Video doodgeschoten tiener brengt politie VS in het nauw EUWS 11 Een Veluwse gemeente heeft zich over het 'Ruinerwold-gezin' ontfermd De gemeente betaalt het huis waarin de jongste (meerderjarige) kinderen sinds juli vorig jaar wonen en vader Gerrit Jan van D. na zijn vrijlating is ingetrokken. Zwolle Het gezin kreeg landelijke bekendheid na de inval in de boerderij in Rui nerwold. De vader werd verdacht van mishande ling en vrijheidsberoving van al zijn kinderen, maar de strafzaak werd stopgezet na een halfzijdige verlam ming van Van D. Hij zou zich niet meer goed genoeg kunnen verdedi gen. Tijdens de zaak is wel over de toekomst van het gezin met vader Gerrit Jan van D. gesproken: 'Hij kan op zijn manier ook aangeven wat zijn plannen zijn als hij vrijkomt. Hij gaat met vijf van zijn kinderen, hetgeen hij omschrijft door vijf vingers op te steken, wonen op een plaats in Ne derland die hij door middel van schrijven duidelijk maakt', zo staat te lezen in het requisitoir van het Openbaar Ministerie. Of hij destijds ook de gemeente opschreef waar hij nu woont, is niet bekend. De betreffende gemeente zegt het verzoek van de kinderen te hebben ontvangen. 'We hebben, als gastvrije en inclusieve gemeente de kinderen, op het moment dat zij het verzochten, uit humanitaire overwe gingen passende woonruimte gebo den. Deze kinderen hebben veel meegemaakt. Die vormen de eerste prioriteit. Daarnaast respecteren we ook erg hun privacy', laat de ge meente weten in een verklaring. Rust 'Daar waar zich veranderingen in de woon-leefsituatie van de kinderen voordoen, doen we er samen met de politie en zorginstellingen alles aan dit in goede banen te leiden. De kin deren hebben aangegeven geen con tact met de pers te willen en willen met rust gelaten worden. Ook dat respecteren wij. Als gemeente willen wij deze kinderen een veilige leef omgeving bieden. Daar waar ge wenst en nodig gaan we in gesprek met de buurt, want we willen ieder een een veilige plek bieden.' Donderdag werd bekend dat Gerrit Jan van D. bijna een ton aan con tanten terugkrijgt van het Openbaar Ministerie. Het betreft geld dat op de boerderij in Rui nerwold in beslag is geno men, maar rechtmatig is verdiend. Ook heeft Van D. een perceel in Staphorst in zijn bezit. De meerderjarige kin deren hebben sinds augustus vo rig jaar een eigen bedrijfje met be schilderde glazen, tuinmeubels en getekende portretten. Toch betaalt de gemeente voor de huisvesting van het gezin, zo bevestigt de burge meester. Waarom dat is, kan nie mand van de gemeente uitleggen. Voorzitter Erik Dannenberg van Divosa, de vereniging van gemeente lijke leidinggevenden in het sociaal domein, snapt goed waarom ervoor is gekozen om het gezin op te vangen in één huis. ,,De huur die de ge meente moet betalen voor zo'n huis is aanmerkelijk lager dan het bedrag dat een gemeente moet betalen als deze mensen in een opvanglocatie worden ondergebracht." Zo kost de jeugdzorg per kind ongeveer een ton per jaar. Op vangplekken zoals het Leger des Heils kosten ook veel geld, weet Dannenberg. „En naast dat fi nanciële aspect, kan het ook voor het gezin zelf beter zijn om iedereen bij elkaar te hou den." Dannenberg begrijpt dat er kritiek kan komen: waarom krijgt iemand die mogelijk iets strafbaars heeft ge daan een 'gratis huis' van de gemeente? „Ik snap dat gevoel wel, maar wat is het alternatief? Alle kinderen naar de jeugdhulp? Ie dereen op straat? Gemeenten moe ten maatwerk durven toepassen, ook als dat betekent dat niet ieder een dezelfde