De blubber in voor strijd tegen kinderprostitutie Extra geld of niet voor intensief werk in commissie verdeelt raadsleden 'Dit komt homofoob over' Rillanders mogen toch zegje over arbeidsmigranten doen 6 Even terug in de tijd. In 2018 is een motie aangenomen om diversi- teitsbeleid te ontwikkelen met spe cifieke aandacht rondom seksuele geaardheid. Een jaar later kwam de toenmalige LHBT-gemeenschap Schouwen-Duiveland met een bur gerinitiatief waarna met meerdere partijen een plan is opgesteld om invulling te geven aan de motie. Het college van B en W heeft dat plan terzijde geschoven, want: te specifiek op één doelgroep gericht. B en W leggen nu een plan voor dat veel breder gericht is en ook status houders en inwoners met een kolo niaal verleden erin betrekt. ,,Dit is een dikke middelvinger naar de LHBTI-gemeenschap en naar burgerparticipatie op Schou- wen-Duiveland", zei Jelt Pekaar donderdagavond in de commissie Samenleving en Bestuur van Schouwen-Duiveland. Hij was een van de zes insprekers namens de LHBTI-gemeenschap. En die trok ken fel van leer om de raads- en commissieleden ervan te overtui gen waarom ze tijdens de raadsver gadering op 29 april wél voor het oude plan moeten kiezen. Zierik- zeeënaar Pekaar zei dat hij zich ge raakt voelt door de opstelling van de gemeente met betrekking tot de LHBTI-gemeenschap, hoewel hij niet tot de doelgroep hoort. ,,Ik schaam mij namelijk echt kapot voor wat er gebeurt op het eiland waar ik zo dol op ben. En ik kan zo nog honderd andere jongeren vin den die hier zijn opgegroeid, die er precies hetzelfde over denken." Zo'n geïrriteerde burger is ook Lydia de Raad. Zij weerlegde de christelijke weerstand tegen het ge bruik van het regenboogsymbool. ,,De regenboog wordt ook gebruikt door My Little Pony. My Little Po ny's schijten regenbogen, excusez le mot. De vredesbeweging gebruikt de regenboog als vlag in haar uitin gen. Greenpeace gebruikt de regen boog als symbool. Zijn daar protes- Dit is een dikke middelvinger naar de LHBTI-gemeenschap ten tegen vanuit de christelijke ge meenschap? Welnee." Het gaat de LHBTI-gemeenschap niet alleen om het hijsen van de vlag, al wordt het beleidsplan zon der dit onderdeel gezien als 'een omelet zonder ei'. Het gaat onder meer ook om structurele voorlich ting en lespakketten op scholen. Maar, zoals inspreker Zeger Teunis- sen, transgender, vertelde: ,,De ge meente kan mij het beste helpen door zichtbaar de LHBTI-gemeen- schap te steunen. Zo'n vlag is een trigger om het gesprek aan te gaan." Ali Pankow Bruinisse ,,Dat is wel wat voor ons", besloot initiatiefneemster Hella van Oeve- ren uit Bruinisse tijdens een trai ningsavond vrij turnen' bij Delta Sport in Zierikzee. Samen met een vriendin, Annelies van der Maas, werkt zij zich daar in groepsver band wekelijks in het zweet met salto's, overslag en touwklimmen. Toen daar toevallig het woord 'mudraise' viel, wist Hella wel wat dit inhield. Als voormalig hoofdagent van politie in Den Haag en Delft deed zij vele malen mee aan zogeheten mudmasters en politiesurvival- tochten. Tegenwoordig werkt zij als docent en praktijkexaminator in het beroepsonderwijs in Rot terdam. Ze denkt nog vaak terug aan haar ervaringen als hoofd- agent, waarbij ze veelvuldig in aanraking kwam met problemen van hedendaagse mensenhandel. „Slavernij, het schenden van men senrechten en het uitbuiten van zwakkeren is aan de orde van de dag", constateert Hella. Zij be- Onze kinderen groeien op in vrijheid. Het raakt ons dat dat elders niet zo is treurt dat en voelt zich dan ook verwant met de organisatie Inter national Justice Mission (IJM). Dit IJM is actief in twintig landen en zet zich op veel manieren in om slachtoffers te helpen. „Natuurlijk is het de bedoeling dat het geld oplevert. We moeten als team 5000 euro bijeen zien te brengen. Daarnaast is zo'n survi- valtocht ook van belang om men sen bewust te maken van het feit dat mensenhandel ook nu nog plaatsvindt", benadrukt Hella. Zij constateert dat de weerstand ge lukkig groeit en dat bijvoorbeeld ook vanuit scholen en kerken de strijd wordt aangegaan voor een meisje dat in een bordeel wordt verkracht, voor jongens die wor den