'Zonnepanelen peppen windpark Borssele op' 5 EXPERIMENT AANPAK VAN ROT In een kleddernat voorjaar verzuipt de lekkere Zeeuwse ui te snel. Daarom test het Uien Innovatie en Kenniscentrum (UIKC) in Colijns- plaat de teelt op bedden zoals bij witlof. Op een veld van proef- boerderij Rusthoeve in Colijnsplaat kijkt Luc Remijn van de agrarische adviesorga nisatie Delphy toe hoe een bed denfrees zich door de klei vreet. De Struik-frees van landbouwbe drijf Arends is op een dieplader vanuit het Friese Warfstermolen naar Colijnsplaat vervoerd. Hij maakt rechthoekige bedden van anderhalve meter breed. Ze liggen zo'n 10 tot 15 centimeter boven het maaiveld. Een stukje verderop freest het oranje gevaarte witlo fruggen waarin over enkele uren in rijtjes van twee uien worden ge zaaid. Dat is in uienland nog nooit vertoond, want normaal worden uien op een vlakke akker gezaaid. 40 experimenten De proef met uienteeltbedden is één van de 40 experimenten die momenteel lopen om de Zeeuwse uienteelt te wapenen tegen de kli maatverandering, zegt Remijn: ,,Hevige regenval en perioden van extreme droogte wisselen elkaar af. Met een proef als deze zoeken we naar een oplossing in het geval het lang en hard regent. Hier lig gen drie teeltvormen naast elkaar: zaaien op de vlakke grond, op brede bedden en in witlofruggen. We telen in alle drie de gevallen hetzelfde uienras. We zijn be nieuwd welk veld of bed de meeste opbrengst en de beste kwaliteit geeft." Nachtmerrie Volgens Remijn is het dringend noodzakelijk om in de uienteelt naar nieuwe wegen te zoeken. De laatste drie jaren beleefde een flink aantal uientelers een nachtmerrie. Hevige regenval in het voorjaar werd gevolgd door langdurige droogte, soms extreem zoals in de zomer van 2018. Twee derde van de uienoogst in Zeeland ging toen verloren. De Zeeuwse uienteelt is voor zoet water vooral afhankelijk van regen. Slechts voor zo'n 200 van de 6000 hectare is zoet water in de buurt beschikbaar. Telers hebben na drie lastige seizoenen dan ook 600 hectare minder uien ingeplant. Tegelijkertijd is de ui een belangrijk agrarisch export product. Nederland voerde vorig jaar bijna 1,2 miljoen ton uien uit. Ruim 80 procent daarvan wordt verhandeld via Zeeuwse uienbe- drijven. Bodemschimmel Te veel regen is ook een plaag. Als het land te nat is, kan er niet wor den gezaaid. En zitten de uien- zaadjes in de grond dan kan een flinke bak water leiden tot schim melziekten en rot. Aangetaste uien zijn onverkoopbaar. Remijn: ,,In Zeeland komt bijvoorbeeld veel fusarium voor. Dat is een bodem schimmel die het vaatstelsel van de uien aantast. Binnenin worden ze bruin. Zulke uien zijn oneet baar. Op ruggen en bedden kan de ui mogelijk beter tegen bodemge bonden ziekten als fusarium. We Zonder beregening is teelt van uien op bedden een enorme uitdaging hebben al vastgesteld dat fusarium minder toeslaat als de structuur van de grond beter is." Druppelirrigatie Een ui wortelt ondiep. In een ver hoogd zaaibed komt het gewas nog moeilijker bij water dat in de bo- dem zit. Is dit wel de oplossing voor een provincie als Zeeland waar een gebrek aan zoet water de achilleshiel van de akkerbouw is? Remijn: ,,Wij kunnen hier op de proefboerderij beregenen. We heb ben geïnvesteerd in een waterbas sin. Zonder beregening is teelt van uien op bedden een enorme uitda ging. Een vervolg kan zijn dat boe ren investeren in druppelirrigatie. Zo schep je mogelijk een gedegen teeltsysteem: droge voeten in het voorjaar en de mogelijkheid om water toe te dienen in een droge zomer. En dan praat je