12 NIEUWS Melek Ipek doodde haar gewelddadige man Te veel dioxine in vlees grazers In het vlees van grote grazers die rond het Lauwersmeer lo pen is te veel dioxine aange troffen. Dat is vastgesteld na een onderzoek dat gebiedsbe- heerder Staatsbosbeheer heeft laten doen. De aanleiding daarvoor was dat vorige zo mer bleek dat er in het vlees van grazers in andere natuur gebieden in Nederland te veel dioxine zat. Er is volgens Staatsbosbeheer geen vlees verkocht van Lauwersmeer- vee met te veel schadelijke stoffen. Een te hoog gehalte dioxine werd voor het eerst aangetrof- fen bij vrij rondlopende run deren bij Slot Loevestein in het uiterwaardengebied. Later kwam de vervuiling ook aan het licht bij andere groepen grote grazers langs de grote ri vieren en in de Oostvaarders- plassen. Vlees van geslachte grote grazers wordt gewoon lijk verkocht voor consump tie, maar dat ligt sinds vorige zomer stil. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit doet onderzoek naar de relatie tussen dioxine bij grote gra zers en mogelijke bodemver vuiling. De conclusie wordt in de zomer verwacht. Verwelkom alstublieft de regering van het volk Tegenstanders van windmolens bestraft De rechtbank heeft twee anti- windmolenactivisten veroor deeld voor het versturen van dreigbrieven aan betrokkenen bij de bouw van twee wind- parken in Groningen en Drenthe. Ze kregen twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank in Assen vindt dwang en po ging tot dwang bewezen. Het Openbaar Ministerie had vijf tien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist te gen Jan Nieboer (63) en Jan H. Tien jaar voor doodslag 'V J Jaar cel voor betoging Veroordeling Lula van tafel In Antalya staat een vrouw terecht voor de moord op haar gewelddadige man. De zaak schijnt licht op het probleem van huiselijk geweld in Turkije. Activisten demonstreren en vragen om haar vrijlating. Het is 7 januari 2021. Melek Ipek (31) zit achterin een politiebusje, haar ogen zijn blauw en opgezwol len. Ze is aangehouden voor moord op haar man. Niet lang er voor haalde ze de trekker over van een jachtgeweer. Eén schot was genoeg om haar gewelddadige echtgenoot dodelijk te raken. In de dagen die volgen, wordt duidelijk wat er aan Meleks daad is voorafgegaan. De hele nacht had Ramazan Ipek haar toegetakeld. Ze werd geslagen, verkracht, verne derd en met de dood bedreigd. Haar twee jonge dochters vonden haar naakt en in handboeien op de badkamervloer. In de ochtend verliet Ramazan het huis. Hij riep dat hij zou terug komen om haar en de kinderen te vermoorden. Maar toen hij terug kwam, was Melek voorbereid. Ze had de kinderen naar hun kamer gestuurd, en haar mans jachtge weer opgepakt. Even later hoorden de dochters een schot. En de stem van hun moeder, aan de telefoon met de hulpdiensten. Drie maanden later verzamelt een groep vrouwen zich in het centrum van Antalya. Ze dragen spandoeken onder de arm, en zijn op weg naar de rechtbank. Daar vindt begin april de tweede hoor zitting plaats in de moordzaak. Te gen Melek Ipek is 24 jaar cel geëist voor de moord op haar echtgenoot. Haar dochters worden als getuigen ondervraagd. Buiten zetten de vrouwen een grote banner voor de ingang. 