Voor u getest Wijn van bijzondere komaf hi 27 Gran Paso A Paso 2019, Late Harvest Monastrell 'Doble', Alicante, Spanje Wellanschitz 2019, Blaufrankisch Klassisch 'Neckenmarkt', Burgenland, Oostenrijk Léon Colaris €11,50 Ode aan Babeasca Neagra 2019, Thracian Valley, Bulgarije Wijnkoperij Alex Storms €5,75 Artefacto 2018, Alentejo, Portugal We kennen allemaal de chardonnay en de merlot: klassiekers onder de druiven. Maar wie kent de arneis of de negra? Wijnkenner Harold Hamersma selecteert tien flessen van onbekendere druivenrassen. Begin jaren 70 was het lekker overzichtelijk als je wijn dronk. Je had rood en wit. Tot daar een modekleur tje bijkwam: rosé. Daarna is het hard gegaan en inmiddels zijn cabernet sauvignon, mer lot, syrah, sauvignon blanc en chardonnay vanzelfsprekend. Té vanzelfsprekend, meent een groeiende schare liefhebbers die graag tegen de stroom in zwemmen. Want er valt veel meer te beleven in druivenland. En die blijkt grenzeloos als je het Het leuke is dat ze inmiddels ook door de supermarkt op de kaart zijn gezet naslagwerk van Jancis Robin son, Julia Harding en José Vouillamoz erbij pakt: met hun Wine Grapes, A Complete Guide to 1.368 grape varieties, including their origins and flavours heb ben ze de hele druivenwereld in kaart gebracht. Regelmatig blader ik door hun werk, want ook de gevor derde liefhebber heeft niet al tijd paraat hoe het zit met de Harold Hamersma (64) babeasca negra, trincadeira of arneis, om maar een zijstraat te nemen. Enfin, tijd om nog wat afslagen naar terra incog nita - onbekend terrein - te nemen. We belanden dan 2 zeker in Italië, het land met de meeste eigen druiven. En in Portugal, dat er eveneens in grossiert. Ook in Frankrijk zijn nog zat grote onbekenden te vinden. Om over het voormalig Oostblok maar te zwijgen. En het leuke is dat de ze inmiddels niet alleen op de kaart zijn gezet door kleine, onbekende importeurs, maar ook door de supermarkt. Villa Annaberta 2017, Valpolicella Ripasso Superiore, Italië Rovisco Pais 2019, Reserva, Peninsula de Setubal, Portugal San Silvestro2020, Arneis 'Sabbie', Roero, Italië Verkeerde schilderstape Fleur de Province 2020, Coteaux de Béziers, Frankrijk Disnóko 2019, Furmint, Tokaji, Hongarije Ci vitas Lunaria2020, Peco- rino 'Civitas', Terre di Chieti, Italië, (biolo- gisch-dynamisch) Odin €9,95 GO ZATERDAG 17 APRIL 2021 Bouvigne Wijnimport €10,95 Fruitbom. Na ontkurken gecontroleerd tot ontplof fing gebracht. Fijnbesnaard rijp rood en zwart fruit, pruim, chocoboontjes, het zoet van rozijntjes, een drupje espresso en subtiele zuren. Hedendaagse Span jaard in een retrofles. Regio Mittelburgenland. Blaufrankischland. Donkere bramen en een lauriertje. Extra bessig. Cassis en ker sen. Een pepertje. En fijne zuren die zachtjes rondzin gen in de mond. De importeur zet 'onbe kende maar zeer interes sante druiven' in het zonne tje. Zijn ode aan deze druif klinkt door via kersen, over rijpe pruimen met een snufje kaneel, een randje groen langs de plinten en stoere, maar rijpe tannines. artefacto Albert Heijn €7,99 Blend van trincadeira, ara- gonez en alicante bouschet. Borstelige bramen, pruimen, cacaobonen en kekke tannines. Eigenzinnige, niet dertien-in-een-dozijn wijn voor een prettig bedrag. Onbekende druiven, heerlijke wijnen schrijver, voornamelijk op het gebied van wijn. O.a. Handboek voor de moderne wijnliefhebber en De grote Hamersma. Jumbo €9,29 Voorzichtig het gaspedaal ingetrapt met de gedroogde schilletjes van de corvina- druif die vriendelijk bedankt werden na amarone-dienst. Kersen, krenterig, zoete specerijen en vrolijke zuren. Horizon Wines €7,50 Inheemse druiven antao vaz, arinto, fernao pires en verdelho tekenen voor een zachtfruitige, spannend- kruidige wijn met een vleugje superieure hooghartigheid, en een afdronk vol hoog staand plezier. Rijk en vol, rank van zuren, onbegrijpe lijk goedkoop. (ROAR WSILVESTBO Gall Gall €8,99 Arneis zoals we die graag proeven. Vol kloek sap, een venkelvertelling, groene kruiderij, wat ziltige bitters en een lichte rinsigheid. In de krant van 13 maart stond een test met schil derstape. Helaas is daarbij iets misgegaan met de gele tape van ProGold. De bestelsite leverde een merkloze variant die uiter lijk sterk lijkt op die van ProGold, maar kwalitatief tot andere testresultaten leidt. De testuitslag voor deze tape be treft dus niet de gele tape van ProGold. Aldi 5,99 Mini-misleiding: Province in plaats van Provence. Maar wel uit het Franse zuiden. En met druiven die ook in 'de echte' mogen: cinsault en grenache. Nu zijn look- a-likes niet altijd taste-a- likes. Maar Fleur stelt niet teleur. Olijk snoeperig: frambozendrups en aard beienjam. Snufje zuidkruid. DISZNOKO Wijnkoperij Henri Bloem €9,95 Kraakverse furmint van een producent met een anno uit 1732. Die heeft voldoende tijd gehad om te oefenen met de nationale witte. Met Hongaarse vlag en wimpel geslaagd. Witte besjes, appel, citrus en lekker - en karakteristiek - rokerig. Kek prijsje bovendien. pecorino LUX ARM Pecorino. Ten overvloede: heeft niets met de kaas te maken. Is een 'verloren druif' die weer aan de borst is gedrukt door menig wijn maker in de Abruzzen. Beloont dat met zachtheid, mineralen, rijpe peer, meloen, wat grapefruitbit- ters en verkwikkende zuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75