Astronoom ziet 'buitenaardse De gerenommeerde astronoom Avi Loeb zorgt voor beroering onder vakgenoten. Het voorwerp dat in 2017 met enorme snelheid door ons zonnestelsel vloog en de naam Oumuamua kreeg, was volgens hem geavanceerde technologie van een buitenaardse beschaving. 18 'Ik denk dat mijn meest luidruchtige critici middelmatige wetenschappers zijn' 9 oktober 2017. Sterrenkundigen van de universiteit van Hawaii zien in hun observatorium een ob I j ect dat door ons zonnestelsel klieft. Ze geven het object de naam Oumuamua, Hawaïaans voor 'boodschapper die van ver komt'. Als het wordt ontdekt, schiet het al bijna weer de duisternis in van de ruimte. Een reconstructie van het bliksembezoek leert het volgende: Oumuamua komt uit de richting van Vega, een ster op een afstand van 25 lichtjaren. Op 6 september 2017 dringt het object ons zonnestelsel binnen, op 9 sep tember komt het het dichtst bij de zon om vervolgens met een snelheid van 94.800 kilometer per uur op 7 oktober het baan- vlak van de aarde te kruisen. Als de mens heid er erg in krijgt dat zij voor het eerst 'bezoek' heeft van buiten het zonnestelsel, schiet het alweer de ruimte in. Astrono men hebben Oumuamua met hun radio telescopen maar elf dagen in het vizier. Het gaat allemaal zo snel, dat niet met een kan worden bevestigd waar het nu ei genlijk om gaat. De meest voor de hand liggende verklaring is evenwel dat het een interstellaire komeet of asteroïde betreft. Maar op basis van alle waarnemingen groeit de twijfel. Oumuamua vertoont al lerlei eigenaardigheden. Met de dag wordt het object geheimzinniger. Ook Abraham (Avi) Loeb, hoogleraar as trofysica verbonden aan de gerenom meerde Harvard University in Amerika, worstelt hevig met de beschikbare gege vens. De vorm van Oumuamua is wel erg bijzonder. Zij moet 'óf even langgerekt ziin als een sigaar, óf zo plat als een pan nenkoek', aldus Loeb (59). Asteroïden daarentegen zijn (bijna) rond. Bovendien had de bezoeker geen staart van stof en of gas, waaraan kometen zijn te herkennen. Toch schaart de wetenschappelijke ge meenschap zich in grote meerderheid achter de conclusie dat Oumuamua van natuurlijke oorsprong is. Een buitenissig, interstellair rotsblok. 'Eerste teken van leven' Het is een conclusie waar Avi Loeb niet mee kan leven. Er zijn zoveel afwijkingen dat hij de hypothese uitwerkt dat Oumua mua 'het eerste teken van leven van een buitenaardse beschaving is'. Daarmee zet hij de astronomische gemeenschap op scherp. Erger, ze schiet in een kramp en weigert er geloof aan te hechten. Maar Loeb laat hen niet met rust. In zijn boek Buitenaards stapelt hij de bijzondere ken merken op van het object: de extreme vorm, de helderheid ('Oumuamua weer kaatst het zonlicht tien keer zo sterk als doorgaans het geval is bij kometen en as teroïden'), de ongebruikelijke baan en zijn bijzondere snelheid. Het object wijkt af van de baan die door de zwaartekracht van de zon zou zijn bepaald. Het ob ject versnelt ook uit de richting van de zon vandaan. Met een extra stuw kracht die niet kan worden verklaard door uitgassing (het 'raketeffect' van door de zon verdampend ijs) want die werd niet waargenomen. „Daarom moeten we rekening houden met de mogelijkheid dat het hier gaat om technologie van een buitenaardse beschaving", aldus Loeb. Om meer precies te zijn: een mogelijk groot zeil in de vorm van een pannen koek. nos geen millimeter dik en aan- gedreven door zonnekracht. Daarmee zou de afwijkende baan en snelheid kunnen worden verklaard. Loeb: ,,Als de zonne zeilhypothese klopt, zijn er twee verkla ringen. De bouwers hebben opzettelijk koers gezet naar het binnenste van ons zonnestelsel, of het gaat om ruimteafval dat toevallig op ons pad is beland.'' Collega's willen niets weten van Loebs hypothese. ,,Wij vinden geen overtuigend bewijs om een buitenaardse verklaring voor Oumuamua waarschijnlijk te ach ten'', luidt een reactie in Nature Astronomy in 2019. Loebs hypothese wordt 'prikke lend' genoemd, maar ook 'zonder enige grond'. Maar ook de collega's hebben geen verklaring voor alle afwijkingen. Afkeuring ,,Mijn zonnezeilhypothese oogstte, zacht jes uitgedrukt, nogal wat afkeuring'', er kent de astronoom. Maar volgens hem heerst binnen het behoudende deel van de wetenschap 'een versteende wijze van denken'. Hij beschuldigt collega's van vooringenomenheid. ,,De vooruitgang in de wetenschap is al vaak gesmoord door het optreden van poortwachters die de ZATERDAG 17 APRIL 2021 GC WETENSCHAP Middellijn; 150 meter Lengte: 400 meter lang Draait in 7,3 uur om zijn as Uranus Saturnus Aarde Mars jrius Oumuamua, de sigaar die uit de ruimte Oumuamua (C/2017 U1) (Artist impression) HANS VAN ZON Wetenschap pers tasten in het duister over het voorwerp dat de naam Ou muamua (bood schapper die van ver komt) kreeg. Avi Loeb, astrofvsicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66