'Vrijheid voor Melek Ipek, Istanboel Conventie voor ons alle maal' staat erop. ,,Als Melek het heft niet in eigen handen had genomen, was zij zelf vermoord", zegt Nagihan Bulduk, één van de initiatiefnemers van het protest die dag. ,,Dan hadden we het nu over Melek als het zo veelste slachtoffer van femicide.'' Deze zaak wordt door de Turkse vrouwenbeweging aangegrepen om de noodzaak van de Istanboel Conventie te onderstrepen. Vorige maand stapte president Erdogan uit het Europese vrouwenrechten verdrag dat landen ertoe dwingt geweld tegen vrouwen aan te pak ken. Vrijwel elke dag wordt ergens in Turkije een vrouw vermoord door een man, vaak de (ex-)part- ner. Bijna 40 procent van de Turkse vrouwen zegt te maken te hebben met een vorm van huise lijk geweld. ,,Als Turkije dit verdrag serieus had genomen, zouden er niet zo veel vrouwen worden vermoord door mannen", aldus Bulduk. ,,Als dit verdrag was geïmplementeerd, had Melek hulp kunnen zoeken. Dan had ze erop kunnen vertrou wen dat politie en instanties haar echt zouden beschermen." Landen die het verdrag onderte kenen, beloven werk te maken van betere bescherming en opvang van vrouwen die te maken hebben met geweld. Daders moeten zwaarder en sneller worden gestraft. Het verdrag stelt daarnaast dat het pro bleem bij de wortels moet worden aangepakt. Niet serieus ,,Geweld tegen vrouwen is een ge volg van genderongelijkheid", zegt Ebrar Nefes van Mor Cati, een on afhankelijke vrouwenopvang in Istanboel. ,,Er is een neiging vrou wen niet serieus te nemen. Te zeg gen dat geweld door de man in de familie erbij hoort. Te vaak doet de politie te weinig.'' De Turkse rege ring zegt dat geweld tegen vrou wen wel degelijk prioriteit heeft, maar dat de inhoud van de Istan- boel Conventie indruist tegen tra ditionele familiewaarden. Melek Ipek zit voorlopig in een zwaarbeveiligde gevangenis in Antalya. ,,In de aanklacht wordt de echtgenoot omschreven als fami lieman", zegt activist Nagihan Bulduk. ,,Melek wordt behandeld als een moordenaar in plaats van als slachtoffer. Ze hoort niet in de gevangenis.'' Haar advocaat, Ahmet Onaran, is ervan overtuigd dat hij Melek vrij kan krijgen. ,,Mijn client handelde uit angst voor haar leven. Het is nu aan de rechter om het juiste te doen." De volgende zitting is op 26 april. tqpRlNGE, L^YA, VAZGEC- ij zaterdag 17 april 2021 GO LAUWERSMEER Activist Min Ko Naing in een video waarin een eenheidsre gering voor Myanmar werd aangekondigd, bestaande uit tegenstanders van de junta. ASSEN De echte Davidvan Michelangelo op reis sturen gaat te ver. Maar een 3D-geprinte replica is wel vanuit Italië op weg naar de Dubai Expo 2021. Het beeld is gemaakt van een kunststof met eroverheen een dun marmerlaagje. foto afp OPPENHUIZEN De 36-jarige man uit Oppenhuizen die bijna een jaar geleden zijn vrouw doodstak, is ver oordeeld tot een celstraf van tien jaar. Het slachtof fer was vier maan den eerder met hun twee kinderen uit Eritrea overge komen, in het kader van gezins hereniging. De man was sinds 2016 in Nederland. Het stel had veel vuldig ruzie. HONGKONG Mediamagnaat Jimmy Lai Chee- ying (73) heeft in Hongkong een jaar celstraf gekregen voor het zonder toestemming orga niseren van een betoging voor de mocratie in augus tus 2019. BRASILIA Een meerderheid van het Brazili aanse Hoogge rechtshof heeft een eerdere be slissing, om de strafrechtelijke veroordeling van ex-president Luiz Inacio Lula da Silva te vernieti gen, bevestigd. Dat maakt de weg vrij voor Lula om het tijdens de ver kiezingen in 2022 op te nemen tegen zittend president Jair Bolsonaro. 'Ze hoort niet in de gevangenis' Mitra Nazar Istanboel Melek Ipek werd toegetakeld door haar echtgenoot. HAKLARiMIZD, £ELECEöiMi MOBBI NGE, BA SKIYA, Vrouwen gingen eind maart de straat op in Istanboel om te protesteren tegen het besluit van presi dent Erdogan om uit een Europees vrouwenrechtenverdrag te stappen. foto getty images 3D-DAVID A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12