Gluren bij thuiswerk Amerika herstelt zich krachtiger dan China ECONOMIE 15 Economisch armpje drukken grootmachten AAN HET WERK Columns schrijven over werk is in corona- tijd niet altijd gemakkelijk. Soms is het best zoeken naar mogelijke onderwerpen om over te schrijven: deze week de eindeloze Zoom-vergaderingen? Of de uitstervende kan- toorlunch? Andere keren wordt een onderwerp je zomaar in de schoot geworpen. Bijvoorbeeld wan neer je leest over de vakbonden, die zich zorgen maken over het toegenomen gebruik van spio nagesoftware bij het thuiswerken. Zo'n artikel brengt een ingewikkelde emotionele ervaring te weeg: ik word boos, en tegelijk weet ik dat het met mijn column die week wel snor zit. Wat wil het geval? Mocht u het hebben gemist: we hebben al een tijdje te maken met een virus uitbraak, waardoor een groot deel van de wer kende bevolking thuis moet werken. Niet voor de leuk, mind you, maar om menselijk contact zoveel mogelijk te vermijden. Vervelend voor de werk nemer, want die loopt tegen allerlei praktische en psychologische uitdagingen aan. Maar vooral héél ingewikkeld voor de manager, want die kan niet meer over de schouders meekijken of er wel hard genoeg wordt gewerkt... Voor dat laatste zijn er nu technologische op lossingen - laat dat maar aan de achterdochtige manager over. Met zogenaamde monitorings- software kan de baas namelijk precies zien of jij staat ingelogd, welke toet sen jij aanslaat, en wat jij verder op je scherm aan het doen bent. En die spiekpro- gramma's zijn momenteel razend populair. Uit een enquête van CNV blijkt 14 procent van de leden van die vakbond inmiddels te maken te heeft met zulke begluur-apps. Het zal je maar gebeuren: al een jaar lang werk je vanuit de iso latie van je slaapkamer, zonder gezelligheid van kantoor maar mét dagelijks een half dozijn video vergaderingen. En dan kan de baas ook nog eens ongezien komen koekeloeren of je tijd wel pro ductief wordt besteed. die kennelijk zo met het controlevraagstuk in hun maag zitten? Je zou ook - ik noem maar een dwarsstraat - je mensen gewoon kunnen vertroü- wen. Misschien dat ze dan uit zichzelf het nodige werk verrichten. Ik weet het, hopeloos zweverig jaren 70-idee, maar wie weet wel motiverender dan een baas die op je vingers zit te kijken. Efficiënt is het ook: in de tijd die je dan niet aan gluren besteedt, kun je als manager ander werk doen. Checken hoe het met je mensen gaat, bij voorbeeld. Of vragen of ze nog iets nodig hebben om hun werk goed te kunnen doen. Voor zo'n baas zou ik nou wél willen werken. Zonder con troleprogramma, helemaal vanuit mezelf. Je zou ook je mensen gewoon kunnen vertrouwen Renault: nog paar zware maanden Overschot olie is bijna verdwenen Het is een eerder uitgesproken am bitie van de Chinese leiders, het land moet de grootste economie ter wereld worden. En het ziet er op het eerste gezicht goed uit voor China. Het land kreeg vorig jaar als eerste met de corona-uitbraak te maken, maar had de verspreiding van het virus snel onder controle. Mede daardoor kon China de eco nomie snel heropenen. Dat zorgde er voor dat de Chinese economie vorig jaar met 2,3 procent groeide, terwijl de rest van de we reld een van de grootste inzinkin gen ooit van de economie beleefde. Tegenvaller Nu lijkt China opnieuw een klap uit te delen met een groei van 18 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Lijkt, want het cijfer is eigenlijk een tegenvaller stellen economen en analisten. Het is de groei ten opzichte van het eerste kwartaal van 2020. Toen stortte de Chinese economie juist in door strenge lockdownmaatregelen. Vergeleken met het vierde kwar taal van 2020 bedraagt de groei 0,6 procent. En dat is minder dan waarop vooraf gerekend werd. Voor heel het jaar rekent China op een groei rond de 6 procent. Daarmee wordt de race met de Amerikanen niet gewonnen als er naar de voorspellingen wordt geke ken. Mede door de stimulerings pakketten van de Amerikaanse pre sident Biden zal de Amerikaanse economie dit jaar met 6,4 procent