ZEELAND 11 Anderhalf jaar cel voor ontucht met dochter Politieke soap rond jeugdbescherming raakt vooral gezinnen üchtaan Hermioe mm oeJuNHtL'? CORDEJONGE DEN BOSCH De 59-jarige Goe- senaar R.A. heeft gisteren van de rechtbank in Den Bosch een cel straf van achttien maanden ge kregen vanwege het verrichten van 'zeer vergaande seksuele handelingen' met zijn dochter. Negen maanden van die straf zijn voorwaardelijk. Het mis bruik gebeurde zeventien jaar geleden, dat is één van de rede nen van de relatief lage straf. Het meisje was toen nog maar negen jaar oud. De nu volwassen vrouw ver telde bij de politie dat het een keer of vier tot zes is gebeurd. De man ging over de schreef op mo menten dat hij haar naar bed bracht. In mijn eigen kamer. Ik wist niet wat ik moest doen. Ik werd overal aangeraakt, in mijn eigen bed. Ik wist niet waar ik het zoeken moest'', vertelde ze bij de politie. De man heeft bekend dat hij zijn dochter misbruikte. Hij was op die momenten dronken, an ders was het niet eens gebeurd, vertelde hij twee weken geleden tegen de rechter. Het meisje, dat vanwege het gebeurde inmiddels meer dan vijftien jaar hulp krijgt, heeft last van een posttraumatische stress stoornis. Afgelopen maanden heeft hij bij In- tervence gezien wat het betekent als de organisatie met opheffing wordt bedreigd. Daardoor lopen gezinnen het risico hun vaste hulpverlener kwijt te raken. Dat geeft veel onrust. ,,Andere mensen kunnen met die onzekerheid vaak wel omgaan. Maar een gezin waar vanwege een onder toezichtstelling of een uithuisplaat sing al veel spanning op staat, is daar veel minder goed tegen bestand. Dat berokkent veel leed." De ironie is dat de Zeeuwse ge meenten in eerste instantie wilden dat een groot deel van de Inter- vence-cliënten zouden worden overgenomen door Briedis, een kleine organisatie die pas enkele ja ren bestaat. ,,Alle betrokkenen zei den al: dit is een slecht plan", zegt De Klerk. ,,Nu blijkt achteraf wat voor slecht plan dat was. Wat is hier toch een ongehoorde puinhoop van ge maakt. Het is dieptreurig." Einde verhaal Briedis heeft deze week te horen ge kregen dat het voor haar einde ver haal is. Het Keurmerkinstituut trekt het verleende certificaat in. Binnen een half jaar moeten de gemeenten ervoor zorgen dat de kinderen wor den overgedragen aan een andere organisatie. In Zeeland gaat het in totaal om 88 kinderen. De Klerk vreest dat het omvallen van Briedis de druk op de toch al schaarse gezinsmanagers in Zeeland verder verhoogt. ,,Dat betekent dat Je moet de jeugdbescherming niet overlaten aan gemeenten er wachtlijsten gaan ontstaan. Als cliëntenraad worden we dan echt bezorgd, want dat raakt de kwaliteit van zorg. Dit drama wordt helaas nog steeds groter." Sinds de inspecties in februari een streep hadden gezet door het ophef fen van Intervence, wordt er ingezet op een overname door Jeugdbe scherming west. Dat lijkt er goed uit te zien. De inspecties maakten gis teren bekend dat ze positief zijn over het overnameplan. Intervence blijft daarin als organisatie in stand en de gezinnen houden hun huidige hulpverlener. ,,Wij hebben als cliëntenraad ook twee gesprekken gehad met JB west", zegt De Klerk. ,,Die hebben ons veel vertrouwen gegeven. We staan volledig achter deze beweging. We hopen dat er nu in een zo hoog mogelijk tempo een goedkeurend stempel op het overnameplan komt en dat het snel wordt uitgevoerd. Dat is de enige manier om alle betrokke nen weer perspectief te bieden." Kwaad daglicht Hij spreekt van een 'politieke soap' en vindt dat Intervence door de ge meenten wel al te zeer in een kwaad daglicht is gesteld. ,,De verantwoor delijke wethouders hebben als argu mentatie veel lelijks gezegd over In- tervence. Dat blijkt maar zeer be trekkelijk te zijn geweest. Intervence is veel lelijker afgeschilderd dan de situatie werkelijk was." Door de perikelen rond Inter- vence en nu Briedis ligt Zeeland on der een vergrootglas. Wat De Klerk betreft kan de landelijke politiek daar lessen uit trekken. ,,Je moet de jeugdbescherming qua aansturing niet overlaten aan gemeenten. Zij hebben niet het overzicht over het veld en de complexiteit van de zorg en ze hebben ook niet de financiële mogelijkheden om het goed te rege len. Daarvoor zijn ze echt een maatje te klein." zaterdag 17 april 2021 GO 'Dit drama wordt steeds groter' Het aangekondigde einde van Briedis maakt de chaos binnen de jeugdbescherming in Zee land alleen maar erger. De grootste slachtoffers: de betrok ken, vaak zeer kwetsbare gezin nen en kinderen. ,,Het is echt een drama aan het worden", zegt Niek de Klerk, voorzitter van de cliëntenraad van Inter- vence. Rolf Bosboom Goes - Niek de Klerk, cliëntenraad Niek de Klerk, voorzit ter van de cliëntenraad van Inter- vence: ,,Wat is hier toch een ongehoorde puinhoop van gemaakt." foto MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39