De nieuwe stroomsnelweg wordt in 2023 geopend Wonen in je droomhuis, met dank aan TenneT 4 'Met zo'n hagelbui als van de week kun je opeens niks doen en moet de planning worden veranderd' 'Als we van tevoren geweten hadden dat we er nu zó mooi bij zouden zitten' stevig vast. Als de bouten eenmaal losgedraaid zijn, gaat het snel. In nog geen vijf minuten staat het enorme gevaarte op z'n plek en torent hij hoog boven het Sloebos uit. Voorlopig nog even werke loos. Pas in 2023 hangen de draden erin en is de stroomsnelweg ge opend. Een paar dagen eerder, twintig kilometer verderop, spreken we Dirk-Pieter van Es. „Jullie zijn net te laat", zegt de opgewekte omge vingsmanager van aannemer Spie. Hij wijst op de reusachtige gele kraan die zojuist het bovenste deel van de vakwerkmast onder aan de Vlakebrug op z'n plek heeft getakeld. ,,Bijna het hoogste punt. Helemaal op het laatst krijgt hij nog z'n petje, zoals wij dat noe men." De twee masten langs het Kanaal door Zuid-Beveland zijn met 98 meter flink groter dan de wintrackmasten. Dankzij die ex tra hoogte blijft er bij hoog water de verrichtingen van zijn collega's volgt. En bouten, die zijn er ge noeg in zo'n bouwwerk, 15.611 stuks om precies te zijn, zegt Van Es. Een arm op z'n plek manoeu vreren is echt een huzarenstukje, weten de mannen van Spie. Bij het opbouwen van de romp is het, oneerbiedig gezegd, een kwestie van blokken stapelen. Voor een arm is het de kunst om ondanks het ongelijkmatig verdeelde ge wicht het 16 meter brede gevaarte rustig naar de juiste plek te bege leiden. Mede dankzij het wind stille weer verloopt de operatie gesmeerd. „Geweldig om te zien", zegt Smetsers. Dat vindt ook de gepensio neerde Martin Schüller uit Ka- pelle. Hij wachtte speciaal dit mo ment af. Leunend tegen zijn auto volgt hij met een verrekijker het werk. ,,Jammer dat jullie dit niet vooraf gepubliceerd hadden voor belangstellenden", zegt hij tegen Van Es. Dat is praktisch niet te doen, reageert de Spie-manager. ,,Met zo'n hagelbui als van de week kun je opeens niks doen en moet de planning worden veran derd. 'We werken veilig, of we werken nie', zeggen we bij Spie!" niet voorbij met het spektakel. Ook al is het lunchtijd, de tien mannen komen niet naar bene den voor een boterham. ,,Dan zijn we ze alleen al twee keer tien mi nuten kwijt voor het klimmen", lacht Van Es. Zo'n 750-tons kraan is niet gratis. En tijd is geld, dus door met het volgende onderdeel: de eerste van de zes ar men waarmee de stalen reus straks de stroomdra den vasthoudt. Werkvoorbereider Bram Smetsers weet hoe het is om op zo'n hoogte te werken. ,,Ik heb zelfs in masten van 160 meter ge werkt." Hij komt net terug van een klus bij Nieuwdorp, waar hij oude hoogspanningsmasten van Pechiney sloopt. ,,Nieuwe bouten aandraaien is een stuk makkelij ker dan oude, die onder een hele boel verflagen zitten, losmaken", zegt hij terwijl hij belangstellend nog 47 meter over voor de scheep vaart. In tegenstelling tot het desolate Sloebos, zijn er hier wel toeschou wers. Voor het publiek - veelal ou dere mannen uitgerust met fiets en pet - is het nog Janneke Vos kan vanaf het dakterras van haar nieuwe huis goed de bouw van de nieuwe 380 kV-lijn volgen. We wonen hier heel, héél mooi. Dit is zo uniek, dat heb je nergens." Janneke Vos kan bijna niet beseffen hoe veel geluk zij en haar man Jan hebben. Sinds twee jaar wonen ze in één van de weinige buiten dijkse huizen van Zeeland, met fenomenaal uitzicht op de Oos- terschelde. ,,In de oorlog is dit ge bouwd als mosselconservenfa- briek. Later zat er een jongensin ternaat in. Daarna heeft de ge meente er vijf huizen van ge maakt." Jan en Janneke droomden er al tijd al van om in één - of eigenlijk twee - van die huisjes aan de dijk bij Krabbendijke te wonen. Maar als TenneT hun oude huis, 400 meter verderop aan de Noord schans, niet had opgekocht was het er waarschijnlijk niet van ge komen. ,,We woonden er prima naar ons zin. Bovendien heeft dit nooit te koop gestaan. Ik ben op een zaterdagochtend op de men sen die het als vakantiehuisje hadden afgestapt, maar dat had ik anders nooit gedaan." Flink risico De eigenaren uit Den Haag re ageerden terughoudend, maar be sloten de twee huisjes een jaar la ter toch te verkopen aan de fami lie Vos. Die grepen de kans en na men daarmee een flink risico. Want ze konden pas gaan verbou wen als ook hun oude huis was verkocht. Ondanks dat TenneT al bijna tien jaar eerder had gezegd dat ze in aanmerking kwam om te worden uitgekocht, moesten ze wachten tot de Raad van State het plan definitief vaststelde. Het was een zenuwslopende periode, zegt Janneke: ,,Als ik er op terug kijk denk ik: jongens, jongens, jon gens. Als we nou van tevoren ge weten hadden dat we er nu zó mooi bij zouden zitten, dan was het een stuk minder erg geweest." Na een flinke verbouwing wo nen ze nu twee jaar in hun droomhuis dat zó in een chique woonmagazine past. Vanaf hun riante dakterras kunnen ze de bouw van de 380kV-lijn perfect volgen. ,,Vanaf Rilland zien we de heistelling steeds een beetje dich terbij komen." Nog even en dan wordt ook op het 'werkeiland' in de Oosterschelde een fundering gemaakt. ,,Dat daar een mast komt, vind ik jammer. Dat hoort niet in zo'n natuurgebied." Vos heeft verder vrede met het pro ject, al vindt ze het wel wrang dat buurtgenoten die net buiten de risicozone van vijftig meter wo nen, buiten de boot vallen. ,,Zij hebben nergens recht op." Omdat alleen de huizen pal on der de stroomdraden worden ge sloopt, blijft het oude huis van de familie Vos gewoon staan. On langs zette TenneT de panden te koop. ,,Dat van ons is net ver kocht. Ik hoorde dat er veel vraag naar was." De afgelopen jaren werd hun oude thuis aan anti krakers verhuurd. ,,Je rijdt er elke dag langs op weg naar je werk of naar het dorp. Het deed wel pijn om te zien hoe het verwaarloosd is. Onze mooie tuin was een grote wildernis geworden. Hopelijk wordt het weer mooi opgeknapt." I Solo 380 kV Combi 380 kV-150 kV -x- 380 kV te verwijderen x 150 kV te verwijderen ZATERDAG 17 APRIL 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Dirk-Pieter van Es, omgevingsmanager Spie Janneke Vos Kapelle Krabbendijke ■Gravenpolder Kruiningen Goes Yerseke Heinkenszand s-Heerenhoek V A Rilland Borssele Baar and Oude ande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52