hulp krijgt." Het huis waar het gezin woont, staat op naam van een stichting, die is opgericht in november vorig jaar. De eigenaar van de stichting zegt niet te weten dat Van D. daar ver blijft. Ter plekke willen buurtbewo ners niets vertellen. Ze gunnen het gezin en zichzelf rust en geen toe loop. De wijkagent is, samen met andere hulpverleners, bij het gezin betrokken. Hoelang de gemeente de huur blijft betalen, is niet bekend. Karlijn van Houwelingen Chicago De dood van Adam Toledo leidde eind maart al tot veel verontwaar diging, maar de woede is nog groter nu uit beelden blijkt dat hij op het moment van het schot bevelen van de politie opvolgde. Adam liep die nacht met een 21- jarige man op straat in Little Vil lage, een Mexicaans-Amerikaanse wijk in Chicago. De 21-jarige zou schoten hebben gelost in de rich ting van een voorbijrijdende auto. Op het moment dat agenten het duo signaleerden, had Adam het bewuste wapen volgens agenten in zijn hand. Een van hen achtervolgde de jon gen. Hij maande Adam te stoppen, het wapen te laten vallen en zijn handen te laten zien. Op de beel den, gemaakt door de camera op het lichaam van de agent, is te zien dat Adam iets wat lijkt op een wa pen laat vallen en zich omdraait met zijn lege handen omhoog. Bin nen een seconde schiet de politie man één keer. De kogel raakt Adam in de borst. De agent probeert de jongen nog te redden. 1ou iVsrees. De moeder van Adam dacht dat hij op zijn kamer was. De volgende ochtend hoorde ze dat hij was om gekomen. De advocaat van agent Eric Still- man (34) vindt dat het schot ge rechtvaardigd was, omdat een wa pen in het spel was. ,,De politie agent moest in een fractie van een seconde een beslissing nemen", zegt Timothy Grace, een advocaat van de politievakbond. Maar veel Amerikanen vragen zich afwaarom een agent niet in staat is een ge spannen situatie rond een 13-jarige te de-escaleren zonder dodelijk ge weld. ,,Hij gooide zijn wapen weg. Als hij een wapen had - hij gooide het weg'', benadrukt advocaat Adeena Weiss-Ortiz, die de familie Toledo bijstaat. ,,De agent zei: laat me je handen zien. Hij gehoorzaamde, hij draaide om.'' Het korps meldde na de dood van Adam nog dat hij was omgekomen bij een 'gewapende confrontatie'. Een instantie die toezicht houdt op de politie in Chicago bracht de beelden naar buiten op een gevoelig moment. Deze week werden Ame rikaanse burgers al meermaals ge confronteerd met agenten die zon der goede reden dodelijk geweld gebruiken, bovengemiddeld vaak tegen burgers van kleur. Burgemeester Lori Lightfoot maande tot kalmte nog vóórdat de beelden openbaar waren, uit vrees voor rellen. Het is 'moeilijk' om de videobeelden te bekijken, erkende ze. Ondernemers in de stad vrees den ook dat protesten uit de hand zouden kunnen lopen en timmer den sommige panden dicht. Maar demonstraties verliepen voorals nog vreedzaam. zaterdag 17 april 2021 PC Dorp op de Veluwe omarmt gezin uit Ruinerwold Phaedra Werkhoven Arjen ten Cate Gerrit Jan van D. foto anp Er is voor geko zen de naam van de gemeente niet openbaar te ma ken, om de privacy van het 'gezin Rui nerwold' te res pecteren. Opnieuw zorgt dodelijk politie- geweld voor een golf van ontzet ting in de Verenigde Staten. Op videobeelden uit Chicago is te zien hoe een 13-jarige jongen wordt doodgeschoten door een agent, terwijl hij na een achter volging met de handen in de lucht staat en zich overgeeft. Stil protest tegen de dood van de jonge Adam Toledo. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11