Heleen van Royen 'Wil je Spencer van het kinderdagverblijf halen?' vraagt mijn dochter. Mijn dochter is bankier, net als haar vriend. Ze werken thuis. Thuiswerken met een baby is lastig, zeker als je van de ene Teams-meeting in de andere rolt. 'Natuurlijk,' roep ik snel. 'Hoe laat? Waar? Stuur me zijn locatie, ik zal er zijn.' Rond het afgesproken tijdstip wandel ik vanaf haar huis naar de crèche. Een van de grote broers van Spencer loopt met me mee. Voor de gezelligheid en om me de weg te wij zen, want ik verdwaal snel. Grote broer is een brugklasser. We passeren zijn vroegere basisschool. Weemoedig kijkt hij naar de spelende kinderen. 'Zat ik nog maar in groep 8,' zegt hij met een zucht. 'Dan mocht ik elke dag naar school.' 'Hoe vaak ga je nu?' 'Een dag per week.' 'Wat saai,' zeg ik. Hij knikt. Ik weet dat hij het moeilijk heeft. Hij is een vroege leerling, 11 jaar pas. Vier dagen per week in je eentje achter een laptop op je kamer is een hard gelag. 'Hopelijk is het gauw voorbij,' probeer ik hem op te beuren. 'De pestepidemie heeft driehonderd jaar geduurd,' zegt hij somber. 'Deze gaat sneller,' beloof ik. Dit is niet het moment om mijn eigen twijfels met hem te delen. Op het plein voor de crèche is een mondkapje verplicht. Rutte zei ooit dat mondkapjes alleen nodig zijn als je de hemel niet meer kunt zien, maar sommige instanties zetten graag een tandje bij. We zijn hem allebei vergeten. Grote broer trekt zijn trui omhoog, langs zijn kin, tot over zijn neus. Ik doe creatief met mijn sjaal. Hopelijk krijgen we geen standje. We bellen aan. Het is een click collect-systeem. De baby's worden bij de ingang met wagen en al naar buiten gereden. Naar binnen gaan, is verboden. 'Goedemiddag,' zegt de leidster in de deuropening. 'Ik weet dat u de oma van Spencer bent. Maar mama Spencer heeft u niet aangemeld. Ik ga haar even bellen.' Ze verdwijnt. Waterdicht systeem. Heel goed. Toch moet ik me inhouden om niet te roepen dat ik degene ben die mama Spencer heeft gebaard. En of ze soms denkt dat ik Spencers bloed eigen broer hier naast me ook heb ontvoerd. De kleine prins wordt naar buiten gereden. Hij lijkt ons te herkennen en lacht ons vriendelijk toe. We overladen hem met kusjes en wandelen naar huis. 'Sorry,' zegt Olivia bij de voordeur, 'ik zal nog even door geven dat jij Spencer altijd mag meenemen. Zodat ik niet elke keer toestemming hoef te geven.' 'Wel zo handig, ja.' Dit opent mogelijkheden, besef ik. Heel veel mogelijkheden. 'Zeg, hoe laat breng jij hem 's ochtends naar de crèche? Half 9 toch?' 'Ja, hoezo?' 'O gewoon.' Ik kan een grijns niet onderdrukken. Groot moeder zou zo maar eens achter een boom op het plein kunnen staan morgenochtend. Rond half 9. Met een rood mondkapje. >- O 52 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (24) en oma van Spencer (9 maanden) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. Denkt ze dat broer ook heb, ontvoerd? •s o CC CÜ CD co co ZD ZL O LU LU MEZZA 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87