fl> \^m IRENE VAN DEN BERG 14 In arme wijken is de bereidheid om te vaccineren laag, meldden bezorgde huisartsen deze week. Sinds de Gezondheidsraad het ver trouwen in het AstraZeneca-vaccin aan gort wist te adviseren, willen vier op de tien 60-plussers deze spuit niet meer. In achterstandswij ken is de opkomst bij de vaccinatie van kwetsbare groepen zelfs nog la ger. In een buurtcentrum in Am sterdam-Zuidoost kwam meer dan de helft van de 60-plussers niet op dagen voor zijn prik. Dat is zorgwekkend, want arme mensen lopen meer risico aan Co- vid-19 te sterven. De kans om als 70-minner dood te gaan aan corona is bij de laagste inkomens bijna driemaal zo groot als in de hoogste inkomensgroep, concludeerde het CBS onlangs. Dat heeft onder meer te maken met hun kleine behuizing en werk: ze hebben vaker beroepen waarin afstand houden lastiger is. Ook hebben arme mensen vaker overgewicht en roken ze meer, wat het risico op een ernstiger ziekte verloop vergroot. Dat ze in achterstandswijken des ondanks niet staan te trappelen om een spuit in hun arm te krijgen, komt waarschijnlijk doordat men sen met lagere inkomens over het algemeen minder vertrouwen heb ben in de overheid. Vooral als ze langdurig werkloos zijn of al jaren vastzitten in een slechtbetaald baantje. Ik begrijp dat wel. Want, alle mooie praatjes van politici ten spijt, lukt het hun maar niet om op te klimmen op de sociale ladder. In deze coronatijd doet de poli tiek vaak een beroep op het indi vidu om zich op te offeren voor de maatschappij. Zoals jongeren die hun leven on hold moeten zetten, terwijl ze zelf weinig risico lopen om ernstig ziek te worden. Rond vaccineren hangt dezelfde bood schap: dat doe je niet alleen voor je zelf, maar ook om anderen te be schermen. Oftewel: wie zich niet laat prikken, is een aso. Dat is een lastige boodschap voor mensen die het gevoel heb ben dat het collectief andersom maar bar weinig voor hen doet. Zo- als de Uber-taxichauffeur die zestig uur per week werkt voor een hon- gerloontje, de alleenstaande bij standsmoeder die voortdurend in de geldstress zit of de Poolse slacht huismedewerker die wegkwijnt op een camping. Als de samenleving een blinde vlek heeft voor jouw problemen, doet dat iets met je be reidheid om je in te zetten voor de gemeenschap. Ook de Gezondsheidsraad blijkt weinig oog te hebben voor de lage inkomens. De deskundigen keken bij hun advies alleen naar leeftijd en niet naar inkomen. 60-plussers lopen veel meer risico om te overlij- In deze tijd doet de politiek vaak een beroep op het individu om zich op te offeren den door corona dan door de zeld zame bijwerking van het AstraZe- neca-vaccin. Maar onder de 60 zou de balans anders uitvallen, meent de Gezondheidsraad. Tenminste, als je arme mensen buiten be schouwing laat. Zoals ze inmiddels wel gewend zijn. voor het vaccineren van arme men sen. Laat een buurtwerker hen thuis opzoeken als ze niet komen opdagen. En blijf niet hameren op het collectief, maar laat zien dat vaccineren vooral in hun eigen be lang is. Anders lopen we het risico dat achterstandswijken de corona hotspots van de toekomst worden. En dat is voor iedereen, arm of rijk, slecht nieuws. AkzoNobel Arcelor- Mittal Beter Bed Ahold- Delhaize Sinds de contactberoepen begin maart groen licht kregen van het kabinet om de deuren weer te openen, zitten de agenda's van masseurs, kappers en schoonheidsspecialisten goed vol. En met de prijsverhogingen lijkt het mee te vallen. Woerden Wie voor corona bij de massagepraktijk van Boudien Et- tema (40) uit het Friese Oudega aan klopte voor een afspraak, kon een dag of twee later bij haar terecht. Tegen woordig moeten haar klanten even geduld hebben. ,,Ik kan ze nu vaak pas een week later inplannen, zo vol zit mijn agenda inmiddels. Je kunt wel zeggen dat het hier stormloopt." Door allerlei extra corona- en hy- giënemaatregelen - zo wil ze de ruimte goed ventileren en schoon maken - kan ze op een dag minder klanten ontvangen. Maar dat is vol gens haar niet de voornaamste reden waarom klanten nu langer moeten wachten. Wat wel? Ze heeft er sinds de heropening, begin maart, veel nieuwe klanten bij gekregen. Volgens de Friese ondernemer, die al meer dan tien jaar de massageprak tijk runt naast haar werk als assis tent-accountant, zijn veel van die nieuwkomers nooit eerder naar een massagepraktijk geweest. ,,Ik heb de indruk dat het vooral mensen zijn die zich door corona bewuster zijn geworden van hun gezondheid. Een deel is door de sluiting van de sport scholen individueel gaan sporten en kampt met overbelasting. En een deel heeft sterk de behoefte aan wat ontspanning." Ze vermoedt dat mensen juist nu een massage nemen, omdat ze tijd over hebben. „Opvallend is dat veel mensen zeggen dat ze zichzelf een massage gunnen en dat ze die nodig hebben om op te laden. Dat zeiden mensen voorheen ook, maar dan kwam het niet tot actie en dan werd het een blessure. Mensen maken nu vaker preventief een afspraak." Die geluiden hoort directeur Anja Bruinsma van het Nederlands Ge nootschap voor Sportmassage (NGS) de laatste tijd vaak. ,,We horen uit onze achterban dat er een extra toe- Ik kan ze nu vaak pas een week later inplannen, zo vol zit mijn agenda inmiddels name is in de vraag. Masseurs hebben het drukker dan ooit tevoren." Volgens de directeur van de brancheorganisatie komt die extra vraag voor een deel op het conto van thuiswerkers die door het thuiszitten en harde werken kampen met nek- en rugklachten. Daarnaast kloppen de laatste tijd veel overwerkte zorg- medewerkers en oververmoeide ex- coronapatiënten aan bij de massage salons. Een deel zal blijven terugko men, verwacht Bruinsma. Niet alleen masseurs hebben het drukker sinds zij weer zijn openge gaan. Ook de schoonheidssalons hebben het 'erg druk', zegt Tamara van Stralendorff van de Anbos, de zaterdag 17 april 2021 ^0 @ivandenberg Blinde vlek voor armeren bij vaccineren We moeten meer oog hebben Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O GO Verfproducent profiteert van aantrekkende markt van lak voor industrie en scheepvaart. Staalgigant spint garen bij groei van de industrie. -15% Beddenspecialist beleefde slecht kwartaal, omzet daling van 14,8% in de Benelux. Reorganisatie raakt 7500 ma nagers. Bedrijf stelt dat er geen banen verdwij nen. o Natasja de Groot - Boudien Ettema, masseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14