Korfbalclimax anders dan anders Oud-commentator Bakker (79) overleden Leeuwinnen in pot 1 Weer een streep door toernooi in Rosmalen Mas wint de zwaarste rit 23 het parkoers. Niet traditioneel kronkelend door heel Zuid-Lim burg. Nee, nu 'slechts' 218 kilome ter op een kleine omloop. De ren ners rijden dertien rondjes van bijna 17 kilometer. Met daarin de Geulhemmerberg, de Bemeler- berg en uiteraard de Cauberg in Valkenburg, die alleen in het laat ste rondje niet bedwongen hoeft te worden. Packbier: „Natuurlijk is dat een enorme concessie. We zul len de Fromberg, de Camerig en de Eyserbosweg missen. Maar dit is echt de beste oplossing.'' Vooral omdat het kleine stukje Limburg op deze manier beter te vergrendelen is. ,,Alle toegangswe gen naar het parkoers worden af gesloten", zegt Packbier. ,,Grote wegen, maar ook de kleinste bos paadjes. We werken met drie zo genoemde 'schillen' rond het par koers. Mocht iemand door de bui tenste schil heen zijn, dan ben je We hebben onze gasten uitgelegd wat er wel en niet kan. Maar er kan dus heel weinig dus nog niet op het parkoers. Als je een echte wielerliefhebber bent, blijf je gewoon thuis voor de buis.'' Van Vliet vult aan, zoals zo vaak met een kwinkslag: ,,Of je moet met van die legerkleding met schutkleuren door de bosjes gaan kruipen. Moet je toch helemaal geen zin in hebben, joh.'' Het gemeentehuis van Valken burg fungeert morgen als heus 'crisiscentrum'. Politie, de veilig heidsregio, een afvaardiging van de organisatie: alles komt daar sa men om op schermen te volgen of het goed verloopt. Packbier: ,,Van daaruit worden de vijfhonderd vrijwilligers aangestuurd die het parkoers in de gaten houden. Bin nen het afgezette gebied wonen natuurlijk ook mensen. We heb ben zo'n vierduizend brieven ver stuurd om hen van alles op de hoogte te houden. De duizend mensen die echt Mn het parkoers wonen, hebben een polsbandje gekregen. Zodat ze niet wegge stuurd worden als ze bijvoorbeeld hun hond uitlaten.'' Normaal komen er naar schat ting 250.000 toeschouwers af op de belangrijkste en grootste Ne derlandse wielerwedstrijd. Volle terrassen in Maastricht en aan de voet van de Cauberg in Valken burg. Duizenden toeristen die za terdag zelf de toerversie rijden (nu verplaatst naar september), om vervolgens op zondag bij de profs te kijken. Alle hotels en restau rants in Zuid-Limurg mudjevol. Hekken dicht ,,Maar nu is het ons rustigste weekend van het jaar'', zegt Gert Veenhuizen, manager van het Landal-vakantiepark op de Cau- berg en zelf ook wielergek. Hij wijst naar de twee grote hekken bij de ingang van het park. ,,Die doen we normaal alleen 's nachts dicht. Maar nu op de dag die nor maal de mooiste van het jaar is. Dat doet pijn, maar het kan niet anders. We moeten vooral blij zijn dat de koers doorgaat. De tendens hier in de Valkenburgse horeca is: het is doodzonde, maar begrijpe lijk.'' In het oude normaal hing er op dit park tijdens de race een groot scherm, draaiden deejays stam pende beats en ging de tap van de hoofdsponsor niet dicht. Veen- huizen: ,,We zaten ook voor dit jaar volgeboekt. We hebben onze gasten uitgelegd wat er wel en niet kan. Maar er kan dus heel wei nig. Zelfs niet voor bij de poort kij ken dus. De meeste mensen ko men nu een andere keer terug. Ik heb nog helemaal niet het idee dat de Amstel Gold Race er nu aan komt.'' Een kille corona-editie dus dit jaar. Leuk? Nee, dat niet. Broodno dig? Ja. ,,Niet alleen financieel, maar ook qua status'', zegt Van Vliet. „Afgelopen najaar zagen we al die koersen in België, die ge woon doorgingen. Ook op een paar kilometer van de grens. Na tuurlijk was dat frustrerend. Je voelde je toch een beetje het lulle tje van de klas. Nu tellen we weer mee.'' Hét hoogtepunt van het korfbalsei zoen, dat vorig jaar door corona niet kon plaatsvinden in Ahoy, zal vol ledig anders zijn anders. Geen cli max met meer dan 10.000 uitzin nige korfballiefhebbers, maar een ambiance zonder publiek. De cap tains Laurens Leeuwenhoek (foto, 30) en Thomas Reijgersberg (30) berusten daarin. ,,De sfeer zal totaal anders zijn, maar aan spelen zonder publiek zijn we de afgelopen maan- den gewend geraakt'', stelt Leeu wenhoek. ,,Geen feest met suppor ters als we winnen, maar het blijft een titel en het hoogst haalbare'', voegt Reijgersberg toe. Ahoy heeft voor beiden een magische klank. „Mijn eerste herinneringen stammen uit 1997 toen PKC de ti tels won. Overdag had den we een welpentoer- nooi, 's avonds gingen we naar de zaalfinale in Ahoy. Dat was immens, in een sup portersvak dat helemaal groen-wit was. Mijn meest dierbare herinne ringen als speler zijn de titels in 2013 en 2015, met de