ZEELAND 13 wandelen in het duingebied bij Vrouwenpolder. „Bij weer en wind", vertelt ze lachend, terwijl de zon uitbundig schijnt. „Als het regent of sneeuwt, heb je mooi iets om mee te beginnen. Weersomstandigheden kunnen een metafoor zijn voor hoe ie mand zich voelt..." Het idee van Joosse is om men sen letterlijk in beweging te krij gen. Ze gaat twaalf weken ach tereen één a anderhalf uur met hen wandelen in Oranjezon, waar ze inmiddels elk paadje kent en nog elke keer geniet van de bijzondere bomen die er groeien en de wilde dieren die er grazen. „Dit - en ze wijst om haar heen - werkt veel beter dan een kan toorruimte waarin we gewoon tegenover el kaar gaan zitten", zegt ze. „Vanuit be weging komen mensen sneller tot inzicht. Het is de be doeling dat je mini maal 30 minuten per dag beweegt in de buiten lucht, want dat zorgt voor be tere concentratie en meer creati viteit en is echt stressverlagend. Merk je het tijdens dit gesprek ook al? Het is zó evident." Het moeilijke is alleen dat de meeste mensen zulke dingen pas inzien als het al mis is gegaan. Joosse: ,,Als de pijn er niet is of als er geen nood zaak is, dan verandert een mens niet. Wij willen namelijk niet veranderen. Er moet dus iets zijn waarop we vastlopen. Heb je ooit iemand gehoord die zei: 'Ik voel me zó goed, ik ga nu veranderen'. Voorkomen is beter dan genezen en gelukkig zijn er ook mensen die wel op tijd erbij zijn, maar de meesten die bij mij komen zijn al ergens tegenaan gelopen. Het is dan mijn taak om te kijken of ze weer in een flow terecht kunnen komen als ze hun leven voor een paar procent anders kunnen inrichten." Gatenkaas ,,Kijk", zegt Joosse, ,,de helft van je genezing kun je zelf doen: vol doende slapen, gezond eten, op tijd in en uit bed gaan en zorgen dat je genoeg ontspanningsmo menten in de dag hebt. Maak van je dag een soort gatenkaas: zorg In het veld was ik heel sterk. Binnen het basketbal voelde ik me veilig en krachtig dat je tussen je werk momenten neemt om vanuit rust na te den ken over hoe het met je gaat. Vaak denderen we maar door." En voor het andere deel van de genezing is iemand als Joosse nodig. Tijdens haar wandelses sies maakt zij graag zaken in zichtelijk met beweging. Ze ge bruikt onder meer de termen 'versnellen' en 'verlangzamen'. Ze daagt klanten soms uit, ver telt ze na een halfuurtje wande len. ,,Dan gaan we een oefening doen, maar ik vertel nog niet precies wat die inhoudt. Ik ga eerst heel langzaam lopen. 'Voel eens waar je ademhaling zit', vraag ik dan. Dan ga ik flink ver snellen, soms zelfs rennen. En automatisch loopt de ander met me mee. Die begint te hijgen en kan het op een gegeven moment amper bijbenen. Dan vraag ik: 'Wat zorgt er nou voor dat je je grens niet aangeeft? Je voelt 'm blijkbaar wel...' In het dagelijks leven lopen mensen continu in de zesde versnelling. Vind je het gek dat ze dan klachten krijgen als ze tegen die grens aan lopen? Ze vergeten alleen te verlangza men. Ik ben als een soort spiegel voor die mensen. Zo'n spiegel hebben ze ook nodig, want zelf kunnen ze het niet zien." Joosse ziet dat de hele maat schappij weerspiegeld wordt in haar klantenkring. Ze treft direc teuren, managers, medewerkers en timmermannen. Tegen allen is ze heel open over haar eigen ervaringen. ,,Dat ik een burn out heb gehad, zie ik nu voor mezelf als een kracht", zegt ze. ,,Maar ik heb het eerst ook heel lang voor mezelf niet willen uit spreken. En dat zie ik nu bij de mensen die ik coach ook. Zo van: 'Psst, laten we het niet een burn out noemen, laten we het onder het tapijt stoppen'. Ik zeg dan dat ze hun burn-out mogen ver trouwen, want die weet waar-ie mee bezig is. Iedereen wil die burn-out controleren en er zo snel mogelijk van af zijn, maar dat gaat niet. Je moet er niet te gen vechten." De Tour win je in bed Presteren in je werk of pieken in je sport is overigens helemaal niet verkeerd, stelt Joosse. ,,Wat zeggen ze ook al weer van de Tour? Dat die toch wordt gewon nen in bed." Ze verwijst daar mee naar de uitspraak van oud wielrenner Joop Zoetemelk. ,,Dat is helemaal waar: weet wanneer je wilt pieken, maar weet ook wanneer je moet 'ver langzamen'. Van topsporters verwachten we ook dat ze niet 24 uur per dag aan staan en hun rustmomenten pakken om te herstellen. Maar de meeste ove rige mensen die willen preste ren, nemen dat niet in acht. Ze zijn de hele dag online, willen constant van alles op de hoogte blijven en zoeken niet naar die balans." Door corona is het bij het be drijf van Joosse niet rustiger ge worden. ,,Maar", zo zegt de Mid delburgse, ,,in je leven loop je al tijd wel tegen pijnpunten aan. In elk leven heb je ingrijpende ge beurtenissen. De vraag is dan: hoe ga je daarmee om? Voor je zelf- en ook vaak voor je omge ving - is het goed als je hulp in schakelt als je vastloopt. In Zee land denken we vaak nog: 'Ach, dat lossen we zelf wel op'. Je kunt ook veel zelf, maar jezelf een spiegel voorhouden kun je niet." zaterdag 17 april 2021 GO Yolanda Joosse M Yolanda Joosse heeft zich na haar eigen burn-out laten omscholen tot perso nal coach. Met elke klant gaat ze wandelen in natuur gebied Oranjezon. FOTO BOAZ TIMMERMANS - r;-:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41