Aan-z komt nu in wat rustiger vaarwater Kruispunt de Knossel moet uit de knoop, maar hoe? Terneuzen denkt over klein azc 6 Analyse A Voor zover na te gaan, hebben cliënten van aan-z weinig van alle perikelen gemerkt. Dat is het goede nieuws. De orga nisatie functioneerde door, terwijl er bestuurlijke problemen ontstonden rond de omstreden vaste benoeming en de hoogte van het salaris van directeur André van der Windt. De affaire kostte wel eind oktober vorig jaar wet houder Stoker politiek de kop. En Van der Windt was de discussie rond zijn benoeming zo zat dat hij eerder dit jaar aankondigde te ver trekken. Hij noemde geen datum, maar die schijnt in zicht te zijn. Verziekte sfeer Inmiddels ligt er ook een onder zoek naar de 'affaire aan-z' van een onderzoekscommissie uit de Ter- neuzense gemeenteraad. VVD' er George Meij leidde de commissie. Hij is nogal van de letter, niet van de emoties. Die sfeer ademt het onderzoek. Het is een juridisch onderbouwd stuk geworden. Dat is ook de enige manier om verder te kunnen in een verziekte sfeer. De commissie-Meij heeft bewust geen schuldigen willen aanwijzen en is op zoek gegaan naar oplos singen om herhaling van de pro blemen in de toekomst te voorko men. Eén van de oorzaken van 'al het gedoe' was in hoeverre aan-z zelfstandig kan opereren. Dat is door de commissie uitgeklaard met een juridisch advies, wat er kortweg op neerkomt dat de ge meente de zeggenschap heeft over aan-z. Beter controleren In het verlengde daarvan is geke ken naar de positie van raadsleden in het bestuur van aan-z. Mogen die besluiten nemen die welis waar het belang van aan-z zouden dienen, zoals de vaste aanstelling van directeur Van der Windt, maar die tegen de wil van de ge meente ingaan? Als oplossing wordt aangedragen geen raadsle- In aan-z gaan tenslotte wel miljoenen euro's gemeentegeld om den meer in het bestuur van aan-z te plaatsen. Dat moet de gemeen teraad de vrijheid geven het col lege van B en W en daarmee aan-z beter te controleren. De raadscommissie bestuur en middelen volgde deze week in meerderheid de voorstellen van de commissie-Meij. Hoe aan-z in de toekomst zal worden aangestuurd, moet nog uitgewerkt worden. Het is vervolgens aan de gemeente raad om beter de vinger aan de pols te houden, in aan-z gaan ten slotte wel miljoenen euro's aan gemeentegeld om. De drukste kruising van Hulst werd in 2004 aangelegd om de op stopping van het verkeer van en naar de binnenstad, de Steense- dijk en de supermarkten op het BACK-terrein tegen te gaan. Dat liep niet zoals gehoopt, het verkeer staat er vaak stil en het Scharnier werd in de volksmond daarom de Knossel (knoop) gedoopt. De gemeente gaf Royal Hasko- ning DHV de opdracht om onder zoek naar herinrichting te doen. Wat gaat er veranderen? De route vanaf de Van der Maelstedeweg naar de Absdaalseweg moet voort aan de doorgaande weg worden. Op het nieuwe Scharnier komt een middenberm, zodat fietsers en voetgangers in twee stappen kunnen oversteken. De bocht bij bakkerij Risseeuw wordt ruimer voor de veiligheid. Er staat daar nu nog een transformatorstation, dat wordt verplaatst. Zo is er beter zicht op voetgangers en fietsers die richting de Steensedijk gaan. Om te voorkomen dat het pro bleem zich verplaatst, wordt ook Verschillende fracties noemen de gemaakte keuzes onlogisch de kruising Absdaalseweg/Stati- onsplein meegenomen. De voor rangssituatie op die kruising ver andert, verkeer dat vanaf de Van der Maelstedeweg komt heeft op beide kruispunten voorrang. Er komt daar ook meer aandacht voor de veiligheid van fietsers in de bochten. Een gedeelte van de Vest wordt gedempt, zodat er meer ruimte ontstaat. Daarna zijn er werk zaamheden aan kabels en lei dingen. Dat gebeurt in de