538Oranjedag niet geschrapt, ondanks massaal protest 'Hij wordt vermoord, op een enge manier' Vrouw komt verhaal halen en wordt paar keer overreden EUWS 11 Collega's Navalny willen massaprotest Olifanten trappen stroper dood in Zuid-Afrika Susanne den Boer Breda Crolla vindt het proefevenement minachtend richting de zorgmede- werkers van het Bredase zieken huis, dat 400 meter bij het feestter rein vandaan staat. Als het aan or ganisator 538 ligt gaat het Fieldlab- evenement door, maar het betreurt de ophef wel: ,,We snappen uiter aard onder welke hoge druk de zorg op dit moment staat", meldt een woordvoerder van Talpa Radio, de overkoepelende organisatie waar Radio 538 onder valt. De gemeente Breda heeft het ka binet gevraagd of het nog achter 538 Oranjedag staat. 'We zien de maat schappelijke onrust', staat in een gemeentelijk statement. Verschil lende ministers spraken over de kwestie, maar het kabinet wijst op het belang van de proef in verband met de heropening van de samen leving. Ook burgemeester Paul Depla van Breda benadrukte de doelstel lingen van het Fieldlab-pro- gramma, namelijk ervaring op doen. ,,Hoe komen we op een vei- De vrouw werd aangevallen na een ruzie over een mobiele telefoon, die niet echt bleek te zijn. Ze is opgeno men in het ziekenhuis. maar is aan spreekbaar. Volgens de Amsterdamse zender AT5 is de verdachte een taxichauf feur. De politie kan niet bevestigen dat het om een taxichauffeur gaat en of de man op dat moment aan het werk was. Wel is duidelijk dat de bestuurder van de auto, een 23- jarige man uit Amsterdam en de 26- lige manier uit deze crisis, hoe kun nen we activiteiten organiseren? Dan moeten we testen in de prak tijk. Als ik daar 'nee' tegen had ge zegd dan had ik een veel lastiger antwoord te geven, een veel lastiger verhaal te doen, dan dat ik nu heb.'' De gemeenteraard spreekt van avond over de kwestie Talpa benadrukt dat de 538 Oran jedag met goedkeuring van het ka binet wordt georganiseerd en dat de gemeente Breda graag gaststad is. ,,Fieldlab Evenementen brengt ad viezen uit aan het kabinet om te kunnen werken aan de terugkeer van veilige en verantwoorde evene menten met een verhoogde bezoe kerscapaciteit, daar werken we graag aan mee. Zolang Fieldlab Eve nementen en de landelijke over heid achter dit experiment staan, zijn wij vereerd om het op een ver antwoorde manier uit te voeren." jarige bijrijder zijn aangehouden. De bestuurder wordt beschuldigd van poging tot doodslag. Na de opzettelijke aanrijdingen is het voertuig door omstanders ver nield. De politie heeft vier verdach ten aangehouden voor openlijke geweldpleging. De politie laat weten dat uit on derzoek van de recherche het beeld is ontstaan dat er een conflict was over de aankoop van een mobiele telefoon. De vrouw zou eerder die avond een mobiele telefoon via Marktplaats hebben gekocht en deze op de Ranonkelkade in Am sterdam-Noord hebben opgehaald. Toen bleek dat het geen echte tele foon was, ging ze verhaal halen. Ivan Zjdanov en Leonid Volkov, respectievelijk directeur en chef staf van Navalny's anticorruptie- fonds FBK, stellen in een You- Tube-boodschap dat haast nu is geboden. ,,Er zijn omstandigheden waarin we snel moeten handelen, anders gebeurt het onherstelbare", zegt het tweetal. FBK kondigde in maart aan 500.000 aanmeldingen te verzamelen voor massademon straties om Navalny vrij te krijgen. De betogingen zouden ergens ko mende zomer moeten plaatsvin den. Maar Zjdanov en Volkov stellen, dat zijn aanhang onmiddellijk ac tie moet ondernemen. „Gebeurte nissen gaan te snel en te slecht. Het is niet langer mogelijk te wachten en uit te stellen. Een extreme situatie vraagt om extreme oplos singen.'' Ze stellen ronduit dat Navalny op dit moment wordt 'vermoord'. ,,Op een enge manier. Dit gaat iedereen aan'', aldus Zjda nov en Volkov. Hongerstaking Zaterdag waarschuwden verschil lende van Navalny's artsen, dat de gezondheid van de Kremlincriti- cus na ruim twee weken honger staking zo is verslechterd, dat de kans op acuut nierfalen of een hartstilstand dreigt. Volgens dokter Jaroslav Asjichmin geven de onderzoeksresultaten een ver ontrustend beeld van het kalium- en creatininegehalte in het bloed van Navalny. 