over bij druppelirrigatie over heel weinig zoet water. Natuurlijk zijn er ook akkerbouwers die geen zoetwater bron in de buurt hebben. Voor die groep gaat dit ruggensysteem niet werken. Eind dit jaar weten we meer. Dan worden de resultaten van de proef bekendgemaakt." Frank Balkenende Vlissingen Onderzoekers Douwe Vaartjes en Sara Golroodbari van de Universiteit van Utrecht tonen in hun studie aan dat een hybride vorm van duurzame energie - wind en zon - vaak het meeste rendement oplevert. Als het waait, is er doorgaans minder zon en als de zon schijnt is er veelal minder wind. Kortom, beide vormen van groene energieproductie vullen el kaar bijna naadloos aan en drijven het rendement op. Er hoeft ook geen dure stroomkabel naar land te worden aangelegd, want die ligt er in het geval van windpark Borssele al. Cable pooling, heet dat in vaktaal. Drijvende panelen Het is voor het eerst dat er onder zoek naar hybride energie-opwek op de Noordzee is gedaan. Vaartjes en Golroodbari kregen daarbij hulp van Wilfried van Sark, hoogleraar Integratie van Zonne-energie aan de Universiteit Utrecht. Hij leidde het onderzoek, dat in samenwerking met Rijkswaterstaat en het bedrijf Oceans of Energy is uitgevoerd. De studie is een bouwsteen in de route kaart Zon op Water die minister Bas van 't Wout in februari aan de Tweede Kamer zond. Daarin wordt bekeken in hoeverre windparken en drijvende zonnepanelen kunnen worden gecombineerd. Het onderzoek wijst uit dat de ruimte en de al aanwezig stroomka bels in de Noordzee efficiënter wor den gebruikt als windparken wor- De visserij heeft geen last van drijvende zonnepanelen in een windpark op zee den gecombineerd met zonnepane len. Volgens hoogleraar Van Sark zijn er geen rigoureuze technische ingrepen voor nodig. ,,Het zonne- park moet natuurlijk aangesloten worden op de kabel die de energie naar het vaste land brengt. Daarvoor heb je een heel grote stekker nodig. Om te voorkomen dat de kabelcapa citeit overschreden wordt, kan een begrenzer worden aangebracht. Je kunt dit ook voorkomen door bij voorbeeld de wieken anders in de wind te zetten." 'Nauwelijks nadelen' De drijvende zonnepanelen in off shore windmolenparken kennen nauwelijks nadelen, zegt Van Sark. ,,Noch voor de natuur, noch voor de vissers. Tussen de windmolens mag bijvoorbeeld niet gevist worden. De visserij heeft dus geen last van de zonnepanelen." Dat laatste is nog de vraag. In het onderzoek Vissen met de Wind wordt gekeken in hoeverre visserij in windparken op zee mogelijk is, want de enorme windparken slok ken veel visgronden op waarvoor vissers compensatie vragen. Wagen- ingen Marine Research gaat het on derzoek uitvoeren, samen met vier visserijorganisaties en een kennisin stelling. Daaraan zullen maximaal 12 vissers deelnemen, van wie de meesten uit Zeeland. De provincie begeleidt dat onderzoek en draagt er bijna 40.000 euro aan bij. De groot ste geldschieter is het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit. zaterdag 17 april 2021 GO De ui wordt op bed gelegd Frank Balkenende Colijnsplaat Luc Remijn van Delphy bij een verhoogd zaaibed voor uien. foto marcele davidse -Luc Remijn, adviesorganisatie Delphy Het waait vaak op de Noordzee, maar niet altijd. Dan levert een windpark even geen groene stroom. Hoe kun je zo'n wind- park laten renderen als de wie ken stilstaan? Door er drijvende zonnepanelen tussen te leggen, blijkt uit een nieuw onderzoek in windpark Borssele voor de Zeeuwse kust. -Wilfried van Sark, hoogleraar J Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33