Ze is een jaar of 12 als haar vader, vooraanstaand huisarts te Bergeijk, zich bij haar roept in zijn studeer kamer. Het is tijd voor Het Gesprek. 'Beatrijs,' begint hij, 'vanaf nu zit je op een schatkist. In die schatkist bevinden zich prachtige witte parels en één ruwe diamant. Die parels zijn je toekomstige kinderen. Die ruwe diamant, dat ben jij. Op een zeker moment zal die prachtig fonkelen. Maar realiseer je: er zijn overal kapers op de kust. Rovers, onnozele boeren. Ze sluipen allemaal rond jouw schat kist. Willen er een graai in doen. Daar moet je voor oppassen, want ze kunnen hem ruw open breken, de diamant vroegtijdig beduimelen en zelfs voor altijd kapotmaken.' Het advies dat volgde, zegt Beatrijs Smulders, was simpel en bijzonder effectief. 'Hij zei: onderbroek zo lang mogelijk aanhouden!' Ze lacht uitbundig. 'Alleen de koning mocht binnenkomen, zei mijn vader. Pas als een jongen de onderbroek respecteert, is hij mis schien een koning. Het is de snelste manier een koning van een pummel te onderscheiden.' Ze is inmiddels 68, heeft zich een leven lang beziggehouden met vrouwen, met seks en zwangerschap, met baren, orgasmes, testoste ron en oestrogeen, verkrachtingen, prostitutie en wat dit alles doet met een mens, en weet één ding zeker: haar vader had gelijk. 'Het was het beste advies dat ik kon krijgen. Bescherm de diamant.' Beatrijs Smulders was lang de bekendste vroedvrouw van Nederland. Ze richtte in Amsterdam het Geboortecentrum op, opende geboortewinkels, schreef populaire hand boeken en hielp vierduizend baby's ter wereld. Als uitgesproken pleitbezorger van 'natuur lijke' bevallingen, met zo min mogelijk on nodige medische ingrepen en als het even kan zonder pijnstilling maar mét liefdevolle zorg, kreeg ze een schare bewonderaars - maar ook felle tegenstanders. Meer dan wie ook klom ze op barricades om te strijden voor thuisbevallingen en de positie van verlos kundigen, maar die emancipatiestrijd is nog niet gestreden. De eerstelijns verloskundigen met een eigen praktijk die bij vrouwen thuis komen, dreigen een uitstervende soort te worden. Uren en uren en uren bracht ze door naast het kraambed van vrouwen uit alle lagen van de bevolking - vaak in het holst van de nacht, wachtend op het verlos sende moment. Ze hoorde hun verhalen, schreef die op, samen met haar eigen gedachten, in sta pels blauwe schriftjes. Ze kwamen goed van pas bij het schrijven van het eerste deel van haar autobio grafische trilogie, Bloed. Ze schrijft in het drieluik hoe het haar zelf is vergaan, als tiener in de jaren 60, als vrijgevochten jonge vrouw tijdens de seksuele revolutie, als vroedvrouw temidden van krakers rellen, als moeder, minnares, en tijdens de vermaledijde overgang. 'Als jong meisje had ik zó'n romantisch beeld van seks. Ik dacht: o, yes!' zegt ze in haar huis aan een Amsterdamse gracht. 'Mijn verwachtingen waren hoog gespannen. Wij waren zo blij met die seksuele revolutie, met de pil, dat we gewoon hetzelfde als de jongens waren. Wilden gewoon meedoen, pasten ons aan, niet flauw zijn. Iedereen deed dat in die tijd, in mijn vriendenkring in ieder geval.' Voor de jongens was het een snoep winkel, zegt ze. Maar na een paar jaar was het onder haar vriendin nen een slagveld. 'Ze waren sip, gedeprimeerd of bedrogen, lagen in een scheiding, liepen geslachts ziekten op, kwamen in de Bloemen- hovekliniek terecht voor late abor tussen. Hun zelfoeeld aan diggelen.' Hoe het vaak ging: vriendinnen werden verliefd, belandden in bed. 'Was het allemaal leuk en gezellig, tot de vulva in beeld kwam. Dan was het ineens rats, doorstoten en er vandoor. Bleef zo'n meisje achter, hé, hallo, zonder mij? Helemaal naar en ellendig. Dat heet dan geen verkrachting, maar het lijkt er wel erg op, hè. Maar dat is moei lijk uit te leggen, je gaat toch met die jongen in bed liggen?' Seks kan de hemel zijn, schreef ze in haar dagboek, maar ook de hel. 'Begrijp me goed, ik vind dat de feministen geweldig werk hebben verricht, ik bekritiseer niemand, al die uitwassen waren niet te voorzien. Maar we hebben toen niet gedacht: hoe zit onze eigen seksualiteit in elkaar? Want die is heel anders dan de mannelijke. Mannen, dat is opwinding, dopa- mine, dopamine, orgasme, klaar, over. Vrouwelijke seksualiteit heeft te maken met weerloosheid. Met opengaan. Met een man die 14 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94