m c 'Britse oorlogsbodems gaan richting Oekraïne' Eï'l NIEUWS 13 Zoon mag al zeven maanden huis van overleden moeder niet in é®1éé*-- meOtCISION diMMl De rechter oordeelde vorig jaar dat de krakers eruit moeten, maar ze gingen niet weg en de politie grijpt niet in.,,Ik sta machteloos. Niemand doet wat'', vertelde Vic tor in de Franse pers. Met mond kapjes en protestborden trokken de bewoners van Arcs-sur-Argens gisteren door de straten. ,,Dit is een demonstratie van de wanhoop'', zei Victor. 'Bestuurders bescher men krakers', stond er op een lang spandoek. Het drama begon in september vorig jaar. De villa stond leeg, sinds Victors moeder kort daar voor was overleden. Als erfgenaam kreeg hij een telefoontje van bu ren: onbekenden waren er naar binnen gegaan. Victor ging kijken. ,,Ik zag dat de poort en de deur stuk waren en ben meteen naar de politie gegaan.'' Daarna volgde een lange juridi sche procedure, met een rekening van 8000 euro aan advocatenkos- ten. Maar de uitkomst was positief. In november zei de rechter dat de krakers eruit moesten. De lokale autoriteiten konden de politie er- opaf sturen. ,,Maar ik kan niets doen'', zei de plaatselijke prefect. In de winter mogen in Frankrijk name lijk geen men sen uit hun huis worden gezet, uit huma nitaire overwegingen. En die 'win terstop' duurt tot 31 mei. ,,Het is heel frustrerend, maar een oplos sing is er niet'', aldus de prefect. En zo zitten de krakers nu al bijna zeven maanden ongestoord in de villa. ,,Ik zag dat ze nieuwe meubels binnen hebben gezet. De Ondanks bevel tot uitzetting mogen ze om humanitaire redenen toch blijven oude meubels van mijn moeder hebben ze buiten in de tuin gezet. In de regen'', aldus de wijnboer. ,,Ik houd m'n hart vast voor hoe het er binnen uitziet.'' Jean-Philippe Victor schreefin- middels brieven aan de Franse president Emmanuel Macron en aan de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie. Er kwam niet één antwoord. Steun kwam er wel uit andere hoek. Eind vorige maand kwam een lokale politicus van de rechts-populistische partij DLF langs. Bij de demonstratie gisteren liep een politica mee van de extreemrechtse partij RN van Marine Le Pen. Zij maken zich boos over de krakers, maar ook over de herkomst van de krakers: het zijn asielzoekers uit Bosnië. In totaal bivakkeren ongeveer tien mensen in de villa. Het zijn enkele Bosnische gezinnen met kleine kinderen. Het gemeentebe stuur van Arcs-sur-Argens bood al aan ze elders te huisvesten, maar daar gingen de Bosniërs niet op in. ,,Het zijn illegale buitenlanders die het land niet worden uitgezet. Daar protesteer ik tegen'', twit- terde RN-politica Julie Lechan- teux met video's en foto's vanuit de betoging. Politieke munt „Helaas willen sommigen hier po litieke munt uit slaan'', zei burge meester Nathalie Gonzales. ,,Maar laten we ons niet vergissen waar het hier om gaat: om een huis dat is ge kraakt, niet w^e het heeft gekraakt.'' itre Ie SOtlSPREFET qui S'OPPOSt et protege les SQUAtlEIIK De betoging, gisteren. privéfoto Voor wijnboer Jean-Philippe Vic tor was de demonstratie een aan gename steunbetuiging, maar de villa van zijn moeder heeft hij er nog niet mee terug. Victor moet sinds september vorig jaar wel ge woon elke maand de elektriciteits rekening betalen, voor de stroom die de krakers gebruiken. SÜ --it i W *1 ïf ■- ÉN*-.-* Ui II ANP Londen Volgens de krant gaat een torpedo- bootjager bewapend met lucht- afweerraketten vanuit de Middel landse Zee naar de Zwarte Zee, samen met een anti-onderzeeër fregat. Op vliegdekschip HMS Queen Elizabeth staan F-35B gevechts- vliegtuigen, die verticaal kunnen opstijgen en landen, en helikopters voor het jagen op onderzeeërs klaar om de twee schepen in de Zwarte Zee te ondersteunen als er een drei ging is van Russische troepen. Het Britse vliegdekschip zou in de Mid dellandse Zee moeten blijven van wege een internationaal verdrag dat vervoerders verbiedt de Zwarte Zee binnen te komen, zo wordt gemeld. Onwankelbaar ,,Het Verenigd Koninkrijk en onze internationale bondgenoten zijn onwankelbaar in onze steun voor de soevereiniteit en territoriale in tegriteit van Oekraïne'', aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie aan de krant. De spanningen tussen Oekraïne en Rusland lopen op, mede door de opbouw van grote concentraties Russische troepen aan de Oekra- iense grens en op de Krim. De Rus sische mobilisatie vindt plaats te gen de achtergrond van oplaaiend geweld tussen het Oekraïense rege ringsleger en de door Rusland ge steunde separatisten. Het Verenigd Koninkrijk en onze bondgenoten zijn onwankelbaar in de steun voor Oekraïne Het Russische persbureau Interfax meld de zaterdag dat Rusland vijftien oor logsschepen voor oefenin gen naar de Zwarte Zee heeft ge stuurd. Het is niet bekend hoelang de oe- feningen gaan Een F-35B staat op het dek van vliegdekschip duren. HMS Queen Elizabeth. foto mod via getty images Het Russi sche ministerie van Defensie had kraïne maar in 2014 door Rusland vrijdag al gewaarschuwd dat meer- werd geannexeerd, vanwege de oe- dere wateren bij het schiereiland feningen maandenlang afgesloten Krim, dat onderdeel was van Oe- zouden worden. maandag 19 april 2021 GO Krakende asielzoekers drijven Frans dorpje tot wanhoop In een idyllisch middeleeuws Zuid-Frans dorpje, ten westen van Cannes, zijn inwoners mas saal de straat opgegaan. Ze wilden hun steun betuigen aan wijnboer Jean-Philippe Victor. De villa van diens overleden moeder wordt al zeven maan den gekraakt door asielzoe kers. Frank Renout Arcs-sur-Argens - \U: V' - "4 -V, '-v l - «.1 Groot-Brittannië stuurt volgen de maand twee oorlogsschepen naar de Zwarte Zee nu de span ningen tussen Rusland en Oe kraïne oplopen. Dat meldt de Britse krant The Sunday Times op basis van hoge marinefunc tionarissen die niet bij naam worden genoemd. - Brits ministerie van Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13