Derde poging burgemeester pas in2022 Expositie in de boomgaard: tussen beelden en bloesem Omwonenden Klooster toch gehoord 'Recreatie in Burenpolder Yerseke moet blijven' 6 Kapelle wil blamage voorkomen ÉrWjP Willem Adriaansens Kapelle Je zou het bijna vergeten, maar sinds december 2017 zit Kapelle al zonder kroonbenoemde, eigen, burgemeester. Zo op het zicht ver andert daar niet veel aan, maar achter de schermen wordt al druk gesproken en nagedacht over een volgende burgemeester voor de Bloesem van Zeeland. Om een nieuwe blamage te voorkomen heeft de gemeenteraad zelfs al een heel stappenplan in elkaar gezet. De gemeente Kapelle doet het al sinds eind 2017 zonder kroonbenoemde burgemeester Want hoe zat het nu eigenlijk ook alweer? Voor wie dat niet meer precies weet even een opfriscur sus: In december 2018 vertrok An ton Stapelkamp, de laatste kroon benoemde burgemeester van Ka pelle. Sindsdien moet het gemeen tebestuur het doen met waarne mers. Eerst kwam Huub Hieltjes (van januari 2019 tot februari 2020) en later volgde Fons Naterop. Want het vinden van een nieuwe eerste burger bleek een stuk lastiger dan vooraf werd ver wacht. De vertrouwenscommissie, die een kandidaat moet selecteren en voordragen, kon in eerste in stantie al geen geschikte sollicitant vinden en dus moest er voor een tweede keer een sollicitatieproce dure worden opgestart. Tweede ronde Die tweede ronde volgde in 2019 en leverde opnieuw geen geschikte kandidaat op. Bij de eerste sollici tatieronde hadden er nog 25 be langstellenden gereageerd, bij de tweede ronde waren dat er nog maar veertien. Om te voorkomen dat het er straks bij de derde ronde nog minder worden is er nu een stappenplan opgezet. Dat stappenplan wordt dinsdag behandeld in de gemeenteraad en bestaat uit tien stappen. Die stap pen gaan over allerlei zaken. Van de evaluatie van vorige procedures tot aan de voordracht van de nieuwe burgemeester. Met daar tussenin zaken als de profiel schets, public relations, wervings campagne, vertrouwenscommis sie en brieven- en kandidatense- lectie. Polman Commissaris van de koning Han Polman moet de plannen voorleg gen aan de minister van van Bin nenlandse Zaken. Diezelfde Pol man heeft in januari al gesprekken gevoerd met alle Kapelse raads fracties en weet hoe de vlag er daar bij hangt. Mede daarom roept hij de raadsleden dan ook op om niet uit de school te klappen over de eerdere procedures en bij me ningsverschillen over de profiel schets of de vertrouwenscommis sie daar geen politiek spel van te maken. Martina de Bruin (51) staat met haar beelden tussen de fruitbomen. Ze noemt zichzelf een knutselares. ,,Ik vind het altijd nog wat om me zelf kunstenaar te noemen", ver klaart ze. ,,Anderen moeten maar beoordelen of mijn werk mooi ge noeg is om me zo te betitelen." De inwoonster van Goes begon op haar twintigste met het maken van fantasypoppen, geënthousias meerd door een boek over het ma ken van poppen dat ze toevallig was tegengekomen. Na het volgen van een aantal cursussen om zichzelf de techniek aan te leren, bleek ze er een hobby voor het leven in te heb ben gevonden. In de tijd dat ze op groeiende kinderen had, stond het maken van de poppen even op een laag pitje, maar daarna pakte ze de Ik vind het altijd nog wat om mezelf kunstenaar te noemen draad weer op. Sinds een aantal jaar maakt ze ook onder meer borst beelden. De inspiratie voor haar werk doet Martina vaak op straat op. In com binatie met haar eigen fantasie leidt dat tot bijzondere creaties. Zo nu en dan mag de hobbykunstenares, die overigens ook in opdracht werkt, haar beelden graag tonen. Zo staat ze binnenkort op een kunstmarkt op Walcheren. ,,Maar ik bel tegen woordig ook wel eens naar een ga lerie om te vragen of ik er mag ex poseren'', vertelt ze. ,,Zo komt het dat mijn werk nu te zien is in gale rie Kaders Kunst in Bergen op Zoom. Daar hadden ze al heel snel een beeld verkocht.'' Welkom Wie het leuk vindt om