Wie binnen twaalf uur terug is uit België hoeft niet in quarantaine Uitzwaaidag burgemeester Jan Lonink e 8 ZEELAND Vrijdag 23 april zaterdag 17 april 2021 Maandag vervalt het Belgische in- en uitreisverbod voor niet-es- sentiële reizen. Maar het Neder landse kabinet wil vanaf 15 mei reizigers uit gebieden met een 'hoog risico' verplichten in qua rantaine te gaan en een nega tieve PCR-test te laten zien. Wat betekent dit voor het dagelijks leven in de grensprovincies? Theo Giele Terneuzen Wie de Belgische grens passeert moet een Verklaring op Eer bij zich hebben met daarop de reden van de reis van of naar België. Bijvoorbeeld werk, studie, doktersbezoek of da gelijkse bezigheden als boodschap pen gelden als legitieme reden. Vanaf maandag is die Verklaring Op Eer niet meer nodig. Uitstapjes afgeraden Feitelijk wordt de situatie aan de grens weer zoals voor 27 januari, toen België het verbod op niet-es- sentiële reizen invoerde. De Ne derlandse regering raadt ook nog altijd vakanties of uitstapjes over de grens af. Het dringende advies blijft: ga niet naar het buitenland. Maar een Belgisch inreisverbod is er niet meer. Wel moeten mensen die M Een wie lertoerist rijdt langs de grens overgang in Nieuw- Namen - Kieldrecht. langer dan 48 uur in België blijven een zogeheten Passagier Locatie Formulier invullen en in quaran taine gaan. Overigens, onbezorgd winkelen op de Antwerpse Meir of in de Gentse Veldstraat is er de ko mende week nog niet bij. Vanaf 26 april mogen winkels in België zon der afspraak klanten ontvangen. Dagelijks leven Terwijl de Belgen een barrière op heffen, werpt Nederland een nieuwe op: de quarantaine- en test- verplichting die op 15 mei in zou gaan. Die drempel wordt opgewor pen voor mensen die terugkeren van een langer verblijf in het bui tenland. Voor het dagelijks leven lijken de gevolgen mee te vallen. In het wetsvoorstel staan tal van uit- zonderingen waarvoor de quaran taineplicht niet geldt. Denk daarbij aan woon-werkverkeer, mantel zorg verlenen, bijwonen van een uitvaart, co-ouderschap, studeren of dokterbezoek. Ook voor korte uitstapjes over de grens geldt een uitzondering. Hoe kort moet nog nader bepaald worden, maar het kabinet denkt aan 12 uur. Hebben de grensbewoners dan helemaal geen last van de nieuwe regels? Een quarantaine- en test plicht moet gecontroleerd worden Het Belgische in- en uitreisverbod voor niet-essentiële reizen vervalt maandag anders heeft het geen zin. Het kabi net wil steekproefgewijs voertui gen controleren. Hoe iemand aan toont uitgezonderd te zijn van de quarantaineplicht is onduidelijk. En dan is het nog de vraag of de plicht er echt komt. De Raad van State is zeer kritisch op het opleg gen van huisarrest aan mensen van wie niet vast staat dat ze een ge vaarlijke infectieziekte onder de le den hebben. Burgemeester Jan Lonink gaat bijna genieten van zijn pensioen. Op vrijdag 23 april neemt hij afscheid. Door de coronamaatregelen verloopt het afscheid geheel digitaal. Goed nieuws. U kunt erbij zijn! Livestream: kijk mee via internet of tv Het digitale uitzwaaimoment van 14.00 tot 16.00 uur en de buitengewone raadsvergade ring van 16.30 tot 18.00 uur zijn live te volgen. Wilt u er ook bij zijn? Op 23 april vindt u op lonink.terneuzen.nl een link om mee te kijken. Geniet samen met de burgemeester van al het moois dat voorbijkomt. Het is ook mogelijk de uitzendingen te bekijken op Jenz TV via https://www.jenz-tv.nl/tv/livestream (kabel kanaal 22). Laat een videoboodschap achter We willen iedereen de gelegenheid geven om nog iets tegen de burgemeester te zeg gen. U kunt via de website lonink.terneuzen.nl een videoboodschap achterlaten. Wilt u nog iets kwijt aan de burgemeester? Maak dan zeker van deze mogelijkheid gebruik. Laat bericht en foto achter Heeft u een leuke foto met of van burgemeester Jan Lonink? En wilt u die graag delen? Dat kan! Upload de foto en uw afscheidsgroet in het gastenboek op lonink.terneuzen.nl. Of plaats de foto op social media met de hashtag #bedanktlonink. De foto wordt dan automatisch getoond op de fotowand op de website lonink.terneuzen.nl. Meer informatie Meer info over de uitzwaaidag van burgemeester Jan Lonink vindt u op lonink.terneuzen.nl VL ^centrum mW €|HM Kisldreeht eldre - - r,-v V cV-t V-\ FOTO THEO GIELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135