periode voor de zomer. De herinrichting staat gepland voor in de tweede helft van dit jaar. De tekening van de nieuwe situatie ligt sinds vo rige week ter inzage. De Hulster gemeenteraad kwam donderdag met vragen en kritiek. Nu de Lidl van de Zoete- vaart naar de Absdaalsweg ver huist, verandert dat volgens meer dere fracties de verkeersstroom. Wethouder Gino Depauw weer legt dat. ,,De nieuwe locatie van Lidl maakt deze verkeersstroom alleen nog maar sterker." Verschil lende fracties noemen de ge maakte keuzes onlogisch, zeker met het verhuizen van de Lidl. ,,Je hoeft geen verkeersdeskundige te zijn om te zien dat het een knossel blijft. Er is nu geen enkele reden om doorgaand verkeer door de Zoetevaart te laten lopen. Dit is juist dé gelegenheid om de Zoete- vaart af te sluiten voor doorgaand verkeer", zei Eugène Verstraeten (HulstPlus). De raad wil kortom meepraten en meedenken, wet houder Depauw was daar 'ver wonderd' over. ,,Ik neem het voor stel mee terug naar het college, ik proef dat daar behoefte aan is." Donderdag beslist de Terneuzense raad over het voorstel. In de raads commissie bestuur en middelen deze week spraken CDA, PvdA, GroenLinks en SGP hun steun uit, Sociaal Terneuzen en Terneuzen Sterk waren tegen. Andere partij en hielden hun kruit nog droog. Het aanbod van Terneuzen maakt deel uit van een Zeeuws-brede strategie voor de opvang van asiel zoekers. Die is ingezet om proble men zoals in 2015-2016 met de komst van veel vluchtelingen uit met name Syrië te voorkomen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) moest toen snel nood- locaties realiseren, waarvan er een op vakantiepark Marina Beach bij Hoek kwam. Juiste vaardigheden In principe staat Zeeuws-Vlaande- ren nu aan de lat voor de opvang van 129 asielzoekers, als dat nodig mocht zijn. Burgemeester en wet houders van Terneuzen zien daar ruimte voor, zeker gelet op de ver wachte tekorten op de Zeeuws- Vlaamse arbeidsmarkt. PVV, VVD, Sociaal Terneuzen en Terneuzen Sterk vroegen zich af of asielzoe kers daarvoor wel over de juiste vaardigheden beschikken. De voorstanders wezen erop dat ook Terneuzen een verantwoorde lijkheid heeft voor de opvang van mensen in nood. De PvdA stelde als extra eis dat een asielzoekers centrum niet bij een al sociaal kwetsbare wijk mag komen. Het CDA drong erop aan vooraf goed te overleggen met onder meer on derwijsinstellingen en bedrijven, zodat de nieuwkomers snel een plekje kunnen vinden in de Ter- neuzense samenleving. zaterdag 17 april 2021 De kruitdampen rond de Ter- neuzense welzijnsinstelling aan-z, die tal van zorg- en welzijnstaken voor de ge meente Terneuzen uitvoert, zijn eindelijk wat opgetrok ken. Het gedwongen vertrek van wethouder Paula Stoker, in de problemen gekomen als voorzitter van aan-z, heeft louterend gewerkt. ,,We moe ten nu de blik op de toe komst richten'', aldus wet houder Ben van Assche, de opvolger van Stoker als voor zitter van aan-z. Harmen van der Werf Terneuzen Een knoop ontwarren valt niet mee. Kruispunt het Scharnier, oftewel de Knossel, in Hulst wordt opnieuw ingericht en het regent commentaar van raads leden over de manier waarop dat gebeurt. Sophie Stockman Hulst Aankomst eerste vluchtelingen op vakantiepark Marina Beach bij Hoek, eind 2015. Burgemeester.Burgemeester Jan Lonink (links) verwelkomde hen. foto camile schelstraete Terneuzen overweegt ruimte te bieden voor een kleinschalig centrum voor de langdurige op vang van asielzoekers. Het col lege van B en W stelt daaraan wel voorwaarden. Zo moeten de asielzoekers die komen een aanvulling zijn voor de arbeids markt. Harmen van der Werf Terneuzen De Knossel in Hulst, officieel het Scharnier geheten. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133