Prijs is cruciaal voor Koeman, ook al is het 'maar' de beker ■m 'In één wedstrijd kan alles' 19 Ajax won de beker onder Ten Hag eerder in 2019. Ook toen viel de eindstrijd in de week van een Euro pese slijtageslag. Maar Ajax nam destijds de spirit van een 0-1 zege bij Tottenham Hotspur (halve fi nale Champions League) mee naar de Kuip. Willem II werd er met 4-0 weggeblazen. Bekerwinst voor Vitesse was er één keer, in 2017. Het was meteen de eerste hoofdprijs in de clubhis torie. Volgend jaar bestaat Vitesse 130 jaar. Beide teams zullen voor lege tri bunes een vliegende start willen. Elk met zijn eigen wapens. Bij Ajax keert Sébastien Haller naar ver wachting terug in de spits. Dat kan mooie duels opleveren met Da- nilho Doekhi, de Jong Oranje-in ternational die een uitstekend sei- THOMAS LETSCH zoen draait. Leuk detail ook: Doekhi komt in de Kuip zijn oom bij Ajax tegen. Dat is assistent-trai ner Winston Bogarde. Doekhi werd bij Jong Ajax zelfs één jaar gecoacht door Bogarde en leerde daarin veel. Of ze het daar na de finale nog over gaan hebben, moet blijken. ,,Als mijn oom dat al wil horen na een nederlaag'', zei Doekhi deze week lachend in De Gelderlander. Vitesse hoopt verder op de brille van Oussama Tannane en de im pulsen van libero Riechedly Bazoer. Ook die twee hebben een verleden bij Ajax, wat nog net wat extra mo tiveert. Maar het lijntje bij deze twee adrenalinemannetjes is dun. Ze mogen bewijzen dat ze in een bekerfinale onverstoorbaar kunnen blijven, óók als het in fases van de strijd tegenzit. Bij Ajax - Vitesse in september kookte het potje uiteindelijk toch over. Bazoer wilde na affluiten op de vuist en ruziëde met Dusan Ta- dic en Daley Blind. Met Blind ontbreekt nu een be langrijke pion aan Ajax-kant. Ten Hag kijkt wel uit om het als excuus op te voeren. Het telt ook niet in topvoetbal, maar in Rome ontbrak het Ajax donderdagavond gaande weg de tweede helft toch aan ideëen. Passes achter de laatste lijn van de tegenstander neerleggen, het spel over grote afstanden snel verplaatsen; Zonder Blind teert Ajax vooral daar op in. Aan Vitesse de taak om te profi teren. ,,Ajax is favoriet, maar bij hun is het echt niet de hele week over de bekerfinale gegaan'', beseft Danilho Doekhi. ,,En wij doen het dit sei zoen heel goed tegen de topclubs. Die graven zich niet in tegen ons, zo krijgen we meer ruimte. Dat ligt ons vaak perfect.'' Een prijs. Al is het er maar één. Dat is schaars, voor een club als FC Barcelona, verwend met 34 prij zen tussen 2005 en 2019, maar al tijd nog meer dan vorig seizoen, dat in blanco en mineur eindigde. De Copa del Rey is geen Spaans kampioenschap of een Champi ons Legue, maar een broodnodige prijs voor Bar^a en die gevierd zal worden als een eerste barbezoek na een lange coronalockdown. ,,Als we geen enkele prijs winnen, zal het geen goed seizoen zijn'', zei Frenkie de Jong gisteren in een interview in de Catalaanse krant Ara. De oud-Ajacied wacht nog op zijn eerste feestje met Barcelona. Ook voor Ronald Koeman is een trofee onontbeerlijk. Want al heeft de nieuwe voorzitter Joan Laporta zijn vertrouwen in hem uitgesproken, al hebben ze twee weken geleden tijdens een lunch uitgebreid gesproken over de planning en mogelijke versterkin gen, al ^s Leo Messi blij met de herboren ploeg die de trainer om hem heen heeft gebouwd, in de voetbalwereld is niets zeker. ,,La- porta heeft zijn vertrouwen al eer der in me uitgesproken, het is echt niet nodig dat hij dat steeds weer doet wanneer er verhalen in de media verschijnen", zei de trainer gisteren op de