'ALS MIJN LIJF WIL STOPPEN GA IK DOOR' Maarten van der Weijden 'Ik had signalen van ondervoeding' 'Sport is een vorm van bezinning' 'Door slaapgebrek ging ik hallucineren' 'Op de hometrainer lees ik berichtjes' 'Soms leg ik de lat te hoog' Olympisch zwemkampioen Maarten van der Weijden (40) gaat heel ver voor zijn foundation. 'Mijn manier van sporten is misschien een lijdensweg, maar ik geloof niet in alleen dingen doen waar je zin in hebt.' ETEN EN DRINKEN 'Mijn eetpatroon heb ik het laatste jaar aangepast. Rigoureus, iets half doen kan ik niet. Na de elfstedenzwemtocht woog ik 110 kilo, nu 89,9. Voor zwemmen maken extra kilo's weinig uit, maar voor hardlopen is gewicht kwijtraken beter. Ik snack niet meer en drink geen alcohol. Ik ontbijt met vier geroosterde boterhammen, waarvan twee met stroop voor het ijzer, en veel fruit. Tijdens het sporten neem ik elk uur 105 gram koolhydraten via een drankje of gel. De lunch is een warme maal tijd en in de avond eet ik brood. Ik heb geprobeerd in de avond enkel yoghurt met eiwitpoeder te eten, omdat ik merkte dat mijn spijsvertering dan meer tot rust kwam. Onlangs ontdekte mijn voedingsdeskundige dat mijn bloed signalen van ondervoeding had, daarom eet ik nu een grotere avondmaaltijd.' BEWEGEN 'Elke dag, zo'n 18 tot 25 uur per week. Fietsen, lopen, zwemmen. Nadat de zwembaden dichtgingen, mocht ik van een fabrikant gebruikmaken van een stromingszwembad. Dat staat nu in mijn tuin. Je ligt op dezelfde plek in het water, maar zwemt tegen de stroom in. Mijn talent is duursport. Ik vind de uitdaging leuk en voel me er prettig bij omdat ik de Maarten van der Weijden Foundation kan helpen door geld op te halen voor kankeronderzoek. Sport is een soort vrijwilligerswerk dat goed bij me past, maar het is ook een vorm van bezinning. Ik heb ook weleens geen zin, maar ik geloof niet in alleen dingen doen waarin je zin hebt. Je moet door dat oncomfortabele traject heen, sommigen noemen het een lijdensweg. Als mijn lichaam in de weerstand gaat en al mijn cellen schreeuwen: Maarten, stop!, dan ga ik door. Dat lukt mij alleen als het in het teken staat van iets gaafs, van een groter doel. Dat is nu in vijf dagen vijf keer de triathlon doen in Zwitserland. Daar stem ik mijn lifestyle op af.' SLAPEN 'Ik slaap goed, acht uur per nacht. Ik lig nu in een hoogte tentje, daar is het zuurstofgehalte lager, 14 procent in plaats van 21 procent. Mijn lichaam maakt dan extra rode bloedcellen aan. Ik deed dit ook toen ik me voorbereidde op de Olympische Spelen. Tijdens mijn eerste elfsteden- zwemtocht voelde slapen als een soort valsspelen. Ik nam 2 x 20 minuten een powernap, maar ging hallucineren. Bij de tweede poging in 2019 sliep ik elke dag drie uur en voelde me daarna als herboren.' SCHERMTIJD 'Wel wat te veel, ik weet niet hoe lang. Ik ben gretig, wil graag vooruit. Dus ik check vaak mijn mail, post elke dag een Instastory en als ik twee uur op de hometrainer zit, lees ik berichtjes. Dat is niet handig tijdens het sporten, maar ik doe het toch. Dus hier liggen verbeterpunten.' ONTSPANNEN 'Wandelen met mijn dochters van 6 en 4, of met mijn vrouw een serie of film kijken - daarvan kom ik tot rust. Ik vertrek vind ik leuk en laatst The Queen's Gambit. Ik wil dingen graag voor elkaar krijgen, ben voorzitter van het bestuur van de stichting. Dan leg ik de lat soms te hoog en zegt mijn vrouw: nu even rustig aan.' MEZZA 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127