het werk van Martina te zien in combinatie met een bloesemwandeling, is van daag tussen 10.30 uur en 15.00 uur welkom bij de boerderijwinkel aan de 's-Gravenpolderseweg. Graag een mailtje vooraf, met ongeveer het tijdstip van komst: boerderijwinkelbuijsrogge@ gmail.com. Eerder verklaarde de Raad van State de bezwaarmakers, onder wie de familie Geboers, niet-ontvankelijk omdat ze - op 200 meter afstand - te ver van het klooster zouden wonen. Omdat er geen direct zicht is op de huisvesting en de Raad niet inzag dat Geboers direct last had van de uitbreiding van de huisvesting van 112 naar 200 arbeidsmigranten, wees de Raad hun beroep afgelo pen december bij voorbaat en zon der hoorzitting van de hand. Maar intussen is er het een en an der gebeurd. Nadat het Europese Hof van Justitie met het zoge- Raad van State komt terug van strenge criteria na tik op de vingers van Europa noemde 'varkens in nood-arrest' de Raad van State op de vingers tikte, krabde de hoogste bestuursrechter zich in de Rillandse zaak nog eens achter de oren. Immers, in het Eu ropese arrest verwijt het Hof de Raad van State dat hij min of meer te veel juridische drempels op werpt in ruimtelijke ordenings- en milieuprocedures. De afgelopen decennia is de Raad van State steeds strengere criteria gaan hanteren voor het inhoudelijk behandelen van bezwaar- en be roepsprocedures. Vóór het arrest wees de Raad bezwaarmakers meestal de deur als ze op meer dan 100 meter van een omstreden loca tie wonen en door tussenliggende bebouwing geen direct zicht had den. Door het 'varkens in nood-arrest' is de Raad in dit geval teruggeko men van die strenge criteria en mo gen bezwaarmakers die verder weg wonen, weer in de rechtszaal aan schuiven. Tijdens een inhoudelijke rechtszaak mag de familie Geboers alsnog haar zegje doen. Joeri Wisse Yerseke In de Burenpolderweg in Yerseke moet plaats blijven voor recreatie. Dat vindt de christenunie. Raads lid Andries Jumelet is geschrokken van het nieuws dat Reimerswaal voorkeursrecht op de camping wil vestigen, waardoor de eigenaren alleen nog maar hun bedrijf aan de gemeente mogen verkopen. ,,Camping Zon en Zee is een goed lopende camping, op een mooie plek bij de haven. Die moet daar helemaal niet weg." Wat wethouder Kees Verburg en Maarten Both precies van plan zijn met het gebied, willen ze nu nog niet zeggen. Dat wordt duidelijk in een visie over Yerseke die later dit jaar wordt voorgelegd aan de ge meenteraad. Maar Jumelet vindt dat éérst de bevolking geraad pleegd moet worden. ,,Ik denk dat Yesenaren vinden dat de camping daar ook goed zit." Verplaatsen Via schriftelijke vragen wil Jume- let weten of er concrete plannen zijn om de recreatiebedrijven te verplaatsen. En zo ja, welk gebied het college daarvoor op het oog heeft. Jumelet wil juist dat de ge meente werk maakt om bedrijvig heid uit de Burenpolder te ver plaatsen, zodat daar meer ruimte komt om te wonen en te recreë ren. zaterdag 17 april 2021 Driemaal is scheepsrecht, hopen ze in Kapelle. De derde poging om een geschikte burge meester te vinden moet dan ook maar eens raak zijn. Om de kans van slagen te vergroten wordt de vacature voor een kroonbe- noemde burgemeester pas vol gend voorjaar opengesteld. De keuze zal dan eind juli bekend worden gemaakt. Binnen exposeren is lastig in co- ronatijd. 'Dan doen we het ge woon buiten!', dachten ze bij boerderijwinkel Buijsrogge in Goes. Daar kunnen mensen van daag een bloesemwandeling door de boomgaard combineren met het bekijken van kunst. Rob Paardekam Goes - Martina de Bruin, knutselares De Raad van State gaat alsnog inhoudelijk de bezwaren behan delen van een aantal Rillanders tegen de uitbreiding van de ar beidsmigrantenhuisvesting in het Klooster van Rilland, zo bleek gisteren uit een zoge noemde verzetsuitspraak. Jan van Ommen Den Haag '1 jirSr* Martina de Bruin exposeert vandaag in de boomgaard. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131