gebruikelijke pers conferentie daags voor de wed strijd. ,,Ik weet bij wat voor een club ik zit. En ondanks alle econo mische problemen spelen we nu een finale, en die moeten we ge woon winnen." Koeman heeft de geplaagde so- cio's weer hoop gegeven, samen met zijn spelers natuurlijk. Vanuit kansloze positie is Bar^a weer te ruggekeerd in de strijd om de Liga, al moet het na de pijnlijke neder laag tegen Real de twee rivalen uit Madrid voor zich dulden. Maar die herboren hoop heeft ook zijn keerzijde: mocht Athletic de Bil bao er vanavond in Sevilla met de beker vandoor gaan én Barcelona in mei ook in de Primera División met lege handen komen te staan, dan zal toch snel naar de trainer worden gewezen. Een Koeman die na het verlies in Madrid al de nodige kritiek kreeg, voorname lijk omdat zijn ploeg dit seizoen in de belangrijkste wedstrijden, te gen andere topclubs, vaak tactisch wordt verrast en verslagen. Niet dat de oud-bondscoach zich druk maakt om zijn toe komst. ,,Ik wist vooraf hoe groot de druk bij Bar^a altijd is. Maar het is een beetje vreemd dat ik steeds weer vragen over mijn toekomst Vreemd dat ik steeds weer vragen moet beantwoorden over mijn toekomst moet beantwoorden. Vóór de ClS- sico hadden we 19 wedstrijden achtereen gewonnen, en ik heb nog een jaar contract. Waarom dan die twijfels? Ik denk nooit over mijn toekomst, het belang rijkste is om alle energie in de ploeg te stoppen.'' Een prijs geeft een trainer altijd een matras om de val na een mis stap iets te verzachten. Koeman maakte het van dichtbij mee in zijn eerste seizoen als speler bij FC Barcelona, 1989^90. Coach Johan Cruijff zat op de beklaagdenbank. Het seizoen ervoor, Cruijffs eer ste, had hij het vege lijf nog gered met de Europa Cup II. In het tweede was de Liga (én een Euro pese prijs) alweer uit zicht toen Bar^a in de bekerfinale Real Ma drid trof. Bar^a won de finale, Cruijff mocht blijven, en vier glo rieuze jaren zouden volgen. zaterdag 17 april 2021 GO MORGEN AFTRAP: 18.00 UUR DE KUIP TV FOX (OPEN KANAAL) EN ESPN eredivisieploeg moeite had, was het Vitesse wel. ARNHEM Vitesse won dit sei zoen in competitieverband al van PSV, Feyenoord en AZ en hoopt morgen in de bekerfinale ook Ajax te verrassen. ,,We hebben laten zien dat we top- ploegen kunnen verslaan'', zei trainer Thomas Letsch. ,,Ajax is zonder twijfel de beste ploeg van Nederland. Maar in één wedstrijd is alles mogelijk.'' Vitesse verloor aan het begin van het seizoen met 2-1 in Am sterdam. ,,We speelden in de eerste helft heel, heel goed. We hadden na 5 minuten al met 2-0 voor kunnen staan. Uiteindelijk maakten we twee fouten te veel. Zondag moeten we het beter doen. Geen fouten maken en onze kansen afmaken, want tegen Ajax krijg je geen tien kan sen.'' Oussama Tannane, een van de smaakmakers dit seizoen bij Vitesse, doet net als drie ploeggenoten mee aan de rama dan. Volgens Letsch levert dat geen problemen op. ,,De jongens zijn eraan gewend, dit is onder deel van hun geloof. We moeten dat accepteren. Ze weten hoe ze hiermee om moeten gaan.'' Thomas Letsch: „Tegen Ajax krijg je geen tien kansen.'' foto anp Ronald Koeman kan vanavond zijn eerste trofee pakken als trainer van FC Barcelona. Zijn ploeg speelt de bekerfinale tegen Athletic de Bilbao. ,,We wonnen pas 19 duels op rij. En ik heb nog een jaar contract. Dus waarom al die twijfels?'' Edwin Winkels Barcelona - Ronald Koeman (58) Ronald Koeman en Lionel Messi vieren de bekerwinst van Barcelona eerder dit seizoen bij Rayo Vallecano. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19