en geurontwerper Geurkunstenaar Frank Bloem ontwierp zeelucht. foto frank bloem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17