uitgebuit op een vissersboot of voor gezinnen die onder de brandende zon stenen moeten hakken. Ook Annelies van der Maas was snel overtuigd van het belang mee te doen aan de mudraise. Zij zegt: ,,We houden natuurlijk vooral van een fysieke uitdaging. Daarnaast hebben de meeste kennissen in ons team zelf kinderen. Die groeien op in vrijheid en worden omringd door mensen die van ze houden. Het raakt ons dat er elders veel kinderen zijn bij wie dat niet zo is." Annelies kan zich nog niet exact voorstellen wat haar tijdens de mudraise te wachten staat. ,,Waarschijnlijk veel modder, ob stakels, water en afzien." De Krukels heeft nog plek voor twee deelnemers. Acties om die 5000 euro bijeen te krijgen, zijn in voorbereiding. De één tekent por tretten, de ander verkoopt logo's en weer een ander bakt brownies. Een fietstocht langs de PKN-kerk in Oosterland en Bruinisse met toelichting op de actie is in voor bereiding. De acties van De Kru- kels zijn te volgen via Facebook. Zierikzee Het gaat niet om een exorbitant bedrag, 125 euro per maand, maar om het idee: is het nodig een raadslid extra vergoeding te geven voor een speciale commissie? Het voorstel om dat wel te doen, le verde donderdagavond in de com missievergadering Samenleving en Bestuur gemengde reacties op. Het gaat om de zogeheten au- ditcommissie. Die vraagt zo veel inspanning van de leden dat er een raadsvoorstel ligt om deze aan te wijzen tot bijzondere commis sie. En dat betekent dat er een ex tra vergoeding aan verbonden wordt. Petri d'Anjou (PvdA) is falie kant tegen. ,,Het commissiewerk is onderdeel van de taken van een raadslid. Ik vind niet dat daar een aparte vergoeding tegenover moet staan." Sandra Fontein van D66 vroeg zich hardop af of er dan maar niet voor alle commissies meer geld moet worden gegeven. Jet van Gent van Hart van Schouwen- Duiveland vindt juist dat extra in spanning best beloond mag wor den en ook Arianne Klompe van de VVD en Ruud van de Laar van GroenLinks scharen zich achter die mening. Reint Laan van de SP daarente gen, heeft nog wat bedenktijd no dig. Die krijgt hij, want in de raadsvergadering van 29 april valt een beslissing over het voorstel. RILLAND De Raad van State gaat alsnog inhoudelijk de bezwaren behandelen van een aantal Rillan- ders tegen de uitbreiding van de arbeidsmigrantenhuisvesting (van 112 naar 200 man) in het Klooster van Rilland, zo bleek gisteren. Eerder verklaarde de Raad de be zwaarmakers, onder wie de fami lie Geboers, zonder hoorzitting, niet-ontvankelijk omdat ze - op 200 meter afstand - te ver van het klooster zouden wonen. Maar nadat het Europese Hof van Justitie met het zogenoemde 'var kens in nood-arrest' de Raad van State op de vingers tikte, krabde de hoogste bestuursrechter zich in de Rillandse zaak nog eens achter de oren. Immers, in het Europese ar rest verwijt het Hof de Raad van State dat hij te veel juridische drempels opwerpt in ruimtelijke ordenings- en milieuprocedures. Vóór het arrest wees de Raad be zwaarmakers meestal de deur als ze op meer dan 100 meter van een omstreden locatie wonen. zaterdag 17 april 2021 Waarom wappert LHBTI-vlag nog niet? SD Annelies van der Maas (l) weet nog niet zo goed wat haar te wachten staat. Hella van Oeveren deed al aan verschillende modderparkoersen mee. foto marieke mandemaker Schouwen-Duiveland is de enige gemeente in Zeeland die de re- genboogvlag nog niet hijst op Coming Outday. ,,Dit komt maar op een manier over en dat is ho mofoob." Vertegenwoordigers en sympathisanten van de LHBTI-gemeenschap proberen het na 2,5 jaar onderhandelen nog één keer. Niet alleen de re- genboogvlag moet wapperen, het volledige, samen opgestelde beleidsplan moet terug op tafel, vinden ze. Dat ligt nu in de prul lenbak. Valeska Nastaly Zierikzee -Jelt Pekaar, inspreker in de commissie Samenleving Zwoegen door de modder, klim men, klauteren en obstakels overwinnen tijdens een tocht van 12 kilometer. Die uitdaging van een zogeheten MudRaise gaat het regionale team De Krukels zaterdag 3 juli in Haar lemmermeer aan voor een goed doel: de strijd tegen kin derprostitutie. -Annelies van der Maas Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129