groeien volgens de prognoses van de Fed, de centrale bank. De kans dat de groei nog hoger uitvalt is reëel. De Amerikaanse economie herstelt zich ongekend krachtig, zo wijzen de eerste cijfers uit. En door de grootscheepse vac cinatieprogramma's raken steeds meer mensen beschermd en kan de economie verder open. Het herstel van de Amerikaanse economie ligt voor een deel aan de doping in de vorm van het 1900 miljard dollar kostende stimule ringspakket. Gezinnen krijgen cheques thuisgestuurd die ze vrij mogen besteden en dat zorgt voor een enorme groei van de bestedin gen van consumenten. Die doping is natuurlijk een keer uitgewerkt. Maar Biden heeft meer ijzers in het vuur. Hij is druk bezig een pakket van twee biljoen dollar bij elkaar te krijgen om de infra- structuur mee op te knappen. Dat zijn investeringen die zorgen voor extra economische groei op de lan gere termijn. Dat betekent dat de groei van de economie structureel hoger kan worden. Dat is nodig, want China groeit al vele jaren sneller dan de VS. En China investeert ook volop in infrastructuur. Machtig wapen De VS heeft nog een ander machtig wapen achter de hand om China in toom te houden; chips. Een van de redenen dat de Chinese groei wat tegenvalt is het gebrek aan chips. Dat is een probleem dat wereldwij d speelt, maar China dreigt hier struc tureel last van te krijgen. De VS wil niet dat China de be schikking krijgt over de nieuwe generatie chips. Mede omdat die nodig zijn voor geavanceerde wa pens. China beschikt (nog) niet over de technologie om die chips zelf te maken. En dat moet zo blij ven als het aan de VS ligt. Zonder die chips, die in steeds meer pro ducten zullen worden toegepast, wordt het voor China steeds moei lijker te concurreren met de VS. Te rugslaan is moeilijk voor de Chine zen. Ze zijn veel afhankelijker van de export naar andere landen dan omgekeerd. In de handelsoorlog die voorma lig president Donald Trump uit vocht met China bleek dat al. De Chinezen konden de sojaboeren in de VS treffen, maar dat stond niet in verhouding tot de schade die de Chinese economie leed. En Biden laat tot nu toe zien het spel ook hard te willen spelen. maandag 19 april 2021 GO Mag ik een suggestie doen voor de werkgevers Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). AUTO Renault zal uit eindelijk her stellen van de impact van de coronacrisis, maar voordat het zover is, heeft het Franse auto concern nog een paar zware maanden voor de boeg. Re- nault-topman Luca de Meo: ,,We moeten een paar maan den de tanden op elkaar zet ten, maar er komt herstel.'' HOGERE PRIJS Het historische overschot aan olie dat tijdens de coronapan- demie ontstond, omdat er veel minder werd ge reisd, is bijna weg, meldt het Internationaal Energieagent schap (IEA). Dat betekent ook dat de prijzen zich gaan her stellen en daar zullen oliepro ducenten blij mee zijn, consu menten minder. De strijd om economische hege monie tussen China en de VS woedt ook onder president Joe Biden onverminderd door. China heeft de coronapandemie al ver werkt en groeit stevig door. Maar de VS slaat terug. Peet Vogels Rotterdam BHiH Het herstel van de Amerikaanse economie komt deels door de 1900 miljard dollar die onder de bevolking werd verdeeld. GeoSea installeert de draagconstructies voor windpark Borssele 1 en 2, dat het Deense energie concern 0rsted 23 kilometer uit de kust van Zeeland liet bouwen. 0rsted maakt zich zorgen en moet het komende jaar wel een of twee grote offshore-windprojecten die openbaar worden aanbe steed binnen weten te halen, anders krijgt het bedrijf met een aanzienlijke uitdaging te maken. Dat heeft topman Mads Nipper gezegd. Het energieconcern is de grootste uitbater ter wereld van windparken op zee. Om de concurrentie de baas te zijn zet 0rsted steeds vaker in op andere pro jecten, zoals waterstoffabrieken, zonne-energie en wind op land. foto deme/van der kloet Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: spioneren bij thuiswerkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15