m 8 10 NIEUWS maandag 19 april 2021 Al een jaar voordat corona uitbrak, gingen de 3-jarige Faelin en haar familie in quarantaine. De peuter lijdt aan een gen- afwijking, waardoor ze levensbedreigende epileptische aanvallen krijgt. Haar ouders hopen op een medische behandeling in Amerika. f lle eendjes zwem- H men in het water. KFalderalderiere." De 3-jarige Faelin uit Groningen zingt het liedje voor het eerst goed. Moe der Karin kijkt vol trots naar haar dochter. Tegelijkertijd voelt ze de angst: werkt haar medicatie, die haar energie en ontwikkeling on derdrukt, nog wel goed? Is dit een voorbode voor een nieuwe epilepti sche aanval? Want Faelin heeft een ernstige genafwijking. Temperatuurwisse lingen, drukte, vermoeidheid, vi russen; ze kunnen allemaal een aanval veroorzaken. En daarom zit het gezin Van Balen al bijna twee jaar in isolatie. Tuinfeestjes? Faelin weet niet beter. Geen bezoekjes aan een pretpark? Dat kan Faelin allang niet meer. Geen oppas? Faelins ou ders zorgen al jaren non-stop voor hun dochter. ,,Toen we doorkregen dat virus, prikkels en temperatuur haar aanvallen beïnvloeden, gingen we in isolatie. We doen alles om triggers bij haar weg te houden", vertelt moeder Karin. De coronacrisis maakte hun leven eigenlijk ietsjes makkelijker. Voor het eerst begrepen andere mensen hoe lastig het is om een volledig ge ïsoleerd leven te leiden. Maar dit ge zin heeft geen andere optie. De epi leptische aanvallen zijn levensbe dreigend voor hun dochter. Toen Faelin zeven maanden jong was, kreeg ze haar eerste aanval. De art sen dachten aanvankelijk dat het meisje een koortsstuip had. Ook bij een tweede aanval leek dat aanne melijk. Maar toen ze vaker klachten kreeg en aanvullend onderzoek volgde, bleek vlak na haar eerste verjaardag dat Faelin een genafwij- king heeft. ,,Op de dag dat er bloed werd afgenomen, had ik over de af wijking gelezen. Toen dacht ik nog: dat lijkt me verschrikkelijk. Ik heb er nachten van wakker gelegen." De nachtmerrie werd werkelijk heid. Slechts tweehonderd kinde ren in Nederland hebben de gen- afwijking, maar het ziektebeeld va rieert sterk. Sommige kinderen hebben nauwelijks klachten, ande- nlffmtrn Si#-* Tl ren zijn verstandelijk beperkt en zitten in een rolstoel. Hoewel Faelin zich wel ontwikkelt, zijn haar aanvallen juist zwaar. De peuter reageert sterk op allerlei prikkels. Als Faelin in de winter naar buiten wil, kan ze niet zomaar de deur uitstappen. Eerst gaat de verwarming zachter, de ramen moeten open, ze gaat in de gang staan, trekt haar jas aan en pas dan kan ze naar buiten. In de zomer blijft het gezin juist continu binnen met de airco aan. Het strakke regime trekt een wis- We doen alles om triggers bij haar weg te houden sel op haar ouders. Ze zien bijvoor beeld alleen familie of vrienden in de tuin. ,,Ik bel van tevoren nog of ze echt gezond zijn. Pas dan kunnen ze komen. En als ik merk dat Faelin overprikkeld raakt, zeg ik dat ze misschien beter kunnen gaan." In haar slaapkamer staat een camera die alle bewegingen meet. Om haar pols en enkel heeft ze een bandje waardoor haar ouders alarm krijgen als Faelin 's nachts een epileptische aanval krijgt. Noodmedicatie is al tijd binnen handbereik. ,,Haar zuur stofgehalte daalt zo snel dat we bin nen een minuut haar neus moeten sprayen en 112 moeten bellen", zegt Karin. Er staan zelfs voor het hele gezin vluchtkoffers klaar, mocht het meisje onverhoopt een aanval krij gen en naar het ziekenhuis moeten. ,,Ze heeft al een keer een paar dagen in een kunstmatige coma gelegen. Elke aanval is levensbedreigend. We leven voortdurend in angst, zijn continu alert. Het is heel zwaar." In Nederland is weinig onderzoek naar de genafwijking gedaan. Behan- delopties zijn er nauwelijks. Faelin krijgt medicijnen die haar epilepti sche aanvallen onderdrukken. Met als gevolg dat het meisje ontzettend moe is, bijna platgeslagen. ,,Ze is ab soluut niet het vrolijke, levenslustige meisje dat ze op deze leeftijd moet zijn. We zien dat ze niet blij is. Dit is geen kwaliteit van leven." Faelin wordt geremd in haar ont wikkeling. En als ze dan iets nieuws leert - zoals het zingen van Alle eend jes zwemmen in het water - vermengt de blijdschap zich altijd weer met angst. Want zou ze dit zingen omdat ze zich écht ontwikkelt of werkt de medicatie niet meer goed? De kwaliteit van het jonge leven kan beter, denken haar ouders. Ze Ze is absoluut niet het vrolijke, levenslustige meisje dat ze op deze leeftijd moet zijn hebben hun pijlen gericht op Ameri kaanse artsen die meer onderzoek naar de genafwijking hebben ge daan. Een arts uit San Francisco helpt om Faelins medicatie bij te stu ren. ,,We hopen dat haar gezondheid verbetert, zodat ze naar hem kan vliegen voor verder onderzoek." Ook staat Faelin ingeschreven voor experimenteel onderzoek. Artsen denken dat de klachten minder wor den als ze met een injectie andere genen harder laten werken. Crowdfunding Om de medische zorg en een lang durig verblijf in Amerika te kunnen betalen, proberen Faelins ouders via crowdfunding geld in te zamelen. Er is een kleine 25.000 euro opge haald, maar het gezin heeft zeker een ton nodig. ,,Ik vind het moeilijk om ons verhaal zo openlijk te delen, maar ik heb geen keuze", zegt moe der Karin. Want één op de vijf kin deren met deze genafwijking zal nooit volwassen worden. In Nederland zijn bepaalde medi cijnen niet goedgekeurd die Faelin in Amerika wél kan krijgen. Bovendien: nog jarenlang binnenblijven, is geen optie. ,,Ik wil ook met mijn kind naar een pretpark. Ik wil ook dat ze zorge loos bij oma kan logeren. Ik wil ook dat ze mee kan naar een winkel. Je gunt je kind de wereld." Temeer omdat deze ouders inmid dels weten hoe Faelin kan zijn. Daar voor hoeven ze maar naar haar zusje te kijken. ,,Dat is zo confronterend. Zij is vrolijk, geeft knuffels en kusjes. Als we alleen de aanvallen blijven onderdrukken met medicijnen, is Faelin zo onder invloed dat ze geen kind kan zijn. Zo heeft ze geen waar dig leven. Het voelt alsof we al een jaar van haar leven hebben afgeno men door die medicatie, het is ver schrikkelijk om te zien." Levensbedreigend gen houdt Faelin (3) al twee jaar in isolatie Ellen van Gaaien Groningen 1, n i StïchtingFaehn - Karin van Balen, moeder Faelin (l) met haar zusje Miki, vader Albert en moeder Karin. Faelin moet alle prikkels mijden om epileptische aanvallen te voorkomen. FOTO CORNÉ SPARIDAENS -Karin van Balen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10