beschaving' in object Wat zegt de wetenschap Schimmel rukt op: banaan dreigt de pisang te worden Eureka! Blij met spugende cobra Bananen telen op steenwollen matten moet soelaas bieden 19 wetenschapsbeoefening binden aan dwingend opgelegde traditionele regels.'' Ondanks alle kritiek wil hij niet van wijken weten. Dat deed hij eerder niet bij provocerend onderzoek naar bijvoorbeeld zwarte gaten en het prille universum, en dat doet hij ook nu niet. ,,Ik heb deze af wijking, zoals ik altijd doe, op weten schappelijke manier benaderd. Ik sluit mogelijkheden uit en heb oog voor wat het meest waarschijnlijk is. Zo moet je wetenschap bedrijven'', aldus Loeb. Daarom zoekt hij ook grenzen op, zoals met zijn samenwerking met miljardair Yuri Milner, in een project voor de ont wikkeling van lichtzeilen. Met deze ultra dunne, lasergestuurde reflecterende vaar tuigen zouden op hoge snelheid reizen naar nabijgelegen sterrenstelsels moeten kunnen worden gemaakt. Avi Loeb, tot voor kort voorzitter van de afdeling astronomie van Harvard, bena drukt in Buitenaards (uitgeverij Prome theus) dat het nooit zijn bedoeling is ge weest om 'de enfant terrible van de Har- vard-astrofysica' te worden. Hij vraagt zich alleen af wat er gebeurt als het myste rie het uitgangspunt wordt in plaats van vertrouwde opvattingen en benaderingen. Met de nadruk op dat ene refrein: 'En toch week het af van zijn baan.' Voelt Loeb zich een miskend astronoom naar het voorbeeld van Galilei en Coper nicus die na veel tegenstand toch gelijk hebben gekregen? ,,Ik denk dat mijn meest luidruchtige critici middelmatige weten schappers zijn. De echt goede baseren zich op argumenten, maken geen vervelende opmerkingen. Misschien raken de critici juist gefascineerd door de mogelijkheid dat Oumuamua geen natuurverschijnsel is, maar willen ze dat niet toegeven.'' Een schimmel die ervoor zorgt dat de bananenplant het loodje legt verspreidt zich over de wereld. Is dit het einde van de banaan? De banaan is de meest gegeten fruitsoort ter wereld. Maar voor hoe lang nog? Een hardnekkige schimmel verwoest langzaam alle bananenplantages over de hele wereld. Fytopatholoog Gert Kema van Wageningen University Re search: ,,De toekomst van de ba naan staat op het spel.'' De mens heeft in het geval van de banaan een monocultuur gecreëerd. Dat betekent dat er slechts één type gewas wordt ver bouwd: de Cavendish-banaan. Die ligt in alle supermarkten. Mono cultuur is efficiënt, maar het na deel is dat ziektes zich heel mak kelijk kunnen verspreiden. Gene tisch zijn alle Cavendish-bananen namelijk hetzelfde. Er hoeft maar één ziekteverwekker voorbij te ko men en ze sterven allemaal. Kema: ,,Het is opmerkelijk dat dit nu weer gebeurt, want in het verleden is dit ook misgegaan.'' In de jaren 20 was er een andere ba naan, de Gros Michel, die ook als een monocultuur werd verbouwd. Gros Michel werd binnen een paar decennia volledig weggevaagd door de Panamaziekte, ook al ver oorzaakt door een groep schim mels. De Cavendish was toen de grote redder in nood. Die bleek wel resistent en wordt sindsdien massaal verbouwd. Dit is vijftig jaar lang goed gegaan, maar nu is er toch een schimmel opgedoken die deze soort infecteert, namelijk Tropical Race 4 (TR4). Deze schimmel infecteert de ba- nanenplant via de wortels. Vanuit daar kruipt de schimmel de vaten van de plant binnen en verstopt daar de doorgang. Het is te verge lijken met hart- en vaatziekten bij de mens. Voedingsstoffen kunnen niet meer de hele plant bereiken, waardoor hij langzaam afsterft. De schimmel is tot overmaat van ramp