Chinese economie gaat als een raket: groei van 18 procent II ECONOMIE 15 Winkeliers: 'Rutte heeft de empathie van een mug' Het is de grootste toename sinds het land ruim dertig jaar geleden is begonnen met het bijhouden van de kwartaal cijfers. De ongewoon sterke groei is te verklaren door het feit dat de Chinese economie begin vorig jaar instortte door de coronapandemie. Op dat moment lag het land enkele weken bijna stil. Een rigou reuze lockdown en strikte toegangscontroles zorgden ervoor dat, afgezien van kleine lokale uitbraken, sinds een jaar slechts weinig nieuwe coronagevallen zijn geregistreerd. Sindsdien is de economie aan het herstellen. Het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) schat dat de economie dit jaar met nog eens 8,1 procent zou kunnen groeien. De Chinese regering is voorzichtiger en heeft haar officiële groeidoelstelling vastgesteld op een waarde van meer dan 6 procent. Vooral de sterke buiten landse handel heeft de Chi nese economie een boost ge- geven. De Chinese fabrieken produceren op grote schaal medische goederen, zoals co ronatests en beschermende mondmaskers, die naar an dere landen worden geëx porteerd. Ook nieuwe lap tops en andere thuiskantoor- apparatuur komen vaak uit China. Impuls Net als tijdens de wereld wijde financiële crisis van 2008 helpt China de wereld economie een nieuwe impuls te geven. ING denkt dat een van de risico's voor de Chi nese economie dit jaar het te kort aan chips zal zijn, waar bijvoorbeeld de wereldwijde autosector, maar ook steeds meer elektronicabedrijven mee kampen. Daarnaast speelt ook de handelsrelatie van China met de Verenigde Staten een belangrijke rol bij de groei van de Chinese eco nomie, met name op techno logisch gebied, aldus ING. De bank denkt dat de economie van China dit jaar met 8,6 procent zal groeien. Het plan was op 28 april de avondklok te schrappen, de horeca buiten (terras sen) te heropenen, net als de detailhandel, mits de cijfers het toelieten. Maar doordat de besmettingen hoog blijven, temperde Rutte gisterochtend al de verwachtingen. ,,We gaan echt geen onverantwoorde dingen doen'', zei hij. Dit weekend is er weer een Catshuisoverleg. Als de cijfers geen dalende trend laten zien voor die tijd, wordt de datum van 28 april weer geschrapt. Inretail, branchevereni ging van de winkeliers, re- ageert geschokt. ,,Ik heb net een aantal onderne mers gesproken en ze zijn furieus'', aldus Inretail-di- recteur Jan Meerman. ,,Rutte heeft compleet lak aan onze situatie. Hij zegt dat zorgmedewerkers op hun tandvlees lopen, maar veel winkeliers heb ben geen tandvlees meer over en gaan failliet. Onze premier mag nooit meer zeggen dat hij ons be grijpt, hij heeft geen idee wat hij losmaakt met zijn opmerking die hij naar mijn mening uit de losse pols doet. Hij heeft de em pathie van een mug.'' Volgens de Inretail-di- recteur is het ondanks het aantal hoge besmettingen mogelijk dat de winkels helemaal opengaan. ,,Dat kan op een veilige manier. Ik denk eerlijk gezegd dat dit ook massaal gaat ge beuren op 28 april. Steeds meer winkeliers nemen het risico op een boete voor lief.'' vorig jaar liet die zich ook zien en de situatie normaliseerde na drie of vier maanden. Waar hij zich wel veel zor gen over heeft gemaakt, zijn de fi nanciën. Voor de tweede lockdown had hij nog een flinke buffer, maar daar is inmiddels weinig van over. ,,We hebben de beste maanden van het jaar, december en januari, moe ten missen. Daar heb ik aardig wat stress van gehad." Die coronarekening heeft hij overi gens niet doorgeschoven naar zijn klanten. Hij heeft vorig jaar juli de prijzen wel verhoogd - 'toen gingen ook de producten van L'Oréal in de winkel omhoog' - maar nu heeft hij de prijzen bewust gelijk gehouden. ,,We draaien goed en ik vind het wel prima zo. Er zijn een hoop men sen getroffen door de coronacrisis en die willen we niet nog harder treffen in de portemonnee. Bovendien heb ben we ook klanten die zelf voor twee knipbeurten willen afrekenen of extra producten bij ons afnemen om ons financieel te steunen. Hart verwarmend is dat." Tijdelijke effecten Dat mensen daardoor iets meer afre kenen bij de kappers, bevestigt