"im 'Het werk wakkerde een soort laat puberaal gedrag aan' Van de koude kak in Gert- Jan Dröges Glamour land tot een portret van Lance Armstrong waar voor hij met Mart Smeets naar Austin, Texas reisde. En van grote shows van Willem Ruis tot het klassiekemuziekfeest Podium Witteman. Cameraman - in zijn eigen woorden 'audiovisuele huursoldaat' - Martin Mulder (66) registreerde ze de afgelopen veer tig jaar allemaal. Hij beschrijft zijn avonturen met een mix van melan cholie, humor en vooral zelfspot in De wonderlijke wereld van de televisie (Pepper Books 19,99). Het viel hem de laatste tijd op dat veel vakgenoten van zijn generatie in meer of mindere mate lijden aan verzuring. 'Ze zijn grumpy old men geworden, en in mindere mate women. Oude cowboys die mopperen dat alles vroeger beter was, dat er toen meer geld was en meer tijd. Zo sta ik niet in het leven. De voorwaarden waren toen inder daad compleet anders. En ik wil met plezier en verbazing over die periode vertellen.' Dat is gelukt. Mulder schetst niet alleen de feest- en rock-'n-roll- mentaliteit achter de schermen, maar geeft ook een tijdsbeeld van de tv-wereld toen geld nog geen rol speelde. Waar een registratie van The Voice nu vlug-vlug-vlug gemaakt moet worden en zwaar leunt op sponsors en inkomsten uit commercials, namen de makers van de Willem Ruis Show liefst vier dagen de tijd voor elk programma. 'Dat het voor de VARA was maakte niet uit. Het waren de jaren 80 en de poen klotste over de plinten. Was een opname op locatie ergens in het land op zaterdag, dan ging ik met de hele crew al op donder dag een hotel in. Vier nachten bleven we daar. Drank, kilometers en andere onkosten werden alle- MARTIN MULDER had als cameraman een prachtbestaan. Hij schreef een boek over de feest- en rock-'n-roll-mentaliteit van vroeger, en hoe hij die zag veranderen. ■C-r.-. hStTp^ Wonderlijke wereld te)evisie maal vergoed, naast een tarief van zo'n 600 gulden per dag.' Hij had regelmatig zeven dagen per week werk. 'Hotels, cocktail bars, businessclass vliegen voor een item van zes minu ten: het werkte versla vend en wakkerde een soort laat puberaal gedrag aan. Een fan tastisch leven, maar je moet er wel op tijd mee op houden, als twinti ger ben je onverwoest baar, later werkt en voelt dat toch anders. En door die roes nam ik mezelf in de maling, want er waren ook maanden dat de tele foon niet ging en aan een financiële buffer opbouwen deed ik nauwelijks. Dat is mettertijd veran derd. Net als mijn zee man-imago: ik ben alweer braaf vijftien jaar met dezelfde dame.' Ook veranderd: de status van zijn vak. De Amsterdammer, die nog maar spora disch draait: 'Toen ging bij wijze van spreken de rode loper uit. Je werkte bij de televisie met een hoofdletter T. Nu kunnen de jonge honden een bierfles naar hun hoofd krijgen als ze fil men op Urk of in het Vondelpark. Dat lijkt me een hard gelag. Maar dat neemt niet weg dat ik in de ogen van die jonge cameramensen dezelfde bevlogenheid zie als die waarmee ik aan de slag ging. Het blijft een prachtig vak.' MIJN BOEK /N.' martin mui w De. van de S 1 Na'ry Vsrmeejen «n v« ic anderen M Z3 X SÉ O O O cn O LL. co ie LU MEZZA 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119