Wie binnen twaalf uur terug is uit België hoeft niet in quarantaine Rijk: tien miljoen extra voor ontvlechting Evides en PZEM 8 ZEELAND GL wil rem op enorme hotels in open landschap Theo Giele Terneuzen Wie de Belgische grens passeert moet een Verklaring op Eer bij zich hebben met daarop de reden van de reis van of naar België. Bijvoorbeeld werk, studie, doktersbezoek of da gelijkse bezigheden als boodschap pen gelden als legitieme reden. Vanaf maandag is die Verklaring Op Eer niet meer nodig. Uitstapjes afgeraden Feitelijk wordt de situatie aan de grens weer zoals voor 27 januari, toen België het verbod op niet-es- sentiële reizen invoerde. De Ne derlandse regering raadt ook nog altijd vakanties of uitstapjes over de grens af. Het dringende advies blijft: ga niet naar het buitenland. Maar een Belgisch inreisverbod is er niet meer. Wel moeten mensen die langer dan 48 uur in België blijven een zogeheten Passagier Locatie Formulier invullen en in quaran taine gaan. Overigens, onbezorgd winkelen op de Antwerpse Meir of in de Gentse Veldstraat is er de ko mende week nog niet bij. Vanaf 26 april mogen winkels in België zon der afspraak klanten ontvangen. Dagelijks leven Terwijl de Belgen een barrière op heffen, werpt Nederland een nieuwe op: de quarantaine- en test- verplichting die op 15 mei in zou gaan. Die drempel wordt opgewor pen voor mensen die terugkeren van een langer verblijf in het bui tenland. Voor het dagelijks leven lijken de gevolgen mee te vallen. In het wetsvoorstel staan tal van uit- zonderingen waarvoor de quaran taineplicht niet geldt. Denk daarbij aan woon-werkverkeer, mantel zorg verlenen, bijwonen van een uitvaart, co-ouderschap, studeren of dokterbezoek. Ook voor korte uitstapjes over de grens geldt een uitzondering. Hoe kort moet nog nader bepaald worden, maar het kabinet denkt aan 12 uur. Hebben de grensbewoners dan helemaal geen last van de nieuwe regels? Een quarantaine- en test plicht moet gecontroleerd worden Het Belgische in- en uitreisverbod voor niet-essentiële reizen vervalt maandag anders heeft het geen zin. Het kabi net wil steekproefgewijs voertui gen controleren. Hoe iemand aan toont uitgezonderd te zijn van de quarantaineplicht is onduidelijk. En dan is het nog de vraag of de plicht er echt komt. De Raad van State is zeer kritisch op het opleg gen van huisarrest aan mensen van wie niet vast staat dat ze een ge vaarlijke infectieziekte onder de le den hebben. Het Rijk maakte dat gisteren be kend. Er komt nu meer geld be schikbaar om te investeren in de re gio. Zo wil de provincie haar divi dend gebruiken om het Delta Ken niscentrum in Vlissingen mee te fi nancieren. Dat kenniscentrum richt zich op de unieke Zeeuwse combi natie van voedsel, water en energie en zal 140 nieuwe banen opleveren. Oude wens PZEM en daarmee indirect de aan deelhouders van het energiebedrijf - de provincie en gemeenten - zijn voor de helft eigenaar van het drinkwaterbedrijf Evides. Al meer dan tien jaar koesteren de Zeeuwse aandeelhouders van PZEM de wens om Evides rechtstreeks onder de provincie en gemeenten te plaatsen. Reden: het waterbedrijf dient een publiek belang en moet uit een (nog verliesgevend) commercieel bedrijf worden gehaald. Jaarlijks is Evides goed voor 30 tot 40 miljoen euro aan dividend. In de gouden jaren van Delta - zoals het energiebedrijf PZEM tot 2017 heette - ging daarvan de helft naar Zee land. De provincie kreeg als grootste aandeelhouder 10 miljoen, de ge meenten eenzelfde bedrag. Maar toen in 2014 de energieprij zen instortten, snoepte Delta dat appeltje voor de dorst zelf op. Delta, en later PZEM, leden forse verliezen op de energieproductie, waardoor er zowel voor de kerncentrale als de