4 Landbouwers eisen maatregelen na rapport bodemdeskundige Aanleiding voor Hörchner om snel maatregelen te eisen is een onlangs verschenen rapport van bodemdes kundige Theo Edelman. Hij is eind vorig jaar op verzoek van Hörchner door de rechtbank Zeeland/West Brabant aangesteld als onafhanke lijk expert om onderzoek te doen naar de in 2015-2016 aangelegde zeedijk bij Perkpolder. Edelman moest duidelijkheid brengen over de ernst van de vervuiling in de dijk en de mogelijke oorzaak. Heet hangijzer Het hete hangijzer is dat in het dijk- lichaam van de nieuwe waterkering bij Perkpolder thermisch gerei nigde grond (TGG) is gebruikt die naar later bleek onvoldoende is schoongemaakt. Niet bij Perkpol- der kwam dit als eerste aan het licht, maar bij Bunschoten-Spaken burg. Uit een dijk aan het Eemmeer waarin ook TGG was toegepast, sij pelden vervuilende stoffen en dus danig dat polderwater erdoor ver ontreinigd raakte. Rijkswaterstaat gelastte toen ook een onderzoek naar de dijk bij Perkpolder. Tegen de leverancier van de grond, Afval Terminal Moerdijk (ATM), loopt momenteel een strafrechtelijk on derzoek. De situatie bij Perkpolder is (nog) verre van zo ernstig als bij Bun schoten-Spakenburg, waar de dijk inmiddels wordt afgegraven en ver nieuwd voor ruim dertig miljoen euro. De omstandigheden bij Perk polder zijn anders dan bij Bunscho ten-Spakenburg. De dijk ligt daar grotendeels onder het grondwater niveau, terwijl die bij Perkpolder zich grotendeels boven het grond waterniveau bevindt. Dat is 'een voordeel'. Vervuilende stoffen die uit het TGG sijpelen, zullen bij Perkpolder niet zo snel in het grondwater terechtkomen. Vliegas Wat onafhankelijk deskundige Edelman nu heeft vastgesteld, zorgt bij advocaat Hörchner wel voor meer ongerustheid. Edelman legt uit wat hij heeft ontdekt. De TGG is gemaakt door teerhoudend asfalt- granulaat op zeer hoge temperatu ren te verbranden. Zand, stenen en een vulstof (kalk en vliegas) blijven dan over. Die vulstof had vervol gens verwijderd moeten worden, aldus Edelman, maar hij heeft de stellige indruk dat dit niet is ge beurd. Hij leidt dit af uit grootte van de korrels die in de TGG in de dijk bij Perkpolder zijn aangetroffen. De vulstof, met name het vliegas, zorgt voor de ergste vervuiling. Edelman baseert zijn conclusie op eerder gedane studies naar de zeedijk bij Perkpolder, met name van onderzoeksinstituut Deltares die in 2019 de eerste studie voor Rijkswaterstaat uitbracht en even eens in opdracht van Rijkswater staat in elk geval tot en met 2023 de ontwikkelingen bij Perkpolder volgt met een meetprogramma. Deltares-onderzoeker Wouter van der Star kan de conclusie niet on- Rijkswaterstaat moet alle maatregelen nemen om verontreiniging te beperken en verder te voorkomen derschrijven, maar sluit ook niet uit dat er vulstof in de TGG zit. ,,Aan- gezien er aanwijzingen zijn, dat ge reinigd teerhoudend asfaltgranu- luut in het toegepaste materiaal te recht is gekomen", staat al in het rapport van Deltares uit 2019. De bevindingen van Edelman zijn voor advocaat Hörchner alvast genoeg om namens zijn cliënten, vijf landbouwers uit de omgeving van Perkpolder, nieuwe stappen te zetten. Hij gaat zowel Rijkswater staat als de gemeente Hulst officieel aansprakelijk stellen, zodat (even tuele) schade voor de landbouwers kan worden verhaald. Verder zal hij 'binnen twee weken' bij de ge meente Hulst een verzoek doen om handhavend op te treden tegen Rijkswaterstaat. ,,Rijkswaterstaat moet", geeft Hörchner aan, ,,alle maatregelen nemen om verontrei niging te beperken en verder te voorkomen. Dat kan tot en met het afgraven van de dijk zijn." Afgraven Rijkswaterstaat zit ook behoorlijk met de situatie in zijn maag, laat woordvoerder Edwin de Feijter doorschemeren. ,,Maar", reageert hij, ,,het is zeker niet zo dat wij dit op z'n beloop laten, integendeel. We hebben Deltares in elk geval tot en met 2023, en wellicht langer, de opdracht gegeven alles goed te vol gen. We hebben daarnaast Hasko- ning DHV gevraagd alle mogelijke toekomstscenario's in beeld te brengen, van niets doen tot en met afgraven. En wij hebben nauw con tact met landbouwers en andere omwonenden. Binnenkort is er weer online een openbare informa tieavond." Marnix Verbrugge, één van de vijf landbouwers voor wie Hörch- ner optreedt, pleit vooral voor snel heid, voordat het te laat is. In de on dergrond bij Perkpolder zit een zoetwaterbel. Het zou een ramp zijn, als die vervuild zou raken. ,,Voor alles willen wij dat de be trokken overheden, de gemeente Hulst, de provincie en zeker Rijks waterstaat snelheid betrachten. Daar schort het naar ons idee wel aan." zaterdag 17 april 2021 De zeedijk bij Perkpolder. Advocaat Rogier Hörchner gaat namens vijf landbouwers uit de directe omgeving de gemeente Hulst en Rijkswaterstaat aansprakelijk stellen voor eventuele geleden schade. fotos camile schelstraete De dijk aan de Wester- schelde bij Perkpolder. Snelheid is geboden om vervui ling uit de nieuwe zeedijk bij Perkpolder te voorkomen. Advo caat Rogier Hörchner gaat daarom namens vijf landbou wers uit de directe omgeving eisen dat de gemeente Hulst op treedt tegen Rijkswaterstaat. Ook gaat hij de gemeente Hulst en Rijkswaterstaat aansprakelijk stellen voor eventuele geleden schade. Harmen van der Werf Perkpolder -Rogier Hörchner, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32