Luchtreinigers helpen het binnenklimaat te verbeteren Aanraders Bij klimaat hebben we het al gauw over mondiale problemen als smeltende ijskappen en CO2-uitstoot, maar zelden over de atmosfeer binnenshuis. Hoe houden we die gezond? Bijvoorbeeld met een luchtreiniger. 24 Dyson Pure Cool Cryptomic c Blueair Classic 480i Xiaomi Mi Air Purifier 3H Eerst maar een feit dat je mis schien even naar adem doet happen: de luchtkwaliteit binnenshuis is vaak belabberder dan buiten. Combineer dat met het gegeven dat we ons 90 procent van de tijd tussen vier muren ophouden en je snapt dat de huidige hausse aan luchtfilter- apparaten allesbehalve uit de lucht komt vallen. Zeker in Covid-tijden gaan lucht reinigers als warme broodjes over de toonbank. Want behalve de belofte de lucht te ontdoen van nare pollen, huisdierhaartjes, huisstofmijt, bacte riën en schimmelsporen, kunnen ze ook virussen grotendeels afvangen. De meeste luchtreinigers hebben een Hepa-filter aan boord, dat ruim 99 procent van al die kwalijke deeltjes uit de lucht haalt. Toch waagt geen enkele fabrikant te claimen dat zijn luchtreiniger korte metten maakt met corona. Al helemaal niet als je minder dan 1,5 meter van elkaar zit of staat. Maar mensen met bijvoorbeeld hooikoorts of huisstofmijtallergie zullen er zeker profijt van hebben, aangezien pollen, stuifmeelkorrels en mijten vele malen groter zijn dan zo'n vervelend virus en daarmee gemakkelijker te vangen. De functies en eventuele extra filters die de fabrikanten in hun apparaten stoppen kunnen uiteenlo pen, maar het principe is altijd gelijk. De luchtreiniger zuigt 'verontrei nigde' lucht aan, haalt die door een filter waar onder andere pollen, bacteriën en fijnstofdeeltjes aan blijven plakken en blaast de schone lucht de ruimte weer in. Is het filter vol - slimme reinigers geven dat zelf aan - dan moet je dat vervangen. Dat kost je doorgaans enkele tientjes. Hoe vaak het apparaat piept, hangt uiteraard van het gebruik en de verontreiniging af. Doorgaans moet je rekening houden met een jaarlijkse vervanging. TIP 1 Tosti's maken? Afzuigkap aan! Stof is niet fijn en fijnstof al helemaal niet. Waar je voor het eerste ouder wets de stofzuiger moet hanteren, weet een luchtreiniger wel raad met fijnstof. Dan hebben we het over deeltjes van 0,1 tot 10 micrometer groot, die niet of nauwelijks met het blote oog zichtbaar zijn. Ze zijn zo klein dat ze zich diep in de longen kunnen nestelen, wat tot gezond heidsklachten kan leiden. Sommige filterapparaten meten twee verschillende groottes fijnstof: PM2,5 en PM10. ,,Die PMio-deeltjes zijn groter, met het voordeel dat jouw neus en bovenste luchtwegen ze deels al tegenhouden'', legt TNO-ingenieur Piet Jacobs uit. ,,PM2,5 deeltjes zijn kleiner en komen makkelijker tot in je longen. PM2,5 is fijnstof dat bijvoorbeeld vrijkomt als je tosti's maakt. Zeker als die wat zijn aangebrand, is dat beslist niet de gezondste soort. Als je ze maakt, doe het dan alsjeblieft onder de afzuigkap. Dat is ook de gedroomde plek voor de airfryer trouwens.'' De fijnstofexpert van TNO is rede lijk te spreken over de kwaliteit van de fijnstofmeters die tegenwoordig in luchtreinigers zitten. ,,Veel van deze PM2,5-sensoren geven redelijk nauwkeurig de concentratie aan. Tot 'Fijnstof dat vrijkomt als je bijvoorbeeld tosti's maakt, komt makkelijk in je longen terecht' een paar jaar geleden was een dergelijke me ting voorbehouden aan laboratoria. Onze instrumenten kosten 10.000 euro. Daarmee verge leken slaat zo'n huis-tuin-en-keu- kensensor helemaal geen slecht figuur.'' TIP 2 Meten is weten Net als steeds meer huishoudelijke apparaten zijn ook de meeste lucht reinigers smart. Dat wil zeggen dat ze niet alleen filteren, maar ook meten en registreren wat ze uit de lucht vissen en dat via een display en app aan je terugkoppelen. Voor wie moeilijk wijs kan worden uit techni sche terminologie, diverse data en grillige grafiekjes vertalen de appara ten hun bevindingen vaak ook naar kleurcodes: rood, oranje of groen. Behalve fijnstof meten sommige apparaten ook vluchtige organische stoffen (VOS). ,,Dat kunnen oplosmiddelen zijn, maar pel een sinaasappel naast zo'n sensor en hij slaat óók op hol'', zegt Jacobs. De apparaten van Dyson letten bijvoorbeeld ook op de concentratie stikstofdioxide, die toeneemt op het moment dat het gasfornuis aangaat. Sowieso is de kans dat alle meters rood uitslaan rond zes uur 's avonds het grootst, want koken is bij uitstek hét fijnstofmoment van de dag. Jacobs raadt daarom een deugdelijke afzuiginstallatie met afvoer naar buiten en de overstap naar elektrisch koken aan, bijvoorbeeld via inductie: dat is gezonder en goedkoper. ZATERDAG 17 APRIL 2021 GO Prijs: €649 Werkterrein: 80 m2 O Heeft ook ven tilatorfunctie. O Handig: magnetische afstandsbedie ning plakt aan apparaat vast. O Gelikte app maakt realtime en historische meetgegevens inzichtelijk. O Meet het grootste aantal verschillende stoffen. O Toont ook de luchtkwaliteit buiten. O Vangt formaldehyde niet alleen af, maar breekt het ook af. O O Opvallend design. O Dyson is allesbehalve budget. Prijs: €600 Werkterrein: 40 m2 O Zweedse de gelijkheid, maar saai design (waardoor het niet de aan dacht trekt). O Toont lucht kwaliteit binnen én buiten: is een beetje verwarrend. O Bediening via app en op het apparaat. O Oogt fors en ietwat lomp. Prijs: €139 Werkterrein: 49 m2 O Bediening via Oled-touch- display. O Onopvallend en redelijk compact. O De prijs. O Ondersteunt alleen 2,4 GHz wifi, dus koppeling met app en internet kan lastig zijn. O Biedt weinig inzicht. Klaar de lucht in huis ANTON DAMEN - PIET JACOBS, TNO ;:.'r •- eer .£■*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72