II Raad zet vraagtekens bij extra geld voor zwembad Reynaertland Rillanders mogen toch zegje over arbeidsmigranten doen 7 LUCKY LOBSTER COR FONDSE NU ONDERDEEL VAN VLOOT BRESKENS De ene na de andere boot zag hij de haven van Breskens verlaten, maar Cor Fondse piekert er niet over te vertrekken. Sterker nog hij is sind kort onderdeel van de Bressiaanse vloot. ,,Als ik hier wegga, blijft er niets meer over." mieter van Brussel. Ik moest opeens een elektronisch logboek bijhouden. Er kwamen te veel re gels." Hij heeft in de loop der jaren de visserij in Breskens gigantisch zien veranderen. Het dorp heeft nog één professionele visser over. De vismijn gaat sluiten. De ge meente Sluis hoopt de visserijbe leving te behouden, maar Fondse heeft daar een hard hoofd in. ,,Eerst zien, dan geloven." Het gaat niet alleen in Breskens slecht. ,,De visserij gaat overal weg", zegt oud-visser Jaap Al- brechtse, die even op de BR7 komt buurten. Een combinatie van de windparken op de Noordzee die In de zomer een kreeftje eten op het voordek, dat is toch schitterend? vis verjagen en Europese regelge ving. Klimaatverandering speelt volgens hem ook een grote rol. ,,In de zuidelijke Noordzee zit nauwe lijks nog schol en kabeljauw. Bot is vrijwel verdwenen." Zeebaars, mul, pieterman en pijlinktvis zijn ervoor in de plaats gekomen. ,,Ha- ring en sprot zie je ook bijna niet meer", zegt Fondse. Toen hij nog viste, pakte hij de veerboot om groepen meeuwen te zoeken. Zo kon hij precies zien waar de sprot zwom. Fondse peinst er niet over weer te gaan vissen. Hij zou wel gek zijn. In het toeristenseizoen klon teren de toeristen samen op zijn boot. ,,Ik heb in al die jaren een re delijke klantenkring opgebouwd. Belgen, Duitsers, maar ook lokale mensen. Het is verschrikkelijk leuk werk. Ik kom veel mensen te gen. Als je niks mankeert, kun je hier honderd jaar oud mee wor- den. En de dure jongens uit Knokke komen toch wel. Die kij ken niet hoe duur de kreeft is, als ie maar lekker is." Tegen de tijd dat Fondse hon derd is, zal de haven van Breskens helemaal veranderd zijn, vreest hij. ,,Niet alleen de vissershaven, ook in de jachthaven neemt het af. De jeugd koopt geen boot meer waar ze hele dagen aan schuren en verven om een paar dagen per jaar te varen. Nee, tegenwoordig huren ze er een." Fondse wijst naar de kade. „Vroeger lag de haven in het weekend helemaal vol. En moet je nu eens kijken. Ik heb ze een voor een zien vertrekken." De 120 jaar oude, kleur rijke Lucky Lobster van Fondse is een at tractie in de haven van Breskens. Belgen, Duitsers, maar ook mensen uit de buurt stappen er aan boord voor gerookte paling, kreeft, mossels, oesters, of een aai over de bol van de 12-jarige jack russel Mack. ,,In de zomer een kreeftje eten op het voordek, dat is toch schitterend?", vraagt Cor Fondse (65) retorisch. De Schouwenaar ligt al een jaar of vijftien voor anker in Breskens, maar zijn boot heette officieel nog steeds Harlingen 10. ,,Ik ben ooit in Harlingen begonnen met vissen, maar daar heb ik niks meer mee. Ik voel me een Bressiaander. De HA10 werd uitgeschreven en toen heb ik er BR7 van gemaakt." Nog één visser over Daarmee is de vissersvloot van Breskens plots een boot rijker, al hoewel Fondse zelf al jaren niet meer vist. ,,Vanwege het gesode- Reynaertland kon afgelopen jaar amper open en de exploitatie staat onder druk, zegt wethouder Adri Totté. ,,Dat vingen ze zelf op, maar toen kwamen de coronamaatrege len." Met weggevallen inkomsten en extra kosten op het gebied van ventilatie, kwam de toekomst van het bad op losse schroeven te staan. Er is nu financieel ruimte dankzij de toezegging van het Rijk dat er honderd miljoen aan noodhulp komt voor onder meer zwemba den. Hulst wil bijspringen, maar verwacht als tegenprestatie dat het bad investeert in duurzaamheid en de exploitatie op de lange termijn op orde krijgt. Het alternatief is dat het bad in handen van de gemeente komt. Voorstel in de maak Reynaertland kan een coronabij- drage van 170.000 euro krijgen, bo venop de jaarlijkse budgetsubsidie van 300.000 euro. Het is nog niet duidelijk welk bedrag precies van het Rijk komt. De wethouder stelt daarom voor geld uit een reserve potje te halen en het daarin terug te stoppen als het geld van het Rijk komt. Er is nog een voorstel in de maak. Daar moet, vinden raadsle den, heel duidelijk in staan waar precies geld voor gevraagd wordt. Als er geld voor investeringen wordt verstrekt, wordt de deur opengezet naar andere instellingen die het moeilijk hebben. ,,Het geld is wel degelijk voor het exploitatie tekort", zegt Totté. Hij denkt niet dat de deur wordt opengezet: ,,Er zijn juist allerlei landelijke regelin gen waar het zwembad geen ge bruik van heeft kunnen maken." RILLAND De Raad van State gaat alsnog inhoudelijk de be zwaren behandelen van een aantal Rillanders tegen de uit breiding van de arbeidsmi grantenhuisvesting (van 112 naar 200 man) in het Klooster van Rilland, zo bleek gisteren uit een zogenoemde verzets- uitspraak. Eerder verklaarde de Raad van State de bezwaarmakers, on der wie de familie Geboers, zonder hoorzitting niet-ont- vankelijk omdat ze - op 200 meter afstand - te ver van het klooster zouden wonen. Maar intussen is er het een en ander gebeurd. Nadat het Eu ropese Hof van Justitie met het zogenoemde 'varkens in nood- arrest' de Raad van State op de vingers tikte, krabde de hoog ste bestuursrechter zich in de Rillandse zaak nog eens achter de oren. Immers, in het Euro pese arrest verwijt het Hof de Raad van State dat hij min of meer te veel juridische drem pels opwerpt in ruimtelijke or- denings- en milieuprocedures. Vóór het arrest wees de Raad bezwaarmakers meestal de deur als ze op meer dan 100 meter van een omstreden lo catie wonen. zaterdag 17 april 2021 'Ik heb alle vissers zien vertrekken' BR7. ,,Als je niks mankeert kun je hier honderd jaar oud mee worden.'' foto camile schelstraete Cor Fondse op de niet-vissende -Cor Fondse Bob Maes Breskens Hulst wil 170.000 euro extra uit trekken voor zwembad Rey- naertland, na een noodkreet van de exploitant. Raadsleden zijn voorzichtig: zet Hulst daar mee de deur open voor andere instellingen die het moeilijk hebben? Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134