Rutte somber: misschien eerste versoepelingen pas later 'Je mist echt de dagelijkse dingen, zoals even checken of je fris ruikt' 'We gaan graag uit eten, ik vraag me af hoe ik daar plezier uit ga halen' 5 Het plan was op 28 april de avond klok te schrappen, de horeca buiten (terrassen) te heropenen, net als de winkels in de detailhandel. Rutte wilde gistermorgen de verwachtin gen al temperen: ,,We gaan echt geen onverantwoorde dingen doen'', zei hij. Dit weekend is er weer een Catshuisoverleg. Als de cijfers geen dalende trend laten zien voor die tijd, wordt de datum van 28 april weer geschrapt. Rutte zei donderdagavond in een debat over corona al: ,,Het betekent niet dat er nu gezegd wordt dat het 28 april wordt. Dat zeggen we niet. We zeggen wel: we kijken weke lijks. Het volgende moment is dan 28 april. Als het dan niet kan, wordt het een week later. Het wordt dan 3 of 6 mei. Dat hangt af van hoe we omgaan met dinsdag 4 en woens dag 5 mei en wat er dan zou kun nen. We hopen dus 28 april, maar we weten het niet zeker." Er was donderdag niettemin re den voor licht optimisme: volgens RIVM-directeur Jaap van Dissel lijkt er 'een afvlakking' te zien bij de ziekenhuisopnames: het aantal nieuwe patiënten per dag neemt wat af, wat erop kan duiden dat de top van de derde besmettingsgolf bereikt is. Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) wees erop dat er in middels vier miljoen 'prikken zijn gezet' en een deel van de bevolking het virus heeft gehad. ,,Dat maakt dat we denken de piek in zicht te hebben, maar we moeten wel we ten dat j e overheen begint te raken." Hij vindt niet dat deze week, op nieuw, valse verwachtingen zijn gewekt. ,,Wat wij te doen hebben is onze verwachtingen delen met Ne derland. Het heeft geen zin om daar mystiek over te doen. Het kan al leen nooit een belofte zijn. Het kan nooit een zekerheid zijn." zaterdag 17 april 2021 GO niet willen terugkomen Caroline de Haardt (wordt maandag 52), uit Ewijk, maart 2020 corona gehad Laatst had ze ineens zo'n blij moment. Ca roline de Haardt uit Ewijk stond achter een vuilniswagen en rook ineens de welbekende stank. „Eigenlijk wil ik dat natuurlijk niet ruiken, maar toch was ik blij." Ook al is het een jaar ge leden dat ze haar reuk en smaak verloor, beetje bij beetje komt er iets terug. ,,Mijn smaak is echt vele malen beter, mijn reuk gaat ook vooruit, zij het mondjesmaat." Want als ze nu vlees of uitjes staat te braden, ruikt ze dat. Een lekker parfum komt ook weer binnen. En de koffie van haar zoon geeft geur. ,,Ik ben helemaal geen koffie drinker, drink altijd thee. Maar toen mijn zoon bonen stond te malen, rook ik die ineens. Toen zei ik: doe mij ook maar een bakkie. Misschien vind ik het nu best lekker, omdat mijn smaak milder is." Het geeft hoop, want ook al duurt het lang en gaat het traag, er gebeurt nog steeds iets in die neus. ,,Ik hield altijd van appels, maar die kan ik niet meer eten. Die sma ken zo raar. En komkom mer kan ik ook niet ver dragen. Maar mijn reuk is in ontwikkeling. Ik weet nu pas hoe belangrijk reuk is. Je mist echt de dagelijkse dingen, zoals even checken of je fris ruikt, of je kleding nog goed ruikt, hoe de geur in huis is. Dat maakt je best onzeker." Joyce de Waard kreeg een 'mentale dip', maar houdt hoop. I-OIO JAN KOK Joyce de Waard (37), uit Sliedrecht, maart 2020 corona gehad Komkommer smaakt naar zeep. De poep- luier van haar zoon Mika (3) heeft een vreemde geur. De geur van een kokosnoot is ont zettend penetrant. Ruim een jaar nadat Joyce de Waard corona kreeg, kampt ze nog met de ge volgen ervan. Haar reuk en smaak zijn niet terug. ,,Als ik een winegum eet, weet ik dat die zoet is, maar hij smaakt niet naar een winegum." Toen De Waard terug kwam van wintersport, vorig jaar maart, voelde ze zich niet zo lekker. Ze had last van hoofdpijn, was ontzettend moe. En toen, op de eerste dinsdag van de eerste lockdown - 'ik weet het nog precies' - proefde ze plots niets van haar ontbijt. ,,Ik dacht dat het net zo zou zijn als bij een gewone verkoudheid en dat geur en smaak bin nen twee weken wel terug zouden zijn. Al vond ik het wel gek dat ik niet neus- verkouden was." Het bleek een veelvoorko mende coronaklacht. Na een paar weken zonder geur besloot De Waard reuktraining te doen. Ze kocht potjes met geuren en snuffelde er maanden lang twee keer per dag aan. ,,Mijn man begreep er niets van. Hij rook het me ters verderop en bij mij gebeurde er niets." Dat greep De Waard aan. ,,Ik kreeg een mentale dip." Via de kno-arts kreeg ze een neusspray en een prednisonkuur. Hoewel ze 'vlagen begon te ruiken' vond de arts het middel te zwaar voor de kwaal. ,,Nu besef ik pas dat geur en smaak heel belangrijk zijn voor een gezellig samen zijn. We gaan graag uit eten, ik vraag me af hoe ik daar plezier uit ga halen. Toch blijf ik overal aan snuffelen en houd hoop." Drie dagen na het lanceren van het 'stappenplan' van versoepe lingen van de coronamaatrege len, toont demissionair premier Mark Rutte zich somber. We lij ken er ernstig rekening mee te moeten houden dat de eerste stap van versoepelingen al wordt uitgesteld. Tobias den Hartog Den Haag Premier Rutte waarschuwde gisteren dat versoepelingen op zich kunnen laten wachten. foto anp Caroline de Haardt kan weer wat ruiken tijdens het koken. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5