on derzoek van ING. Sinds de kappers weer open zijn, geven klanten ge middeld 5 euro meer uit. Voorheen was dat gemiddeld 39 euro en nu is dat 44 euro, blijkt uit een analyse van de pintransacties. Dat wil niet automatisch zeggen dat kappers de prijzen voor een knip beurt hebben verhoogd, benadrukt econoom Marten van Garderen van ING. ,,Een verklaring kan zijn dat mensen kiezen voor een uitgebrei dere behandeling of wat extra pro ducten, zoals een masker of sham poo. En een ander deel van de verkla ring voor de stijging is dat vrouwen nu relatief vaker naar de kapper gaan en zij geven gemiddeld genomen meer uit per keer." Vorig jaar na de eerste lockdown zagen we deze tijdelijke effecten ook en de ING-econoom vermoedt dat dit nu wederom aan de orde is. Vol gens zijn analyse hebben kappers ge middeld de tarieven vorig jaar wel iets extra verhoogd, maar volgens hem is dat minimaal. ,,Dat gaat om dubbeltjeswerk." Ook bij schoonheidsspecialisten en masseurs lijkt het mee te vallen met de prijsverhogingen. In een reac tie laat de Anbos weten geluiden te horen van salons die hun tarief heb ben aangepast, maar evenveel signa len te krijgen van mensen die dit niet gedaan hebben. Directeur Bruinsma van het Ne derlands Genootschap voor Sport massage (NGS) denkt dat veel mas seurs hun tarieven op hetzelfde ni veau hebben gehouden. ,,Sommige zullen wellicht hun tarieven hebben verhoogd, omdat ze nu door de drukte 's avonds zijn gaan werken. Maar ons advies is om de prijs gelijk te houden." Ettema uit het Friese Oudega heeft in elk geval de tarieven niet ver hoogd. Haar klanten betalen 50 euro voor een uur massage. ,,Ik doe één keer in de drie jaar een forse verho ging en dat was vorig jaar. Ik heb nog ander werk als assistent-accountant, dus ik hoef ook geen omzetverlies goed te maken." brancheorganisatie van de schoon heidssalons. ,,Door de lockdown moesten alle behandelingen worden stilgelegd, terwijl klanten stonden te springen om huidzorg", verklaart ze de animo. Van enige terughoudendheid bij klanten om een beautybehandeling te boeken vanwege angst voor een coronabesmetting is bij de schoon heidssalons geen sprake. En dat is ook nergens voor nodig, benadrukt Van Stralendorff ,,Schoonheidsspe- cialisten werken volgens de aange scherpte hygiëneprotocollen, die zeer strikt worden toegepast. Men sen kunnen met een gerust hart vei lig en verantwoord naar de schoon heidsspecialist." Huiverig Kapper Bob de Kok van Bob Kappers uit Rijswijk heeft wel de indruk dat sommige klanten huiverig zijn om in de kappersstoel plaats te nemen. Dat zijn volgens hem met name ouderen die liever pas weer komen wanneer ze ingeënt zijn. Hij begrijpt hun angst, maar bena- drukt dat die nergens voor nodig is. Hij zegt alle protocollen netjes op te volgen en hij heeft de tussenscher- men van vorig jaar nog in zijn zaak hangen. Dat hij nog 'wat klanten mist' wil overigens niet zeggen dat het nu rustiger is in de Rijswijkse kapsalon. Integendeel, hij zit nu mid den in een nieuwe afsprakenpiek, de vorige was ruim zes weken geleden We hebben de beste maanden van het jaar, december en januari, moeten missen toen zijn zaak weer open mocht. ,,Toen konden we twee weken met z'n allen vol aan de bak. Daarna werd het wat rustiger en nu is het dus weer wat drukker." Zorgen over die golfbeweging heeft hij niet. Na de eerste lockdown zaterdag 17 april 2021 GO De Chinese economie lijkt de coronacrisis groten deels te hebben overwon nen en is het jaar begon nen met een recordgroei. De op een na grootste eco nomie van de wereld groeide het eerste kwar taal met 18,3 procent in vergelijking met de eerste drie maanden van 2020. Economieredactie Rotterdam ING denkt dat de eceno- mie van China dit jaar met 8,6 procent zal groeien. Winkeliers zijn furieus op premier Mark Rutte, die gisteren liet doorsche meren dat het versoepe len van de coronamaat regelen op 28 april waar schijnlijk geen haalbare kaart is. Sanne Schelfaut Rotterdam A Bob de Kok kan weer volop knip pen en kappen. foto guus schoonewille - Bob de Kok, kapper Boudien Ettema in haar massagepraktijk. foto corné sparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15