I 7 INTERVIEW PETER VAN UHM Peter van Uhm, de generaal in ruste die in de oorlog in Afghanistan zijn zoon verloor, is opvallend kritisch over het besluit alle Westerse militairen uit het land te halen. „Maar onze aanwezigheid is niet voor niets geweest.'' De oorlog in Afghanistan De Navo trekt in navolging van de Verenigde Staten haar militairen terug uit Afghanistan, zo werd deze week bekend. Ook Nederlandse troepen dus. In totaal sneuvelden afgelopen jaren 25 Neder landse militairen tijdens de missie in het land. Oud-Commandant der Strijdkrachten Peter van Uhm ver loor er in 2008 zijn toen 23-jarige zoon Dennis, door een bermbom. Van Uhm stond destijds volledig ach ter de Nederlandse militaire aanwe zigheid in Afghanistan. ,,Maar ik zou er alles voor geven mijn zoon terug te krijgen, laat daar geen misverstand over bestaan.'' ,,Ehm, dat zou ik zo niet willen zeg gen. Dan moet je terug naar de reden waarom de Amerikanen er destijds naartoe zijn gegaan: omdat het een broedplaats was voor terrorisme en al-Qaeda er weg moest. Wij hebben geprobeerd het land op te bouwen, er veiligheid te brengen zodat de Af ghaanse instituties, diplomaten, ont wikkelingswerkers, hulporganisaties er hun werk konden doen. Maar we zijn in mijn ogen nog lang niet zover dat de Afghaanse instituties het hele maal zelf kunnen. Tegelijkertijd moet er wel een keer een einde komen aan die missie. Alleen: of dit nu het mo ment is? Daar heb ik mijn twijfels over. Er zijn onderhandelingen gaan de tussen de taliban en de regering. Vorig jaar hebben de Amerikanen ge zegd dat ze op 1 mei zouden vertrek ken, nu wordt dat 11 september. De taliban zien dat de Amerikanen zich niet aan hun woord houden en ze zeggen daar 'jullie hebben de klok, wij hebben de tijd'. De kans is zeer reëel dat ze opnieuw proberen aan de macht te komen.'' ,,Een heleboel mensen beginnen de vraag aan de verkeerde kant, ze zet ten het af tegen de slachtoffers, de mensenlevens die het gekost heeft. Dat vind ik echt een foute discussie. Als de Geallieerden zich aan het be gin van de Tweede Wereldoorlog hadden afgevraagd hoeveel opoffe ringen ze zich moesten getroosten om de West-Europeanen weer hun vrijheid te geven, waren ze er ook niet aan begonnen. Het is de vraag: waar sta je voor, wat zijn je principes, wat zijn je waarden? In de Grondwet staat dat een van de taken van het le ger het bevorderen en verbeteren van de internationale rechtsorde is.'' ,,We hebben fantastisch mooie din gen gedaan voor de bevolking. Dan wordt al snel gewezen naar school tjes en waterputten, die zijn er ook gekomen. Maar we hebben er ook voor gezorgd dat mensen zien dat je normaal economisch verkeer kunt hebben zonder dat de taliban je dwingen bepaalde dingen te doen, zoals het verbouwen van heroïne. We hebben ook laten zien dat medi- De kans is zeer reëel dat de taliban opnieuw proberen aan de macht te komen AL-QAEDA sche zorg zo te organiseren is dat je in elk geval binnen een uurtje rijden fatsoenlijke medische zorg kunt krij gen, dat was er allemaal niet. We hebben ze laten zien dat vrouwen rechten wél gelden, dat ook meisjes naar school kunnen en dat vrouwen beroepen kunnen uitoefenen. Dat soort immateriële zaken is niet meer uit de hoofden van een hele generatie te halen. We hebben ze laten zien dat er een alternatief is.'' ,,Ik kan niet in een kristallen bol kijken, maar dat lijkt een realistisch scenario. We hebben wel geprobeerd om mensen te helpen, het is nu aan de Afghanen zelf om er verder invul ling aan te geven. Ik snap het dilem ma ook wel: je moet een keer weg uit dit land. Alleen, dit vind ik een onge lukkig moment.'' ,,Had op zijn minst de vredesonder handelingen afgewacht.'' ,,Nee hoor, je moet rationele afwe gingen maken. Mijn gezin geloofde in wat we deden en helaas is dat zo af gelopen. Maar het heeft mijn beoor deling van de situatie niet beïnvloed. Ik zou er alles voor geven mijn zoon terug te krijgen, laat daar geen mis verstand over bestaan. Maar ik denk dat onze hele aanwezigheid in Afgha nistan niet voor niets is geweest.'' zaterdag 17 april 2021 GO 'Ongelukkig om nu weg te gaan uit Afghanistan' Eric Reijnen Rutten Nijmegen Is de terugtrekking verstandig, is het niet het zinkend schip verlaten? Het terrorisme is niet weg en begint juist nu weer voet aan de grond te I Peter van Uhm: ,,We hebben ge probeerd mensen te helpen, het is nu aan de Afghanen.'' FOTO HOLLANDSE HOOGTE /HARMEN DE JONG krijgen. Wat heeft die twintig jaar dan opgeleverd? Maar dat is toch nog lang niet het geval? Is het dan toch de moeite waard geweest? - Peter van Uhm, ex-Commandant der Strijdkrachten De oorlog in Afghanistan begon op 7 oktober 2001, toen mili tairen van onder meer de Ver enigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Australië en Frank rijk het talibanregime in Afgha nistan aanvielen. De aanval was een reactie op de aanslagen van 11 september in de VS, waar de terroristische organisatie al-Qaeda van Osama bin Laden achter zat. De taliban, een isla mitische beweging die een guer rillaoorlog voert en in Afghani stan heerste, boden een thuis aan deze organisatie. Nederland stuurde in 2002 voor het eerst troepen naar Afghanistan, voor namelijk om er te zorgen voor veiligheid en om het land weer op te bouwen. Je kunt op je klompen aanvoelen dat vrouwenrechten over een paar jaar verdwenen zijn, want dan is de taliban weer aan de macht. Wat is het dan waard, dat het in de hoof den zit terwijl je er niks mee kunt? Wat was een beter moment ge weest? Uw zoon is er gesneuveld. Valt dit besluit daardoor zwaarder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7