Jan Vantoortelboom Ik hou van blauw In het nieuws Uit het nieuws 'Koningsdag moet vrolijk worden' 'Mensen smachten naar live muziek' DEZE WEEK IN Z 'We gaan niet als een agent door het dorp lopen' 'Ik krijg enthousiaste reacties op het festival' 2 6 JAN SANDEE 8 ILONA IS LEEFT MET DE THUIS IN SEIZOENEN POPPEN- MEE DAMME 13 HOE KON HETTOCH ZO MISGAAN BIJ DE GGD? Contrast door kleuren zorgt ervoor dat we niet gek worden k hou van blauw. Van die lange, oneindige lentelucht waarin ik kan blijven kijken en wegdromen en de ge dachten onwillekeurig terug gaan naar vervlogen lentes en zomers, van de blauwe schittering van de Middel landse zee, het blauw dat ik zojuist zag blinken boven de bek van een eend die stil naast me in de diepe sloot op het water dreef, van de blauwe schittering van het dak van een schuur, van het diepe donkere blauw van een plek op het li chaam die herinnert aan verdwenen pijn. Blauw is zacht, blauw is rust, blauw is ruim. Maar als ik te lang staar in die blauwe lucht, dan keert de blik naar binnen. In de vliegenierswereld bestaat er zoiets als Empty Field Myopia. Een bijziendheid door een leeg veld. Als je te lang een lege vlakte voor je ziet, van dezelfde kleur, dan gaan je hersenen in rust en kijken je ogen niet meer verder dan een paar meter. Dat is ook zo in echte duis ternis, wanneer er straatverlichting noch maneschijn is en je voetje voor voetje verder schuifelt. Het Oranje Comité Waarde wil Koningsdag dit jaar niet stilletjes voorbij laten gaan. Voor de jeugd zijn er activiteiten en het comité roept Waardenaren op hun huis en straten te versieren. ,,Het moet een vrolijke dag voor de jongere jeugd worden", zegt bestuurslid Christian Mijnders. ,,Zij mogen wél met elkaar spelen en sporten, dus we hebben leuke activiteiten voor ze bedacht." Hij vertelt over springkussens, storm banen en over hooivork werpen. In de middag is er een Vossenjacht door het hele dorp. Kinderen kun nen door heel Waarde speuren naar de verklede 'vossen'. Mijnders ziet Koningsdag al voor zich. Eerst zingen mensen uit Waarde om 10.00 uur ieder voor hun eigen huis het Wilhelmus. De straten en huizen kleuren vrolijk oranje en rood, wit, blauw. De straten Parkzicht en de Raadhuis straat zijn al versierd. De feest- poort staat er ook al. Het Oranje Comité looft prijsjes uit voor de mooist versierde huizen en stra ten. Daarna gaat de jeugd spelen en sporten. Hoe gaat het Oranje Comité de coronaregels naleven? ,,We gaan niet als een agent door het dorp lopen", zegt Christian Mijnders. Het comité spreidt de activiteiten door het dorp en er komen loop routes. ,,Als er niet te veel mensen komen, kan het heel gezellig wor den." PopMonument komt naar Veere met een muziekfestival op 10 juli. De hoofdlocatie tijdens het festi val is de Grote Kerk, waar Daan en Blaudzun zullen optreden. Op an dere markante Veerse plekken ko men extra optredens. Het aantal festivalkaarten is in verband met corona beperkt tot 175. Ze gingen gisterochtend in de verkoop en waren binnen 10 minuten uitver kocht. Directeur van de Grote Kerk en bestuurslid van PopMonument Gert-Jan de Koster: ,,Ik krijg en thousiaste reacties op het festival en op de keuze voor Veere. Con certgangers en musici smachten naar live muziek op bijzondere lo caties." PopMonument startte ooit in Bergen op Zoom en wil erfgoed en muziek met elkaar verbinden. ,,Historische gebouwen zijn rijk aan verhalen maar ze hebben ook een stoffig imago. PopMonument laat je het erfgoed anders beleven en wil zo jonge mensen aanspre ken." De Koster verwacht dat mini maal 175 mensen kunnen genieten van de eerste Zeeuwse editie van PopMonument. ,,We hopen echt dat er in juli meer mag. Dan willen we ook opschalen om meer bezoe kers toe te kunnen laten." De Grote Kerk biedt volgens De Koster een 'schitterende enscene ring voor de concerten'. Tijdens het optreden van Blaudzun is een visual artist actief. Bezoekers kun nen de expositie Ex Voto van Kerkmeester Folkert de Jong ook nog zien in de kerk. En nu ik eraan denk: dat contrast kan me ook krenken. Hoe sommige van mijn zonnepanelen goddomme opeens een andere kleur hebben gekregen en dat dak eerder lijkt op een vernacheld schaakbord, hoe de leraar vroeger met zijn rode pen almaar correcties aanbracht op mijn mooi en sierlijk ge schreven opstelletje, hoe het blauw van de ogen van mijn moeder verdwenen was toen ik even alleen voor haar stond en baldadig haar oogleden optilde, terwijl ze lag opgebaard. Tot mijn verwondering zag ik dat er een een vlak en leven loos lichtgrijs voor in de plaats was gekomen. Ik hou van blauw. Maar nog meer hou ik van fros- tyblauw, smurfenblauw, kobaltblauw, korenbloemblauw, koningsblauw, zelfs babyblauw. Ik wil maar zeggen dat juist door de hoeveelheid aan contrasten het leven zo boeiend is, maar vooral dat een mens ervoor moet openstaan, want niets is erger dan een vlakke, contrastloze leegte. GGD Zonder contrast geen zichtbaarheid. Zonder andere kleuren geen contrast. Denk aan een spierwitte kamer waarin je zou worden opgesloten. Je zou niet eens de hoeken of het plafond van de kamer zien en na enige tijd je ver stand verliezen. Dus con trast door kleuren zorgt er voor dat we niet gek worden en dat de hersenen niet gaan rusten en de blik van de mens immer verruimt. naar contrast op andere vlak ken: zonder dag geen nacht, zonder man geen vrouw, zonder winter geen zomer. Maar ook op religieus, intel lectueel en sociaal vlak, op alle vlakken des levens. Te veel focus op één religie sluit de ogen voor de andere; te veel focus op één politiek systeem vernauwt de be langstelling voor het andere; te veel aandacht voor één ras leidt tot obsessie en verstar ring, een soort van figuur lijke bijziendheid die dan weer leidt tot geweld tegen het andere ras. Maar een schilder weet dat sommige kleuren primair zijn en niet kunnen worden gemaakt, terwijl juist andere ontstaan door vermenging. En sommige kleuren passen ge woonweg niet bij elkaar. Zo gaan de dingen, zo zijn de her senen. ZATERDAG 17 APRIL 2021 GO V <1 1 Testlocatie Krachtpatsers KIEK! P10 9 Zo gezien Cijfers in coronatijd 12 Saskia Noort Wees een voorbeeld voor je kind 17 Onder politici Invloed oppositie is juist gegroeid 18 Astronomie Teken van buitenaards leven 19 Wetenschap Het einde van de banaan? Ik besef dat contrast de basis is van ons waarnemen. De stap is snel gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50