njoyhotels.nl f Wilt u ook zo graag weer weg? 'Al moet ik elke dag tien minuten op mijn kop staan, ik zou het doen' www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 tiSSSÜ'! 4 CORONA GEVOLGEN Duizenden coronapatiënten zijn maandenlang hun reuk en smaak kwijt of ruiken alleen vieze geuren. Onderzoekers proberen te ontdekken of de reuk nog terugkeert. Bij patiënten groeit de frustratie. „Sommige mensen zitten er echt doorheen.'' Ede x-coronapatiënten ruiken maanden na hun ziekte con tinu stinkend zweet, een siga rettengeur, uienlucht of chemische damp. Ze worden misselijk van bijvoorbeeld groente of vlees. Maar er is ook een groep die na een jaar helemaal niets ruikt. Van de mensen die besmet raken met corona verliest twee derde geur en smaak. Bij zeker 85 procent verdwijnen de proble men binnen zes tot acht weken. Maar de overige 10 a 15 procent worstelt met langdu rige klachten. Artsen en wetenschappers staan voor een raadsel. On derzoekers uit zo'n zestig lan den ontdekten dat het reuk en smaakverlies na corona niet hetzelfde is als na een normale luchtweginfectie. Ook patiënten zonder dichte neus verliezen plots hun reuk en smaak. ,,Er lijkt een versto ring te zijn in het signaal dat vanuit de neus naar de herse nen gaat", verklaart Elbrich Postma van het Reuk- en smaakcentrum van Ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede. Maar hoe het komt dat een deel van de patiënten na een jaar nog steeds niets ruikt of alleen rare geuren terugkrijgt, daarover tasten onderzoekers in het duister. Tot frustratie van de mensen die er last van hebben, merkt patiëntenvereniging Reuksmaakstoornis.nl. Op een Facebookpa- gina zijn inmiddels 5800 leden aangemeld. ,,Reuk- en smaakverlies is ontzettend belas tend. Sommige mensen zitten er echt door heen. Die kunnen bijvoorbeeld hun pasge boren kindje niet ruiken. Dat heeft grote impact", stelt voorzitter Kirsten Jaarsma. Patiënten die vieze dingen ruiken, zeggen: ik ruik liever niets Kno-artsen raden reuktraining aan. Daarbij ruiken patiënten zeker vier maanden lang, twee keer per dag aan vier potjes (roos, citroen, eucalyptus, kruidnagel). Het snuf felen kan ertoe leiden dat de hersenen weer geuren gaan herkennen. ,,We denken dat vieze geuren het begin zijn van herstel, want er komt weer een signaal in de herse nen. Met reuktraining hopen we de herse nen te resetten", zegt Dick Kooper, kno-arts in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. Deze arts ziet bijvoorbeeld patiënten die aangeven dat koffie naar paardenpoep ruikt. De hersenen moeten de geur van koffie op nieuw leren herkennen. ,,Het is een kwestie van trainen, trainen, trainen. Als patiënten maar dénken iets te ruiken, moeten ze vooral doorgaan", adviseert Kooper. Toch zijn er zorgen over hoe goed de reuk en smaak terug komen. Onderzoekers zijn be zig met de ontwikkeling van een thuistest, waarmee men sen dat zelf kunnen beoorde len. ,,Ze kunnen bijvoorbeeld aan hun shampoo ruiken en de geur een cijfer geven. Of hun koffie proeven. Als er progressie is, kunnen ze die na verloop van tijd zelf zien. Dat geeft men sen grip op de situatie en wij willen weten hoe lang de klachten aanhouden", zegt on derzoeker Sanne Boesveldt van de Wagen- ingen University. Ook willen wetenschap pers onderzoeken of de klachten met medi catie zijn te verhelpen. Nu gebruiken kno- artsen kuren bij patiënten met reukverlies na gewone verkoudheden. Dokter Kooper ziet dat mensen op zoek zijn naar antwoorden. ,,Ze willen veelal hun reuk laten testen, zoeken een sprankje hoop. Zeker patiënten die vieze dingen rui ken, zeggen: ik ruik liever niets dan dit. Het is een heel vervelend probleem." alles inclusief vakanties Boek nu voor de zomer! Juni, juli, aug... etc. Enjoy garantie: Bij de prijs onbegrepen: V4x overnachting V4x ontbijt V4x lunch V4x diner Elke avond drankjes inclusief v Elke dag entertainment die niet meer verdween. Bij uien, prei, douchegel, tandpasta, witte wijn, koffie: als er ook maar een snufje in de buurt is, dringt de vieze lucht haar neusvleugels binnen. ,,Ik word er echt misselijk van. En als ik het een maal ruik, blijft het nog hangen ook. In het begin moest ik er een beetje om lachen, maar na zo'n lange tijd is het niet meer om te lachen." Ze probeerde reukthera pie - 'ik ruik alleen een heel klein beetje kruidna gel' - slikt vitaminesup plementen en gaat zelfs naar een hypnothera- peut. ,,Het zou tussen je r Enjoyhotel Hof van Twente 239,p5p. zaterdag 17 april 2021 GO Als smaak en reuk maar Ellen van Gaaien - Dick Kooper, kno-arts kosteloos omboeken bil negatief corona reisadvies. 4 Laura Alteveer wordt misselijk van koffiegeur. FOTO KOEN VERHEIJDEN Laura Alteveer (41), uit Weert, november 2020 corona gehad Laatst vluchtte ze noodgedwongen naar boven toen haar man stond te koken. Laura Alteveer uit Weert kon de geuren niet ver dragen. ,,Ik heb even een potje zitten janken hoor", vertelt ze. Twee maanden na haar coronabesmetting rook Alteveer een week lang steeds meer en was ze blij. ,,Ik dacht: hé, het komt weer terug." Maar na een week was daar ineens die chemi sche, penetrante geur oren zitten, dus hopelijk kan die iets voor me be tekenen. Al zou ik elke dag tien minuten op mijn kop moeten staan, ik zou het doen." Want één ding weet Alte- veer inmiddels wél: ze zou nog liever niets rui ken dan deze chemische lucht. ,,Als je niets ruikt, kun je tenminste alles eten. Nu word ik echt misselijk. Ik moet mijn adem inhouden als ie mand op het werk met een kop koffie door de gang heeft gelopen. En ik heb zelfs al gepro beerd mijn tanden te poetsen met kindertand pasta." Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! flJT'JHB 7 Mütettrvat VANAF SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VANAF SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VANAF SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VANAF SLECHTS Enjoyhotel le-Sicht Oudega - Smallingerland - Friesland Enjoyhotel de Kruishoeve Vught - Noord-Brabant Hengevelde - Twente j *1 Vfïj U" Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VANAF SLECHTS Geen boekingskosten ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4