tvWi O O) CD O 12 ZEELAND VAN TOPBASKETBALSTER NAAR WANDELCOACH Bewegen is de rode draad in het leven van Yolanda Joosse. Voorheen was de 43-jarige Middelburgse één van de beste basketbalsters van Zeeland. Nu is ze 'wandelcoach'. Door met mensen te gaan lopen, helpt ze hen van hun stressklachten of burn-out af. ZLM Tour FC Axel Vrouwenpolder ensen heb ben als het op stress aankomt het brein van een vis! Dat is wat Yolanda Joosse meteen klip en klaar zegt bij het binnentreden van natuurgebied Oranjezon. De personal coach uit Middelburg verduidelijkt: ,,We hebben een brein dat miljarden jaren oud is, dat helemaal niet mee geëvolu eerd is met de tijd. We kunnen alle prikkels die wij op één dag krijgen niet verwerken. Dus is het helemaal niet zo gek dat je stress ervaart, overspannen wordt of een burn-out krijgt." Zelf kan Joosse (43) erover meepraten. De voormalige top- basketbalster - ze speelde in Jong Oranje en was jarenlang top schutter bij BC Vlissingen - ging ook door een moeilijke periode heen. ,,Mijn 'reis' is dertien jaar geleden begonnen, na de ge boorte van mijn zoon", vertelt ze. „Opeens was ik moeder en dacht ik: 'whooh, dat is een heel ander leven'. Het krijgen van een kind is heel mooi, maar leverde mij extra spanning op. Ik moest na melijk een nieuwe balans vinden tussen mijn gezin, mijn werk en het sporten. Ik vond dat in het begin heel heftig om dat te com bineren. Vier jaar later ben ik ook nog gescheiden en toen kwam ik in een burn-out terecht." Ondertussen bleef de Middel burgse wel basketballen. ,,ïn het veld was ik heel sterk. Binnen het basketbal voelde ik me veilig en krachtig", legt ze uit. ,,Maar ik heb ervaren dat ik buiten de lij nen mentaal, fysiek en emotio neel tegelijk juist heel kwetsbaar kon zijn. Achteraf besefte ik dat ik beter naar mijn lichaam had moeten luisteren. Ik geef dat nu ook aan mijn klanten mee: als je hoofdpijn hebt, met nek- en schouderklachten zit en veel moe bent, ga dan niet door en denk niet dat het wel goed komt. Ik heb die fout dus wel gemaakt, ik bleef de lat op alle vlakken hoog leggen en was heel resultaatge richt bezig. Ik wilde perfect zijn als moeder, als dochter, als echt genote, als vriendin, als basket balster, als werkneemster... Ik vroeg het uiterste van me. Het moest wel een keer misgaan." Bij weer en wind Na haar herstel gooide de Wal- cherse haar leven om: ze stopte met haar kantoorbaan als marke ting- en communicatie-adviseur en liet zich omscholen tot 'mas- tercoach'. In 2019 specialiseerde ze zich in coachen bij stress en burn-out. Met mensen die bij haar coachingpraktijk Floww aankloppen, gaat ze steevast Weet wanneer je wilt pieken, maar weet ook wanneer je moet 'verlangzamen' zaterdag 17 april 2021 GO Bij de ZLM Tour van juni wordt er bijna 300 kilometer door de provin cie gereden. Dat blijkt uit het gehele etappe schema, dat gisteren werd bekendge maakt. Op woensdag 9 juni is de sprin tetappe Ka- pelle-Kapelle (111 kilometer), een dag later de rit Veere- Goes (195 kilo meter). 2 Voetbalvereni ging FC Axel heeft zich voor volgend sei zoen versterkt met Juriën Dam en Rick Ottjes. Cen trale verdedi ger Dam komt over van Zaam- slag, waar hij al de vierde ver trekker is na Jordy Maere- voet, Rob de Pooter en Dion Schoonakker. Doelman Ottjes speelde afgelo pen jaren bij Hoek in het tweede. Twee jaar geleden viel hij ook in bij het eerste toen Hoek bij ONS Sneek de peri ode pakte in de derde divisie. Stress of burn-out? je een spiegel voor Roeland van Vliet Yolanda Joosse Yolanda Joosse geldt in 1999 als de toonaangevende speelster bij BC Vlissingen. In de jaren ervoor is ze ook jeugdin- ternational ge weest. ARCHIEFFOTO LEX DE MEESTER ^3 a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40