'Een vriend trof mij aan als een hoopje ellende op de grond' handen te verkruimelen. Achter de schermen woedt een hevige strijd. Ziekenhuizen trekken de regie meer en meer naar zich toe, waardoor bevallingen zakelijke processen worden, vreest Smulders. Sneller aan de kunstmatige weeën- opwekkers, vaker een ingreep. 'Ziekenhuizen willen vrouwen maar al te graag tot een verdien- model maken,' zegt ze, ineens boos. 'De marktwerking in de verloskunde is een schande. Ziekenhuizen willen het liefst alle bevallingen naar zich toetrekken en verloskundigen in loondienst. Hoe meer ingrepen, hoe meer er gedeclareerd kan worden. Een masculiene werkelijkheid van technocraten, zorgverzekeraars en managers die niet kijken naar wat voor vrouwen het belangrijkst is: keuzevrijheid, persoonlijke zorg en bescherming tegen onnodige ingrepen. Eerstelijns verloskun digen zijn bij uitstek geschikt om dat te waarborgen. Ik ben natuurlijk niet tegen ziekenhuis bevallingen, ik moest zelf uitein delijk in het ziekenhuis bevallen, maar ik wil dat de vroedvrouwen - betaald - mee kunnen naar de verloskamers, om zelf de vrouw te kunnen begeleiden met wie ze de hele zwangerschap hebben doorlopen.' Rond 2010 keerde het tij, zag ze. De vroed vrouwen hadden het gedaan, die kregen het verwijt verantwoordelijk te zijn voor te hoge babysterfte. 'Er was een heksenjacht gaande. Heel heftig. Ik voelde me meer en meer alleen staan. Gynaecologen die ons altijd hadden gesteund, hielden ineens hun mond. En de meeste vroedvrouwen zijn oestrogeen- vrouwen hè, heel zachtaardig maar niet zo strijdvaardig. Ik raakte in de overgang, ik kreeg opvliegers, werd labiel. Soms barstte ik tijdens een toe spraak zomaar in tranen uit. Riep ik: 'We gaan het verliezen!' Niemand snapte me. ''Beatrijs Smulders draait door'' was het.' Haar Geboortecentrum kwam in financiële problemen. Zorgverzekeraars werden strenger, beknibbelden op uitgaven. 'Ik moest ineens aan targets voldoen, terwijl we de beste zorg ever gaven. Ik kreeg het niet meer rond. Een ontzettend zware tijd. Ik plofte helemaal in elkaar. Ik begon aan mezelf te twijfelen, kreeg angstaanvallen, het gevoel dat ik niet sterk genoeg meer was.' Neemt een slok thee. 'Mijn vader was gelukkig toen al dood, want voor hem mocht ik niet instorten. Hoe kon dat nou, zo'n sterke vrouw en dan paniekaanvallen. Daarna werd ik depressief. De hormonen hadden mijn ego vergruisd. Ik had me te veel geïdentificeerd met de gedachte dat ik de beste vroedvrouw van Nederland was.' Het helende proces, vervolgt ze, dat waren haar man, haar zoons, haar therapeut en een bevriende ondernemer. 'Allemaal mannen. Die vriend kwam binnen toen ik als een soort etterbuiltje op de grond lag, één hoopje ellende. Hij zei: schat, kom hier, wat is er? Ik huilde: ik heb alles fóut gedaan in mijn leven, ik heb het niet gered! Hij antwoordde: ik ben nu even jouw ridder, stap maar in mijn zijspan en ik rijd jou naar betere tijden. Hij stak meteen een paar ton in het Geboortecentrum. Ik vroeg waarom hij dat allemaal voor mij deed. Omdat je een onverschrokken vrouw bent, daar zijn er maar een paar van in de wereld, zei hij. Zo zijn gouden mannen, zegt Beatrijs Smul ders stralend. 'Die zien niet het uiterlijk, het omhulsel, maar de shining star die het even laat afweten om te shinen.' 18 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98