'Onze patiënt kan elk moment overlijden', schrijft As- jichmin op Facebook. Eerder riep Navalny's 'lijfarts' Anastasia Vasiljeva op Twitter op tot 'directe actie'. Ze schreef dat ze vrijdag, samen met andere be handelende artsen van Navalny, een open brief heeft geschreven aan de directeur van de Russische penitentiaire dienst over de toe stand van de hardnekkigste criti cus van president Vladimir Poetin. ,,We zijn bereid te komen on derhandelen en raad te geven en hebben gevraagd ons tot hem toe te laten'', schrijft Vasiljeva. Er kwam volgens haar geen ant woord. Navalny ging op 31 maart in hongerstaking, omdat de autori teiten naar zijn zeggen geen dok ter tot hem toelaten. De politicus, die gevangen zit in een van de strengste Russische gevangenen- Het is niet langer mogelijk te wachten en uit te stellen kampen in Pokrov, zo'n 100 kilo meter ten oosten van Moskou, zegt aan ernstige rugklachten te lijden en ongevoeligheid in beide benen. Vrijdag schreef de oppositielei der zelf op Facebook nog dat hem ieder moment sondevoeding kan worden toegediend. 'Vanmorgen stond een vrouwelijke kolonel over me heen gebogen en zei: 'Uw bloedtest duidt op een ern stige verslechtering van de ge zondheid. Als u uw hongerstaking niet opgeeft, zijn we gereed om nu over te gaan tot gedwongen voe- ding'', schrijft Navalny. Hij geeft aan dat niet te willen. Navalny werd in augustus onwel tijdens een binnenlandse vlucht en na een tussenlanding in Omsk naar Berlijn overgevlogen voor be handeling. Daar lag hij twee we ken in coma. Verschillende labora toria in Europa stelden onafhanke lijk van elkaar vast dat de politicus was vergiftigd met het Russische zenuwgif novitsjok, waarschijnlijk toegediend door de Russische in lichtingendienst GROe. Strafkamp Navalny keerde half januari terug naar Rusland. Hij werd bij aan komst op het vliegveld in Moskou direct gearresteerd. Begin februari kreeg hij 2,5 jaar strafkamp opge legd, vanwege het schenden van de bepalingen van een voorwaar delijke celstraf in een fraudezaak eind 2014. Een internationaal collectiefvan zeventig schrijvers, journalisten, academici en artiesten heeft in een open brief in de Franse krant Le Monde de Russische president Vladimir Poetin gevraagd Navalny een onafhankelijke arts toe te wij zen. ,,Verkozen door Rusland en garant staande voor de wet, is het aan u deze (behandeling, red.) af te dwingen'', aldus de briefschrij vers. Onder hen zijn de Britse schrij ver Salman Rushdie, de Britse ac teur Jude Law en Björn Ulvaeus, componist, zanger en gitarist van de voormalige Zweedse popgroep ABBA. De man werd met twee hand langers betrapt door patrouille rende parkwachters. Ze lieten hun geweer, bijl en zak met voedselvoorraad vallen en sloe gen op de vlucht. Daarbij stuitte een van de mannen op een kudde olifanten met jongen. De dieren reageer den boos op zijn komst en trap ten hem dood. De parkwachters pakten een handlanger op. Ze zijn nog op zoek naar een derde medeplichtige. Verbod Volgens de International Union for Conservation of Nature zijn er naar schatting 415.000 olifan ten op het Afrikaanse continent. Ondanks een internationaal verbod op de handel in ivoor worden er volgens het park jaar lijks nog tienduizenden olifan ten gedood voor hun slagtan den. Het Krugerpark is een van de belangrijkste safaribestem mingen van Zuid-Afrika en een van de grootste wildreservaten van het continent. Het staat be kend om zijn olifanten, leeu wen, neushoorns, luipaarden en buffels. maandag 19 april 2021 Navalny is opgesloten in Prokov, in een van de strengste straf kampen van Rusland. foto afp Ruim 250.000 sympathisanten hebben de petitie inmiddels on dertekend die Amphia-dokter Rogier Crolla zaterdag startte om ervoor te zorgen dat 538 Oranjedag op 24 april niet door gaat. Het kabinet gaat met Breda overleggen over de situa tie, maar geeft al aan dat het wil doorgaan met de Fieldlabs. AMSTERDAM In Amsterdam Noord is zaterdagavond een 24- jarige vrouw meerdere keren op zettelijk overreden. Het voertuig van de verdachte is daarna door omstanders vernield. Dokter Rogier Crolla is tegen het 538-feest. foto beeld werkt Naaste medewerkers van Aleksej Navalny kondigen voor komende woensdagavond door heel Rusland demonstra ties aan om te eisen dat de Russische oppositieleider me dische hulp krijgt. Navalny zelf staat volgens zijn artsen op de rand van de dood. Joost Bosman Moskou - Ivan Zjdanov en Leonid Volkov, respectievelijk directeur en chefstaf van FBK JOHANNESBURG In het Kru- gerpark in Zuid-Afrika hebben olifanten een vermoedelijke stroper doodgetrapt. Dat meldt de uitbater van South African National Parks. Een impressie van het festivalterrein voor het testevenement 538 Oranjedag in Breda. foto pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11