De buurtschap poppendamme mmlm» 'Er kwamen wel eens mensen aan de deur die vroegen of we wilden verkopen. Het antwoord is nee' 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 38: Poppendamme, met zicht op het buiten van Jacob Cats bij Grijpskerke en op de duinen van Valkenisse. Poppendamme? Dan gaat het zeker over de imkerij? Nee, deze keer niet. Nadat we vanaf de Middelburgseweg van Grijpskerke naar Buttinge de Pop- pendamseweg zijn ingeslagen, la ten we de imkerij links liggen. We stoppen bij de woningen na de bocht net voorbij Hof Poppen damme. Dat deel ligt nog ruim binnen de witte borden van de buurtschap en lijkt iets minder verbonden met toeristenattracties. Op nummer 6 komen we overi gens nog niet los van de vakantie sector. Ilona Moonen (1982) is haar boodschappen aan het uitladen. Ze staat op een ruim erf, naast het woonhuis rijst een zwarte schuur op die, jazeker, verhuurd wordt als vakantieverblijf. ,,Poppen- damme", zegt Ilona meteen, ,,het is een droom." Haar tongval ver raadt Brabant. Ze is afkomstig uit Waalwijk. Haar ouders, zelfs haar opa en oma trokken 's zomers van uit Brabant naar de Walcherse kust. Camping 't Hoekje aan de Joossesweg bij Westkapelle was hun vaste stek. Opa had eigenhan dig een Volkswagenbusje tot cam per omgebouwd. Ilona heeft de Hemelvaartclub nog meegemaakt: tien Brabantse volwassenen die met hun kinderen met Hemelvaart op 't Hoekje neerstreken. Zelf vierde ze haar zomers meestal in Italië. ,,Tot ik in 2004 door omstandigheden in Neder land op vakantie wilde. Het werd Westkapelle. In strandpaviljoen Scheldezicht trof ik eigenaar Rob Vernooij. Ook een Brabander, uit Breda. Ik vond hem heel erg leuk. Maar ja, hij had een vriendin. Na de vakantie ging ik naar de pabo in Den Bosch. Dat was geen oplei ding voor mij. Ik stopte en besloot een tussenjaar te nemen. Wat was er leuker om dan maar in de strandtent van Rob te gaan wer ken? Hij werd mijn baas, samen met zijn broer Marc. Het was in middels uit met zijn vriendin. Ik dacht: nu mag ik hem versieren. En dat heb ik gedaan. We wonen sa men en hebben een dochtertje, Kaat, ze wordt 5 jaar in mei. En ik werk nog steeds in de bediening in het strandpaviljoen, de mooiste baan van de wereld." Stadse invloed Eerst hadden ze een 'ieniemini' appartement in Westkapelle. Sinds tweeënhalf jaar wonen ze op Pop- pendamme. Ilona: ,,We zochten iets met verhuurmogelijkheden aan huis. Dat vonden we hier. Ik heb nu drie verhuureenheden, eentje 'aan' huis en twee in de ver- bouwde stal." Ze geniet van de buurtschap: ,,Het is fantastisch. Als je een druk horecaleven hebt, kun je hier goed tot jezelf komen. De buren zijn gepensioneerd. Voor Kaatje is dat heerlijk, ze krijgt aandacht, er zijn honden, katten, paarden. Je hebt Hof Pop- pendamme, dat is een speelboer- derij. Er zijn geen buurkinderen, dat is jammer. Ik zorg dat er vol doende speelkameraadjes meeko men. Kaat gaat naar de ABS in Middelburg, daar krijgt ze nog een beetje stadse invloed. Wij vinden dat belangrijk voor haar." Oh ja, één ding moet haar van het hart. Er is al eens een brief naar de gemeente gegaan over hardrij ders op de Poppendamseweg. Zonder resultaat. Ilona: ,,Er wordt belachelijk hard gereden. We dur ven Kaat hier niet te leren fietsen. Een buurman loopt met een vei ligheidshesje aan. Dat zou toch niet nodig moeten zijn." Er zijn meer Brabanders in de buurtschap neergestreken. Aan de overkant van de weg treffen we Adje Looman (1949). Tot haar pen sioen was ze leerkracht op basis school De Leeuwenburch in Mid delburg. Ze is afkomstig uit Breda. Adje Looman: ,,Van het uitzicht krijg ik nooit genoeg." Ook in haar geval is er sprake van Zeeuwse vakanties. Camping de Zandput bij Vrouwenpolder was bij haar en haar vriendinnen in trek. Ze herinnert zich: ,,We reden in een bus en passeerden de Hoge- landseweg die recht op de duinen liep. Dat beeld is me altijd bijge bleven." In 1974 betrok ze met haar voormalige man de arbeiderswo ning op nummer 9. Het huis is van 1934, dat weet ze zeker, ze vond een gedateerde krant achter het behang. Eerst werd er een garage aangebouwd, later nog een serre. In de beplanting van haar tuin heeft ze doorkijkjes open gelaten, de duinen van Valkenisse begren zen de horizon. ,,Van dat uitzicht krijg ik nooit genoeg. Toen we dit plekje vonden had ik het gevoel dat mijn naam erop stond. Er kwa men wel eens mensen aan de deur die vroegen of we wilden verko pen. Met kerst stuurden ze een kaartje met hun telefoonnummer. Het antwoord is nee. Nergens kan je zo mooi wonen als hier." De meidoornhagen langs de Poppendamseweg lopen momen teel uit. Zo'n vijftien woningen, het merendeel permanent be woond. De geschiedenis van de nederzetting gaat ver terug tot het jaar 1181 toen de naam 'Poppe- damme' voor het eerst opdook. Een dam in het bezit van een ze kere Poppe, dat lijkt een logische verklaring. Freak, een uit de kluiten gewas sen Tervuerense herder, laat zich horen als we bij Liesbeth Broeks- ema (1948) op nummer 8 aanbel len. Haar man Henk is met oudste zoon Bastiaan naar het circuit van Zandvoort om zijn Porsche eens goed de sporen te geven. Henk is lid van de landelijke Porscheclub. ZATERDAG 17 APRIL 2021 GO Liesbeth Broeksema: ,,We zijn geen types voor een rijtjeswo ning." JAN VAN DAMME Ilona Moonen: ,,Als je een druk horecaleven hebt, kun je hier goed tot jezelf komen." Adje Looman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56