De kunst van het niet verliezen V ti z «sfx* - 18 FINALE TOTO KNVB BEKER AJAX - VITESSE A Als Ajax het tegen één eredivisieclub moeilijk had dit seizoen, was het wel tegen Vitesse. Liefst 24 doelpogingen deden de Arnhemmers in het eerste onderlinge competitieduel. Hoe pakt het morgen uit bij de bekerfinale, óók na de kater van Ajax in Rome? COLUMN SJOERD MOSSOU Aanvoerder Dusan Tadic was ook heel 'trots'. Op de voorpagina van een landelijke krant stond 'Net niet', want zo zijn we dan ook wel weer: het glas is halfvol, ook als het glas eigenlijk leeg is. Ajax had van de nummer 7 van Italië verloren, het had een uitgelezen kans op Europees succes ver kloot, maar het grote 'jammer' overheerste, ge drenkt in een troostend sentiment van groot on recht. Zelf moest ik meteen aan Johan Cruijff denken, die ooit uitlegde dat Italianen niet van je kunnen winnen, maar dat je wel van ze kunt verliezen. Van al Cruijffs wijsheden is het mijn favoriet, omdat het twee voetbalculturen in één weergaloos, enigszins verwarrend zinnetje blootlegt. Wij Nederlanders zijn redelijk goed in wedstrij den winnen, maar erg slecht in wedstrijden niet verliezen. Het zit tot in het diepst van ons dna, op alle denkbare niveaus. Mijn zoon van twaalf kan nu al schitte rend boos worden om ne derlagen tegen tegenstan ders die er zogenaamd 'he- le-maal niks van kunnen'. Hoofdschuddend: ,,On- gelooflijk! We waren tien keer beter!'' Om de paar jaar spelen we met JEKA 4 een wedstrijdje op een obscuur Brits parkveld. Gemene deler: die elf blinde paar den uit Barking of Ealing kunnen er werkelijk geen hol van, we tikken ze scheel, fröbelend tus sen de linies, opbouwend in fijne patroontjes. Maar in al die jaren wonnen we precies één keer. Een handvol jaar geleden werd dapper gepro beerd om iets aan die typisch Nederlandse menta liteit te veranderen. Rondom het rapport 'Win naars van Morgen' werd gepleit voor een blik rich ting Duitsland, want daar hadden jonge voetbal lers tenminste een echte 'winnaarsmentaliteit'. Wij moesten onze jeugd 'weerbaarder' zien te maken. Niet te veel pamperen. Minder kunstgras, méér knollenvelden. Minder gepolijste oefenstof, méér stoempen, snot en sterven. De kunst van het niet verliezen valt niet aan te le ren. Deze tekortkoming zit zo diepgeworteld in ons denken, in onze maatschappij misschien zelfs, dat zelfs een Serviër als Dusan Tadic ermee wordt besmet. Erik ten Hag kan nog tien jaar in de Bun- desliga werken, hij zal voor altijd heilig blijven geloven dat Ajax in Rome 'de betere partij' was. Dat is niet overdreven erg. In plaats van het kansloos te bevechten, lijkt het me zinvoller om deze vrij onschuldige Hollandse voetbalziekte ge woon te omarmen - en er stiekem ook een beetje trots op te zijn. Beautiful bridesmaids - the unfulfilled glory of Dutchfootball heet een nieuw Engels boek over het Nederlandse voetbal. Je kunt zeggen: wéér dat clichébeeld van Nederlanders als schitterende verliezers. We hebben verdorie toch ook best veel gewonnen, voor zo'n klein landje? Klopt, maar de kunst van het niet verliezen zul len we nooit helemaal begrijpen. Ten Hag zal altijd blijven geloven dat Ajax in Rome 'de betere partij' was Drommel definitief naar PSV Marquez maakt zijn rentree Motorcoureur Marc Mar- quez heeft gisteren op de training van de GP van Portugal in Portimao zijn rentree in de MotoGP gemaakt. De Spanjaard (28) reed de zesde tijd. De voormalig we reldkampioen stond wegens een gecom pliceerde armbreuk on geveer negen maanden langs de kant. Als Ajax morgen tegen PSV had ge moeten, waren er drie recente clas hes als voorbereidingsmateriaal. Een bekerfinale tegen Feyenoord? Altijd beladen, maar Feyenoord ligt Ajax doorgaans wel. En AZ was als tegenstander nu ook een open boek geweest. Maar Vitesse, onder trainer Tho mas Letsch? Dat is op papier een zeer interessante finale-tegenstan der. Want: nog vrijwel onbekend terrein. Al het hele seizoen stelt het Duits georiënteerde elftal, met zijn afwijkende speelwijze, Nederland voor dilemma's. Ook Ajax worstelde met Vitesse in het enige onderlinge treffen. Zo maar wat statistieken van databe- drijf Opta uit het competitieduel van eind september in de Johan Topclubs graven zich vaak niet in tegen ons. Zo krijgen we meer ruimte. Dat ligt ons vaak perfect AJAX VITESSE rj^0 Cruijff Arena. Doelpogingen: 18 voor Ajax om maar liefst 24 voor Vi tesse. Percentage balbezit: 47 versus 53. Passes: 352-392. En Vitesse had die avond ook een grotere pass nauwkeurigheid dan de topclub die daar juist zo om bekend staat. Wel de aantekening dat Ajax één helft met tien man speelde na rood voor Edson Alvarez en uiteindelijk met 2-1 won. Maar als de aan staande landskampioen met één Gewonnen finales Record voor scheids zaterdag 17 april 2021 *0 @sjoerdmossou Ajax was net roemloos uitgeschakeld door AS Roma, toen Erik ten Hag zei dat hij 'trots' was op zijn ploeg. De 'betere partij' had over twee wedstrijden verloren, zei de trainer van Ajax, in vloeiend oud-Hollands. Dat is niet alleen maar een cliché of een aanname. Het is in iets breder perspectief allemaal zinloos. VOETBAL PSV heeft de transfer van Joël Drommel afgerond. De keeper komt in de zomer over van FC Twente. Hij tekent in Eindhoven een contract tot medio 2026. PSV en FC Twente onderhandel den lang over de transfer som. Drom mel (24) staat sinds 2014 onder con tract bij FC Twente. MOTO GP O a 0) Vitesse weet hoe Ajax is te j bespelen Maarten Wijffels Rotterdam Danilho Doekhi Vermoedelijke opstellingen Arbiter: Bjorn Kuipers Ajax - Vitesse (2-1) eerder dit seizoen: matchwinnaar Antony wordt belaagd door Maximilian Wittek, terwijl Thomas Hajek Noussair Masaoudi het voetbal leven zuur maakt. foto anp Ajax staat voor de 26ste keer in de bekerfinale. De club won de bokaal al 19 maal. Voor Vitesse wordt het de vijfde eindstrijd. De Arnhemmers wonnen de beker eenmaal, in 2017 (2-0 tegen AZ). Morgen, 18.00 uur FOX (open kanaal), ESPN De Kuip, Rotterdam Bjorn Kuipers fluit voor de vierde keer de finale van de KNVB Beker en wordt daarmee recordhouder sinds de invoering van het betaald voetbal. De scheidsrechter leidde de finale eerder in 2013, 2016 en 2018.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18