X\ Schietgrage gamers leven zich uit op helse planeet Virtuele tunnelvisie Gaan met die kraan B o HEBBEDINGEN 25 TECH Goedkoop alternatief TIP 3 Denkaan ruimte en lawaai Het is verleidelijk om in de zoektocht naar de ideale luchtreini ger te focussen op allerlei leuke features. Verstandiger is het om de keus te baseren op het maximum aantal vierkante meters aan kamer oppervlakte dat het apparaat zegt te kunnen zuiveren. Daarbij maakt het ook uit wat de beoogde standplaats wordt. Een huiskamer vergt uiteraard een gro tere capaciteit dan een slaapkamer tje. Denk ook aan het te besteden budget: aangezien je in beide ruimtes een aanzienlijk deel van je tijd door brengt, kun je ervan uitgaan dat je minimaal twee apparaten in huis moet halen. En nog een tip van TNO-expert Jacobs: leg eerst je oor te luister. ,,Het geluidsniveau bepaalt namelijk in de praktijk hoe je het apparaat inzet. Het kan misschien wel 500 kubieke meter lucht per uur zuiveren, maar als het daarbij enorme herrie maakt, zet de gebruiker het snel op de laagste stand en is het toch minder effectief.'' TIP 4 Pak vuile lucht aan bij de bron Er is niet één keuringsstandaard, wat het lastig maakt om de diverse modellen en types met elkaar te vergelijken. Dat wil niet zeggen dat een luchtreiniger alleen maar voor de show is. Zo valt uit een aantal studies af te leiden dat de inzet in een ruimte de blootstelling aan fijnstof met de helft vermindert. Is het niet beter om het fijnstof een stap voor te zijn, vóórdat het onze woning binnenkomt? ,,Ik ben een groot voorstander van bronaanpak'', zegt Jacobs. ,,Omdat de helft van de aanwezige fijnstof van buiten komt, is het verstandig om het bij binnen komst te filteren. In nieuwbouw kan dat heel effectief door middel van een balansventilatiesysteem. Bij mij thuis zit daar een fijnstoffilter in. Dat kost een tientje extra ten opzichte van het standaard grove filter en hoef je meestal maar een keer per jaar te vervangen. Is dat voor een bestaande woning geen optie, zorg dan dat de mechani sche ventilatie in orde is en zorg voor een goede afzuigkap. Dat is dus geen recirculatie-model, want dat zuigt alleen vet en geurtjes op en blaast het fijnstof gewoon weer de keuken en kamer in.'' Een andere aanbeveling is om het huis continu te ventileren. Want een apparaat kan de lucht wel zuiveren, maar niet verversen. Dat zul je met de hand moeten doen: zet de afzuig- ventilatie in de middenstand als je thuis bent, de ventilatieroosters open en/of de ramen op een kiertje. Lekker lowtech. KOKEN ©eten GO ZATERDAG 17 APRIL 2021 Als Ikea zich roert, mag je aannemen dat de markt van luchtreinigers rijp is voor de grote massa. De meubel gigant bracht dit jaar de Förnuftig uit, een luchtreiniger met een bescheiden formaat (31 x 45 cm) en nog bescheidener prijs: 50 euro voor het apparaat, 7 euro voor een vervangend filter. Het komt standaard met twee filters, waaronder een Hepa-filter, en is verder gewoon 'dom': geen display, geen metingen, geen app, alleen drie zuigstan- den. De concurrentie biedt meer toeters en bellen, maar daar betaal je dan ook beduidend meer voor. Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. De kans dat je iets sensatio neel nieuws ziet of meemaakt in Outriders is nagenoeg nihil, tenzij nog je nooit van je leven een sciencefictionserie zag of een spel speelde als Destiny (waar het om buit en upgrades draait) of een deeltje van Gears of War (met de optie om achter muurtjes te schuilen tijdens schietpartijen). De uitgekauw de clichés, bordkartonnen personages en B-filmwaardige dialogen vliegen je om de oren op de helse planeet Enoch, maar dat geldt ook voor de kogels. Dat alle afgezaagde elementen de pret totaal niet drukken, komt vooral doordat Outriders ondanks al die gebreken enorm lekker speelt, ouderwets ongecompliceerd. Een kwestie van verstand op nul en knallen maar. De combinatie van hightech toverkrachten en het gesleutel aan wapens zorgt ervoor dat je van een totaal doorsneespel toch iets eigens kunt maken. Outriders voor pc, PlaySta tion, Xbox en Google Stadia €60 outriders.net De volgende keer dat de kids de tuin omspitten met het plan een tunnel te graven naar de andere kant van de wereld, hoef je hun schepje alleen maar te vervangen door een smartphone. Tenminste, als dat een Android-toestel is. Dat is namelijk vooralsnog het enige besturingssysteem waar Floom op draait, een nieuw experiment van Google in de eigen Chrome- browser. Floom zet augmented reality in om op de plek waar jij de telefoonca mera richt, een gat in de grond te visua liseren. Vervolgens kun je daarin loeren via het scherm, om te ontdekken waar je uit zou komen als je in het echt 12.000 kilometer naar bene den zou graven. In ons geval was dat de Yasur-vulkaan op Vanuatu, dus maar goed dat die tunnel virtueel is. Via g.co/floom Voor niks gaat de zon op, maar voor hetzelfde geld komt het water soms met bakken uit de lucht. Met het oog op het veranderende klimaat met extreme regenval en periodes van droogte is het niet vreemd dat de ouderwetse regenton steeds vaker opduikt. Goed voor de portemonnee, de waterhuishouding en de plantjes. Alleen kun je nog zo veel meer met dat water, vindt designer Floris Schoonderbeek. Daarom ontwierp hij de Raintap, een multifunctionele regenton met een inhoud van 250 liter die ook functioneert als wasbak, handenwasstation of plek om de laarzen af te spoelen. De kraan bedien je met spierkracht, middels een voetpompje. De Raintap is volledig gemaakt van gerecycled plastic en zo vormgegeven dat je hem niet in een hoekje wegmoffelt, maar juist een prominente plek geeft, bijvoorbeeld bij de buitenkeuken. Optioneel is er ook een dubbele kraan, waarvan je er eentje op het drinkwater aansluit. Raintap in groen, grijs en oranje €379 raintap.eu De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73