treffer van Jo- hannis Schot in de laatste seconde tegen TOP.'' Ook Reijgersberg koestert zijn jeugdherinneringen. ,,Ik heb in 2003 en 2004 Fortuna in Ahoy de ti tels zien winnen. Een paar minuten voor tijd vanuit het vak naar bene den, door de boarding heen het veld op. De verloren finale van 2013 heb ik nooit teruggezien. Te pijn lijk." Voor beiden geldt dat de eindstrijd nog geen slot stuk van hun carrières zal zijn. „Ik hoop er volgend jaar weer te staan, mét onze supporters'', zegt Leeuwenhoek. Reijgersberg is het daarmee eens: ,,De afgelopen twee finales mocht ik van de coach niet oplopen, omdat ik op de bank startte. Dat moment zal ik nu in een sobere entourage eventueel niet missen, maar ik wil wel afscheid nemen mét publiek." meldde de NOS, waar Bakker lange tijd voor werkte, gisteren op haar website. Hij was vanaf begin jaren 80 een van de gezichten van Studio Sport, als presentator, com mentator en eindredacteur. De oud-journalist was al lange tijd ziek. Bakker studeerde economie, maar ontdekte al snel dat zijn hart lag bij de media. De Fries begon zijn carrière bij de NCRV en AVRO. Voor de NOS deed Bakker onder meer verslag van tientallen schaatstoernooien, elf Olympi sche Spelen, acht edities van de Tour de France en twee Elfsteden tochten, in 1985 en 1986. Bakker ging in 2002 met ver- vroegd pensioen. De grote schaatsliefhebber was daarna nog een aantal jaren lid van het be stuur van schaatsbond KNSB. Het grastoernooi op de banen van Autotron zou van 5 tot en met 13 juni worden gehouden, in eer ste instantie aansluitend aan Ro land Garros. De organisatie van het Franse grandslamtoernooi be sloot vorige week echter om Ro- land Garros van 30 mei tot en met 13 juni te houden. ,,Met de huidige maatregelen in Nederland is het onmogelijk om toeschouwers en hospitality-gasten te verwelko men, een essentieel onderdeel voor het succes van het toernooi", zegt toernooidirecteur Marcel Hunze. ,,De beslissing van Roland Garros om een week op te schui ven heeft daarnaast een grote im pact op het evenement. De focus ligt nu op de voorbereiding van 2022.'' Vorig jaar ging het Libéma Open vanwege de coronacrisis ook al niet door. de zwaarste rit in de vijfdaagse rit tenkoers met een aankomst bergop. De klimmer van Movistar werd ook de nieuwe leider. Hij loste de Australiër Miles Scotson af. Mas bleef in een lastige bergrit voorop over met de Fransen Vic tor Lafay en Élie Gesbert. In de steile laatste honderden meters was de 26-jarige Spanjaard te snel voor zijn medevluchters, van wie Lafay als tweede finishte. Vandaag volgt een individuele tijdrit over ruim 14 kilometer. Morgen is er nog een vlakke etappe. Mas verde digt in de race tegen de klok een voorsprong van 8 seconden op La- fay. Gesbert staat derde op 17 tel len van de leider. De Zwitser Ste fan Küng, zevende op 51 secon den, kan veel tijd terugpakken op zijn specialiteit, de tijdrit. zaterdag 17 april 2021 GO MORGEN MANNEN 218 KM (START: 12.15 UUR), VROUWEN 118 KM (START: 08.30 UUR) TV NPO 1, SPORZA het morgen rustig -f i ..-z' - Gert Veenhuizen, Landal De zaalkorfbalfinale keert van daag na zes jaar terug in Ahoy. De finalisten PKC en Fortuna staan echter voor een ontkno ping zonder publiek. Arco Bomgaars Rotterdam ROTTERDAM Oud-sportjourna list Heinze Bakker is op 79- jarige leeftijd overleden. Dat Sportjournalist Heinze Bak ker in 1993. foto anp ZURICH De Nederlandse voet balsters zijn groepshoofd op de Olympische Spelen. Bij de loting komende woensdag zit de ploeg van bondscoach Sa rina Wiegman in pot 1, samen met gastland Japan en wereld kampioen Verenigde Staten. De potindeling is gemaakt op basis van de wereldranglijst, waarop Nederland de derde plek inneemt achter de VS en olympisch kampioen Duits land, dat zich niet heeft ge plaatst voor Tokio. Pot 2 be staat uit Zweden, Groot-Brit- tannië en Brazilië. In pot 3 zit ten Canada, Australië en China. Chili, Nieuw-Zeeland en Zam bia vormen pot 4. Bij de loting worden de twaalf landen ver deeld over drie groepen van vier. De nummers 1 en 2 van elke groep gaan naar de kwart finales, samen met de beste twee nummers 3. Oranje verze kerde zich bij het WK van 2019 van de eerste deelname aan de Spelen. De vrouwen haalden toen de finale. ROTTERDAM Het tennistoer nooi van Rosmalen gaat ook dit jaar niet door. De organisatie heeft besloten om het gecombi neerde ATP- en WTA-evenement te schrappen, omdat Roland Gar ros met een week is opgeschoven en nu overlapt met het Libéma Open. ROTTERDAM De Spaanse wiel renner Enric Mas heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Valencia gewonnen. Het was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23