in Aalsmeer om de knikkers' 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Nooit geweten dat je liefdesverdriet kan hebben om een eiland. Ibiza. Ik mis je intens. Quote van de dag Bert van der Veer (70) werkte vijf jaar in de studio's van Aalsmeer, het epicentrum van de televisiewereld De voormalig regisseur en programmadirecteur schreef er een boek over. Een voorproefje via vijf citaten uit het boek. Er staat een jongen zijn benen uit zijn lijf te dansen en jij blaast ijsmist over de vloer Iedereen die de documentairereeks Kinderen van Ruinerwold heeft gezien zal het herkennen: die 'kinderen' gaan onder je huid zitten. En in je hart. Door hun huiveringwekkende verhalen. Door de videofilmpjes die een inkijkje boden in dat helse huishouden met een volslagen verknipte vader. Al leen al die verwachtingsvolle en tegelijk bange ogen van de kleintjes als ze in de lens kijken. Door de be wondering die het oproept als je ze nu ziet, zulke welbespraakte, ogenschijnlijk sterke volwassenen. Met welke bovenmenselijke kracht is ze dat in he melsnaam gelukt? En zo zijn er nog zoveel vragen. Ook na vijf afleve ringen. Vijf, denkt u nu wellicht. Het waren er toch vier? Klopt, maar gisteravond verscheen op NPO Start, de streamingsdienst van de publieke omroep, een extra deel, met interviews met Shin, Mar Jan, Edino en Israel die de gewone serie niet hebben ge haald, maar die zij de kijker wel graag wilden laten zien. De aanleiding is niet zo moeilijk te raden. De reeks heeft zoveel losgemaakt, alle betrokkenen zijn bedolven onder de reacties en er lag na anderhalf jaar filmen toch nog zo'n 146 uur ongebruikt mate riaal op de plank. Zangers van festival McCrory overleden In deze extra aflevering krijgt de kijker een begin van een antwoord hoe de vier, los van elkaar, zijn gevlucht van hun tirannieke vader. Hoe ze met veel pijn en moeite een leven hebben opgebouwd. Hoe ze nog steeds worstelen met de psychische nasleep. Ze willen zo graag gewoon zijn, maar bij de kleinste dingen worden ze weer met hun neus op de feiten gedrukt dat ze anders zijn. Ook hierna bleef ik nog met massa's vragen zit ten. Hoe vaak ik afgelopen weken niet heb gedacht: toe Jessica (documentairemaker Jessica Villerius), stel ze nou die ene vraag. Of die. En vraag daar eens op door. Niet uit zieke sensatiezucht, maar uit op rechte belangstelling. Tenminste, dat hoop ik. Maar Jessica deed het op haar manier. En gelukkig maar. Anders hadden 'de kinderen' - gek hoe je een viertal volwassen toch steeds kinderen blijft noemen - zich nooit zo kwetsbaar opgesteld. En was de serie niet zo indrukwekkend geworden als hij nu was. zaten Edino en Israel bij De Vooravond. De belang stelling van talkshows, andere programma's, kran ten en uitgeverijen voor een boek met 'het exclu sieve verhaal' zal nog jaren aanhouden. Wellicht filmt Villerius ook nog door, voor een 'hoe is het nu met' over vijf jaar. Ik weet nu al dat ik alles zal kijken, zal lezen, zal verslinden. Maar bovenal hoop ik dat de kinderen zich niet gek laten maken. Dat ze zich realiseren dat ze de vrijheid hebben hun eigen plan te trekken. Ze hoeven helemaal niks en zijn de rest van Nederland niet verplicht om elke stap en elk detail uit hun le ven te delen. Maar misschien moet ik dat vooral tegen mezelf zeggen. nxixi la2"3 Goed voor elkaar e liggen gebroeder lijk naast elkaar op een tafeltje naast zijn stoel. De onaf scheidelijke pijp, het pakje tabak, zijn pen, mobiel en af standsbediening, zo ongeveer de be langrijkste benodigdheden in het le ven van Bert van der Veer. Verderop in de huiskamer staan typemachines, een oude pick-up en veel vinyl, ter wijl boven zijn gigantische archief van televisiegidsen wacht. Het is de brandstof voor zijn magnum opus: De geschiedenis van de Nederlandse te levisie. Dat verschijnt dit najaar, nu is er De Magie van Aalsmeer. ,,Daar is zo veel ontstaan", aldus Van der Veer. ,,In Hilversum draaide het om het spel, in Aalsmeer om de knikkers. Daar heerste een profmentaliteit, vooral door Joop van den Ende, die iedereen scherp hield. Aalsmeer was de kraamkamer van talent. Het huis van de sterren Jos Brink, Ron Brand- steder, André van Duin, noem maar op. Maar ook achter de camera. Re gisseurs, redacteuren, producers. Bij AVRO's Toppop, waar ik als regisseur begon, had ik nooit een baas op mijn dak. Toen ik via Henny Huisman werd gevraagd om de Mini-playback- show in Aalsmeer te doen, begon ik televisie echt serieus te nemen. Ik had wel door dat daar iets bijzonders gebeurde. In Aalsmeer ontstonden de grote televisieshows, zoals de 1-2- 3-show en De Honeymoonquiz. Maar ook de soaps, zoals Goede tijden, slechte tijden. En het stemmen van de kijkers thuis. Dat is bij de Soundmix- show begonnen. Tijdens de finale in 1988 konden kijkers inbellen en stemmen op kandidaten. De pleuris brak uit, want het werd zo massaal gedaan dat het hele telefoonnet plat lag. We kregen op een gegeven niets meer binnen. We hebben de tussen standen toen maar verzonnen, want ja, we moesten nog een half uur live televisie volmaken. De jongen die John Denver nadeed, lieten we win nen. Op basis van de eerste stem men. Joop van den Ende en ik, dat klikte eerst niet. Hij was emotioneel, extravert, snel. Ik ben bedachtzamer. Maar die avond vonden we elkaar. 'Jij doet de show, ik de pers', zei hij." ,,Joop had een reputatie. Kwam hij ineens de vloer op om zich te be moeien met de gang van zaken. Ik wilde graag gewaarschuwd zijn. Dus ik had met een cameraman afgespro ken dat als Joop plotseling opdook, hij zou zeggen: 'de koffie is gearri veerd' en als hij op hoge poten kwam was het 'de koffie is onderweg'. Op een dag waren we met de Mini-play- backshow bezig. Een jochie dat Freddy Mercury nadeed. Ineens Kinderen TELEVISIE Beste Zangers komt komende maand met een speciale uitzen ding die in het teken staat van het Eurovisie Songfestival. Oud-deelne mers van het programma zin gen op zaterdag 8 mei op NPO 1 verschillende nummers van het songfestival. ACTRICE zaterdag 17 april 2021 GO Peaky Blinders- actrice Helen McCrory (52) is overleden. Dat maakte haar man gisteren bekend. McCrory leed aan kanker. Ze werd bekend door haar rol van Narcissa Malfoy-Black in de Harry Potter- reeks. - Wendy van Dijk heeft in haar hoofd haar vlieg ticket al geboekt. Ik ben benieuwd hoe het verder gaat. Gisteren 6.S miljoen gukten euendwzend prijzen u io« 100.000, Hei totale prijzenpakket van deze aktie SedraagtIfrinj In e|j TV-uitzendingen worden er per keer gemiddeld CHina 600.000.- per avond Deze ptïizen vaneren va n Hiversum draaide het om het spel, Dennis Jansen 'Aalsmeer is het begin van alles' 44 —Joop van den Ende, mediamagnaat 'De koffie is gearriveerd, de koffie is onderweg'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24