II Coronageld onder de loep Dehaêió, open! 7 OOSTERSCHELDE IDYLLISCH STRANDJE IS VOOR DE BONTBEKPLEVIER Balen! Wil je een flink stuk wandelen of fietsen langs de Oosterschelde, houdt het pad opeens op. Vanuit de richting Zeelandbrug gaat het gladde asfalt over in grove stenen, met ook nog eens gemeen scherpe punten. Lekrijden gega randeerd voor de gewone fiets band. Een bewust signaal dat 'de mens' daar niet welkom is, zegt boswachter Begijn. Wie het vanaf de andere kant op datzelfde dijk vak wil proberen, moet door een stalen hek. Dat zit weliswaar niet op slot, omdat het ook de toegang voor de pachter is. Maar pal naast dat draaihek staat een groot infor matiebord, waarop in woord en beeld wordt uitgelegd dat de bont- bekplevier, scholekster en strand- plevier hun rust nodig hebben. Dus gewoon even een stukje land inwaarts omlopen of fietsen. ,,In de meeste gevallen maximaal een kilometer", zegt Begijn. Handdoekje Het is ongekend hoeveel mensen het toegangsverbod toch nog aan hun laars lappen, merkt de bos wachter. Zoals die dame vorig jaar, die op haar handdoekje heerlijk lag te genieten in de stille baai. Haar rust werd alleen verstoord door een stelletje paniekerige bontbekplevieren, die de weg naar hun nestje versperd zagen. ,,Ze lag bijna tegen het waarschuwings bord aan. En dan nog doen alsof je dat niet hebt gezien. Sommige mensen trekken zich er niks van aan en willen zich ook niet laten tegenhouden door wie dan ook. Ze hebben zoiets van: vroeger kon dit en nu moet het ook nog gewoon kunnen." Vissers gooien graag een hengel tje uit op de strekdam. Net zo fu nest, wijst Begijn op een groepje scholeksters dat daar heerlijk in de zon afwacht totdat de zandplaten in de Oosterschelde weer droog vallen. Van die zandbanken pluk ken ze vooral hun voedsel. ,,De dij ken gebruiken ze om te 'overtijen', Sommige mensen trekken zich er niks van aan en willen zich ook niet laten tegenhouden zoals we dat noemen. Ze wachten het liefst zo dicht mogelijk langs het water het lage tij af, om zo min mogelijk energie te verliezen." Toegankelijk Begijn juicht de toenemende be langstelling voor de natuur van harte toe. ,,Maar wees je er dan ook van bewust dat we dit soort gebie den voor kwetsbare vogels niet voor niks afsluiten. Er valt op zo veel andere plekjes zeker net zo veel moois te zien en te beleven. Slechts tien procent is doelbewust gereserveerd voor de dieren. Ne gentig procent is dus wel toegan kelijk." Zeven dijktrajecten langs de Schouwse zuidkust zijn afgesloten voor bezoekers. Binnen die gebie den is vorig jaar op vijftien plek ken langs de waterrand een extra afrastering geplaatst. Met fantas tisch resultaat, vertelt Begijn en thousiast. ,,Scholeksters en bont- bekplevieren gaan in aantallen keihard achteruit. Van de bont- bekplevier zijn nog maar 300 tot 350 broedparen; in héél Neder land! Daarvan broedt 30 procent aan de randen van de Ooster- schelde. Vandaar die aanvullende actie met de rasters op plekken waar ze jaarlijks terugkomen. Meestal gaat het om één of twee broedparen. Vorig jaar hebben we 39 volgroeide kuikens waargeno men in de afgesloten gebieden. Waarvan 20 bontbekplevieren, 17 scholeksters en 2 strandplevieren. Dat is natuurlijk een hartstikke mooi succes!" De rasters worden half augustus, na het broedseizoen, weer wegge haald. ,,Dit hek staat niet onder stroom hoor", zegt Paul Begijn. Als bewijs pakt de boswachter van Natuurmonumenten zonder aarzeling het dunne oranje draad vast. De afrastering bij het idyllische strandje op de kop van de oostelijke havendijk bij Zierikzee oogt volstrekt overbodig. Maar schijn bedriegt. Zeldzame kustvogels leggen daar hun eitjes tussen de scherpe oesterschelpen en zware basaltblokken. Ongewenst bezoek wordt zo op afstand gehouden. De TONK is bedoeld om alle inwoners die ten gevolge van de coronamaatregelen een terugval hebben in hun inkomen tege moet te komen. De regeling is bedoeld om noodzakelijke kosten te kunnen blijven betalen. Naast de partnertoets is ook de hoogte van het vermogen een criterium. Maar ook de hoogte van de huur of hypo- theek telt mee. ,,Het is toch raar dat je pas boven een bepaalde grens iets krijgt, ter wijl je nu misschien geen cent te makken hebt?", luidt de kritiek van Henny Keere- weer (PvdA) op de TONK-voorwaarden. Daarnaast vraagt hij zich af waarom de ge meente zich alleen beperkt tot een tege moetkoming in de woonlasten, terwijl deze regeling veel breder is, zoals ziekte kosten en de arbeidsongeschiktheidsver zekering." Laurence Haack (Leefbaar Schouwen- Duiveland): ,,Het is raar dat je maar tot drie maanden terug aanspraak kan maken op de regeling. Het is nu april, terwijl de rege ling van 1 januari tot eind juni is openge steld: dat betekent dat je over januari niets meer zou kunnen krijgen." Wethouder Paula Schot belooft dat het college dinsdag besluit of de partnertoets blijft en dat de genoemde pijnpunten on der de loep worden genomen. Kom op gepaste aftand genieten van al het mooit^ wat de lente ons brqnot!^ zaterdag 17 april 2021 Broedvogel heeft z'n rust hard nodig Marcel Modde Zierikzee -Paul Begijn, boswachter Boswachter Paul Begijn in specteert het extra raster dat de broe dende bont- bekplevier rust moet geven. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Wie vanwege de coronamaatregelen bijvoorbeeld zijn huur niet meer kan betalen, kan maandelijks tot 500 euro van de gemeente ontvangen dankzij de TONK: de Tijdelijke Ondersteuning Noodzakelijke Kosten. Maar daarvoor moet iemand wel aan bepaalde voor waarden voldoen. Een aantal daarvan, zoals de partnertoets, wil Schouwen- Duiveland misschien schrappen. Valeska Nastaly Zierikzee Derkplanteny geraniums-, hangingbasfeets flowerbags^S-*"» hangplanten %>- kamerplanten^ Donkereweg 67- Schuddebeurs - T 0111412j| 61 - E info(p)detol.nu - WWW.detol.nu Een afspraak maken kan telefonisch of per e-mail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130