Jan Sandee, boer in ruste De zon streelt de narcissen in het groene gras bij de boerderij. Naast de monumentale, zwartgeteerde schuur met zijn bemoste, rieten wolfdak staat een lange rij versleten klompen. Met één paar doet de boer precies een half jaar. Ernaast staan rood en groen vijf tractoren te glimmen. De mooiste hebben namen, zegt Jan Sandee lachend. Hartedief is hem het liefste: die heeft zijn boerenhart gestolen. ,,Nee hoor, die heb ik echt nodig! Ik kan niet zonder. De oudste twee zijn uit 1957, van Far- mall. De drie nieuwere hebben een naam. Troetelkind was mijn eerste Fendt, in 1990 ge kocht. Dan komt Stoeipoesje uit 1992 - die heet zo omdat-ie zo klein is, daar kun je fijn mee gooien en smijten. De liefste is Hartedief, die ik sinds 23 oktober 2007 bezit. Ik doe alles met de tractor. Om de vier weken rijd ik met de tractor op en neer naar de supermarkt voor de boodschappen. De verhuizing van mijn ouderlijke boerderij naar Hof Reijgersberg, waar ik nu woon, heb ik helemaal in mijn eentje gedaan: met de tractor. Vierentwintig keer op en neer van Oud-Sabbinge naar Bors- sele! Elke morgen rij ik vier kilometer langs de Borsselse kaaien, aan de Westerschelde. Dan terug, koffie drinken. 's Avonds nog een rondje van 3,8 kilometer over de Osseweg. En nog eens een ritje rondom etenstijd. Zes da gen in de week, want ik knap er enorm van op, het werkt helend op mijn gemoed. Zon dags niet, dan ga ik naar de kerk. Met een stropdas van Fendt, jawel." ,,Uit Oud-Sabbinge. Daar ben ik in 1951 gebo ren op de boerderij van mijn ouders. Ze heb ben mij vernoemd naar mijn opa Jan. Daar trek ik veel op, wat karakter betreft. Onstui mig, emotioneel, aftastend, wat wantrouwig. Mijn moeder kwam van Walcheren. Op haar trouwdag heeft ze de dracht afgelegd. Op ver zoek van mijn vader, denk ik. Walcherse kle derdracht op Zuid-Beveland, dat past niet. En een Walcherse vrouw gaat geen Zuid-Beve- landse dracht dragen, natuurlijk. Van mijn va der heb ik geleerd wat het is om boer te zijn. Hij had aanvankelijk een gemengd bedrijf, la ter werd het landbouw en loonwerk. Ik heb er tot mijn pensioen in 2011 gewerkt." ,,Dat is een manier van leven, dicht bij de na tuur, met de seizoenen mee. Mijn moeder nam me als peuter van anderhalf al mee naar het veld, als ze aardappels ging rapen. Dan legde ze me in een voerbagge, zo'n voederbak voor de beesten. Ik ben met het boerenleven opgegroeid. Altijd vooruit kijken, altijd in ge spannen verwachting: gaat het regenen, gaat het vriezen? Kunnen we zaaien, kunnen we oogsten? Elk jaar is weer nieuw, geen jaar is hetzelfde. Dat is het mooie van boeren. En die onnoemelijke bevrediging als je de oogst bin nenhaalt of het hooi in de schuur ziet liggen." ,,Boer zijn, dat is ook: eten van je eigen land. Wij waren zelfvoorzienend. Twee keer per jaar werd er een varken geslacht, we hadden eieren van eigen kippen, we aten onze eigen aardappelen en groenten, dronken onze eigen melk. Nu doe ik dat niet meer. Hier op Hof Reijgersberg heb ik genoeg aan mijn huishou den. Zo nu en dan geef ik een rondleiding, want er valt hier heel wat te zien: het is bijna een museum, deze boerderij." ,,Dat kan! Ik ben lid van de Vereniging Zonder Internet. Het meest zuidelijke lid en het enige binnen mijn kerkgenootschap in Zeeland! Twee keer per jaar komen wij bij elkaar in Groenekan, ergens boven Utrecht. Dan praten we over alle problemen die je tegenkomt, als je geen internet wil. Er kan veel meer zonder internet dan de meeste mensen denken. Maar eerlijk is eerlijk: als ik nu mijn bedrijf nog had, zou het wel een probleem worden. Steeds va ker staat ergens geen telefoonnummer bij, al leen een, hoe noem je dat? Een www, of een mailadres. Dan kan ik geen contact opnemen. Je wordt uitgesloten. Vroeger zeiden ze achter je rug: kijk, die heeft nog geen telefoon. Nu is het: die oude man op de Kaai, die heeft geen internet! Ze begrijpen niet dat je daarvoor kiest. Dat internet, die mobieltjes, dat geeft al lemaal onrust. Onze jeugd heeft er een een gejaagd leven door. Al die elektronica is ten diepste niet ambachtelijk: daar moet je bij blijven denken, dan krijgen je hersens geen rust want het kan niet op de automatische pi loot. Iets mechanisch kun je op den duur blin delings." ,,Zeker. Internet brengt dingen in de huiska mer die daar niet horen. Ik ben zeer gelovig. Mijn ouders kochten in 1963 een televisie. Ik heb die in 1997 weg gedaan, toen zij beiden overleden waren. Uit principe. Ik kijk nooit tv, ik luister nooit radio, bij mij is het altijd stil in huis. Ik ben strenger in de leer dan mijn ou ders; ik behoor tot de rechterflank van de re formatorische kerk. De Heere draagt mij, in voor- en tegenspoed. Als het tegenzit, vraag ik Hem om hulp. Niet dat Hij altijd direct ant woordt. Soms niet, of veel later. De wegen van de Heere zijn ondoorgrondelijk voor ons mensen, Gods wegen zijn niet onze wegen. Je moet erop vertrouwen dat het toch goed is, ook als je ziek bent en pijn hebt. Dat valt niet altijd mee." Maakt u zich zorgen over Covid-19? ,,Ik ben een man van voorgevoelens. Ik weet nog, het was eind 2019 en ik schreef nieuw jaarskaarten. 'Gelukkig nieuwjaar', schreef ik. Opeens voelde ik: er staat ons iets te wachten. Toen kwam corona en wist ik: dit is het. Een beproeving van de Heere, is het. Nederland is van zijn plaats, de hele wereld is van het padje. We moeten hiervan leren. Het is een les in ne derigheid. De mens is gewend geraakt aan welvaart en naast zijn schoenen gaan lopen. Drie, vier keer per jaar op vakantie en meer van die luxe vermakelijkheden: daar heeft God nu een stokje voor gestoken." ,,Ik ben bevreesd dat hierna nog iets komt. 'Een ritje met de tractor, daar knap ik enorm van op' ONDINE VAN DER VLEUTEN Vijf tractoren... Voor een boer in ruste... Is dat zoiets als tassen voor een vrouw? Je kunt er nooit genoeg van hebben? Dus u komt niet uit Borssele? Wat is dat dan, boer zijn? U heeft geen internet en geen computer. Kun je zo nog leven, anno 2021? Komt die wens om zonder internet te leven voort uit uw geloof?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54