ontzettend lastig uit te roeien. Plantageboeren kunnen zieke planten kappen of in brand steken, maar de grond is dan al lang besmet. De schimmel kan ja renlang in de bodem overleven. ,,Als je er na twintig jaar weer een bananenplant plant, zal-ie alsnog ziek worden'', aldus Kema. Om dit op te lossen, moeten nieuwe rassen worden ontwik keld die resistent zijn tegen TR4. Dit duurt jaren. Een andere strate gie is de banaan uit de grond ha len. TR4 is immers een bodem schimmel. ,,Precies dat doen wij in onze bananenkas in Wagenin- gen'', vertelt Kema. De bananen groeien daar niet in een pot met aarde, maar op steenwollen mat ten. De planten krijgen via zo'n mat precies genoeg water en voe dingsstoffen en TR4 komt er niet bij in de buurt. Zo'n kas met hoge temperatu ren is alleen niet duurzaam in het koude Nederland. Daarom bren gen Kema en zijn collega's deze nieuwe manier van telen naar de buitenlandse boeren. Kema: ,,Zo kunnen we tijd winnen, zodat ie dereen hopelijk nog lang van een banaan kan genieten.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Jory van Thiel (25), masterstudent bij de onderzoeks groep van Freek Vonk. ,,,Ik ben altijd geïnteres seerd geweest in dieren. Dat ging langzaam over in slangen en andere giftige beesten. Als 14-jarige wilde ik gifonderzoeker worden. Ik vond het ra zend intrigerend dat een miniem stofje in een paar minuten bij wijze van spreken een olifant kan platleggen. Als mbo-student moest ik stagelopen en vertrok ik naar de jungle van Nak- hon Ratchasima in Thai land voor slangenonder- zoek. Aldaar zenderden we koningscobra's, en volgden hen om hun eet patroon, leefgewoontes en gedrag te observeren. In een van de nachten reden we terug, toen er plotse ling een spugende cobra overstak; een zeer zeld zame slang die we graag wilden gebruiken. Tijdens het vangen kreeg ik slan gengif in mijn ogen en dat gaf een naar, branderig gevoel. Vervelend, maar het hoort erbij. Door dat moment in de nachtelijke jungle werd ik geïnspi reerd om verder onder zoek te doen naar het gif van cobra's. Met medestu dent Roel Wouters en professor Michael Ri chardson heb ik dat de afgelopen jaren gedaan, met verbluffend resultaat. We hebben aangetoond dat slangengif in de loop van de evolutie niet alleen is aangepast voor het van gen van prooien, maar ook als verdediging tegen vij anden. Van de bijna vier duizend slangensoorten vertonen alleen deze cobra's dit unieke gedrag. Deze ontdekking is der mate baanbrekend dat het op de cover van Science is gepubliceerd, een van de meest prestigieuze we tenschappelijke tijdschrif ten ter wereld. Ik ben nu nog gewoon masterstu- dent, maar wil de rest van mijn leven hieraan wer ken. Dierengif kan ook als medicijn fungeren. Het is dus niet alleen dodelijk, maar kan ook levensred dend zijn.'' GO ZATERDAG 17 APRIL 2021 Neptunus Op 6 September 2017 kwam Oumuamua ons zonnestelsel binnen, op 9 September was het bij de zon en op 7 oktober bij het baanvlak van de aarde. Lichtzeil Een ruimteobject versnelt als het dichter bij de zon komt. Maar de versnelling van Oumuamua was zó groot dat die niet verklaard kan worden door de zwaartekracht alleen. Er moet een extra kracht aanwezig zijn De versnelling is alleen mogelijk, betoogt Avi Loeb als Oumuamua heel dun en licht is (0,1 gr/cm2). Dat zou een intelligent 'lichtzeil' kunnen zijn. De versnelling gebeurt dan door de stralingsdruk van zonlicht op het zeil. LUWE GROOT N Kijk op de site bij J /wetenschap -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSdGIltiSt en met Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67