Sloecentrale geld bij moest. Tot ver driet van de provincie en de ge meenten gebruikte het energiebe drijf het dividend van Evides om de verliezen van zijn centrales op te vangen. Provincie en gemeenten konden jaren naar de jaarlijkse divi denduitkering van 15 tot 20 miljoen euro fluiten. Momenteel is het divi dend van Evides zo'n 15 miljoen euro per jaar. Compensatiepakket De aandeelhouders lieten het er niet bij zitten. Zij grepen het compensa tiepakket Wind in de Zeilen voor de marinierskazerne die Zeeland te elfder ure misliep, aan om nu echt ontvlechting van Evides en PZEM te eisen. De wens haalde het rapport van speciaal adviseur Bernard Wientjes. Hij wees erop dat een pu blieke voorziening als een drinkwa terbedrijf niet thuishoort in een commercieel bedrijf als PZEM. Ook benadrukte hij dat de Zeeuwse overheden niet dik in de slappe was zitten en het Evides-dividend goed kunnen gebruiken. Financieel en juridisch is het een toer om Evides in een nieuwe over- heids-BV te stoppen. Vooral over de garantstelling door het Rijk is ge steggeld. Uiteindelijk heeft Den Haag tien miljoen euro extra naar de provincie geschoven zodat die vol doende buffer heeft om een bankle ning af te sluiten waarmee de aan delen van Evides tegen de huidige marktwaarde kunnen worden over genomen. Het Rijk staat in die con structie niet garant. Provinciale Sta ten nemen waarschijnlijk voor de zomer een besluit over de op te rich ten BV waarin de Evides-aandelen worden geplaatst. Ook de Tweede Kamer moet nog akkoord gaan. Ver der moet PZEM zijn aandelen wil len verkopen, waar het wel naar uit ziet. Frank Balkenende Biggekerke De provincie moet de rem zetten op de bouw van enorme hotels en vakantieparken in het open landschap. Dat wil de Staten fractie van GroenLinks (GL). Die is zich een hoedje geschrokken van het plan voor een hotel-re sort met 600 bedden bij Bigge- kerke. Het plan van het Arnhemse bedrijf Dormio Leisure Development voor de bouw van het enorme hotel-resort net bui ten het dorp Biggekerke is niet tegen te houden. Burgemeester en wethouders schrijven dat in een brief aan de inwoners van dat dorp. Volgens hen is er een onherroepelijke bestemmings plan dat geen eisen stelt aan het aantal kamers. GroenLinks vindt het van de zotte dat een omgevingsvergun ning uit 2011 nog steeds geldig is. Ze noemt dat 'een planologische misser'. Ze vraagt Gedeputeerde Staten om paal en perk te stellen aan de bouw van grote verblijfs- accommodaties die het open landschap aantasten. Dat is vol gens GL mogelijk door in de nieuwe Omgevingsverordening 2022 strenge regels te stellen voor bouw en uitbreiding van toeristische verblijfsaccommo- daties aan de kust. zaterdag 17 april 2021 PM Maandag vervalt het Belgische in- en uitreisverbod voor niet-es- sentiële reizen. Maar het Neder landse kabinet wil vanaf 15 mei reizigers uit gebieden met een 'hoog risico' verplichten in qua rantaine te gaan en een nega tieve PCR-test te laten zien. Wat betekent dit voor het dagelijks leven in de grensprovincies? ^centrum eldre M Een wie lertoerist rijdt langs de grens overgang in Nieuw- Namen - Kieldrecht. FOTO THEO GIELE Zeeland krijgt tien miljoen euro extra van het Rijk om het water bedrijf Evides los te koppelen van energiebedrijf PZEM. De bijdrage die bovenop het compensatie pakket voor de misgelopen mari nierskazerne komt, betekent dat de provincie en de gemeenten straks meer geld in de knip krij gen. Daarmee gaat een langge koesterde wens in vervulling. Frank Balkenende Middelburg M Het hoofd kantoor van drinkwaterbe drijf Evides, dat water le vert aan huis houdens en bedrijven in Zeeland, delen van Zuid-Holland en Brabant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36