Nabil B. in vrijgegeven chat: 'Ik kan héél veel flikken' SPECIAAL VOORJOU De Hotelweken Bestel nu op pzc.nl/hotelweken 10 NIEUWS Ex-Kamerlid Smeets weg bij Spong VAN DE PZC De afgelopen weken is de kroonge tuige tijdens openbare verhoren in het liquidatieproces Marengo, dat draait om zes onderwereldmoor- den, flink aan de tand gevoeld. Daarbij ging het vaak over dezelfde onderwerpen: zijn betrokkenheid bij een vergismoord, waardoor hij gedwongen werd om naar justitie over te lopen en de iPhone (waar over hij eerder had gelogen) die hij maandenlang in zijn cel had. Tijdens die verhoren herhaalde de kroongetuige steeds dat hij tij dens zijn onderhandelingen met het OM over een kroongetuigedeal worstelde met een loyaliteitskwes tie. Hij had uitgebreid over Ri- douan Taghi en enkele andere ver klaard. Moest hij ook zijn goede vriend Mohammed Razzouki en zijn oudere broer Saïd belasten? Maar toen hij naar eigen zeggen berichten te lezen kreeg, waaruit hij opmaakte dat de broers Raz- zouki hem wilde laten vermoor den, besloot hij door te zetten en belastende verklaringen over hen af te leggen. ,,Zij verraden mij, ik verraad hun", zei hij daarover. Die verklaring is een ander dag licht komen te staan, nu afgelopen week ongeveer tweehonderd chat- berichten tussen Nabil B. en zijn vriendin zijn toegevoegd aan het dossier. De berichten zijn afkom stig uit de iPhone van de kroonge tuige en de voeging aan het dossier is door de advocaten van de kroon getuige tot aan de Hoge Raad be vochten. Advocaat Nico Meijering zei dat hij en zijn cliënt Moham med Razzouki de berichten als 'schokkend' hebben ervaren. ,,De inhoud is zeer explosief', zei Meij ering gisteren in de De Bunker. Vriendin De berichten die Nabil B. met zijn vriendin wisselde in de winter van 2017 werpen een ander licht op zijn eerdere verklaringen dat Moham med Razzouki hem wilde laten vermoorden. „Het enige wat voor mij duidelijk is, is dat Mo niet loog", zegt Nabil tegen zijn vrien din op 18 december 2017. Dat is ruim een week vóór hij zijn kroon- getuigedeal tekent. Hij doelt daar mee op eerder contact dat hij met zijn vriend heeft gehad, toen hij ook al enige tijd in de gevangenis zat. „Die zal mij nooit wat aan doen", gaat Nabil verder. „Check wat hem is overkomen." Daarmee doelt hij op een aanslag op Mo hammed Razzouki. De (niet fatale) aanslag op Raz- zouki houdt de kroongetuige be zig. En hij meldt aan zijn vriendin dat hij ernstig twijfelt over zijn toekomst. Moet hij wel kroonge tuige worden? ,,OM wilt nu snel actie. Het is dubbel. Ene kant wil ik stoppen. Maar dat is lastig." Oorlog is gaande nu. Aan wiens kant moet ik staan? Moet ik dan mijn mensen afvallen? Dat is er een om over na te denken. Daar zitten veel haken en ogen aan. Justitie wilt me enkel gebruiken", schrijft de kroonge tuige dan aan zijn vriendin. Een paar uur later doet hij er een schepje bovenop. ,,Fuck it. Ik kan heel veel flikken naar justitie." Ook schrijft hij dat het OM hem behoorlijk onder druk zet om de kroongetuigedeal te tekenen. Het gaat daarbij hoogstwaarschijnlijk om berichten die op dat moment nog niet in het strafdossier waren gevoegd. ,,OM laat mij serverbe- richten zien die geen zuivere koffie zijn. Zodat ik sneller 'ja' zeg." Volgens advocaat Meijering zijn de nieuwe berichten een duide lijke aanwijzing dat de kroonge tuige heeft gelogen. ,,Was er een loyaliteitsprobleem, of was er sprake van iets anders? De vaag stellen is hem beantwoorden." Meijering denkt dat de kroonge tuige wroeging kreeg, en dat de kroongetuige de broers Razzouki te veel had belast tijdens zijn ver klaringen. ,,Hij wilde kennelijk van de deal af. Want misschien zouden ze wel eens heel boos gaan wor den. Maar dat kon hij nooit toege ven, en dus moest hij met een an der verhaal komen." Hij lijkt daarop aangewezen, nu advocaat Gerard Spong heeft laten weten dat Smeets niet terugkeert als strafrecht advocaat bij het kantoor van Spong. Smeets stapte donderdag op als Kamerlid na beschuldi gingen van seksueel grens overschrijdend gedrag bij minderjarige jongens. De ad vocaat zat slechts twee weken in de Kamer. Sinds 2015 heeft een Tweede Kamerlid dat binnen drie maanden ver trekt recht op zes maanden wachtgeld: een bedrag van ruim 50.000 euro. Kamerle den die langer dan drie maan den werken, krijgen mini maal twee jaar wachtgeld. ,,Het is niet duidelijk of hij gebruik gaat maken van de wachtgeldregeling", zegt een woordvoerder van D66. ,,Die keuze is aan het Kamerlid zelf.'' Sinds 2009 werkte Smeets bij het Amsterdamse advoca tenkantoor Spong, waar hij gespecialiseerd was in zeden zaken. In onze webwinkel vind je unieke hoteldeals! Tijdens de Hotelweken lichten wij wekelijks de mooiste hotels uit, mét hoge kortingen. Fletcher hotelovernachting incl. ontbijt WestCord ApartHotel Boschrijck Heerlijk overnachten bij Apollo Leonardo Hotels Bastion Hotels Dagje uit Weekend weg Avond uit Thuis Cursussen zaterdag 17 april 2021 PC Kroongetuige Nabil B. lijkt door de inhoud van de iPhone, die hij maandenlang in het geheim in zijn cel had, flink in de proble men te zijn gekomen. Volgens advocaten blijkt uit de ver stuurde berichten dat hij onder ede heeft gelogen. Yelle Tieleman Amsterdam Bewaking bij De Bunker in Amsterdam. foto anp DEN HAAG Het opgestapte D66-Kamerlid Sidney Smeets heeft recht op zes maanden wachtgeld. INCL. ONTBIJT FIETS HUUR INCL. ONTBIJT J ONTBIJT Geniet van een overnachting inclusief uitgebreid ontbijt in één van de 100 Fletcher Hotels in Nederland. Inclusief ontbijt Aankomsten alle dagen van de week Te verzilveren t/m 31 augustus 2021. Dit hotel is rustig gelegen in de bossen, vlakbij het dorp West Terschelling. Ga voor het gemak van een hotel met de vrijheid van een appartement. Inclusief ontbijt, koffie gebak bij aankomst Inclusief 2 dagen fietshuur *Te verzilveren t/m 30 juni 2021. De hotels van Apollo Leonardo vind je op de mooiste locaties, van bruisende steden tot locaties aan de kustlijn en in een groene omgeving. Inclusief ontbijt Keuze uit 15 hotels Te verzilveren t/m 31 december 2021. Plof na een onvergetelijke dag in de stad of natuur heerlijk op bed in één van de 34 Bastion Hotels in Nederland. Inclusief ontbijt Aankomsten aLle dagen van de week Te verzilveren t/m 31 december 2021. *Alle prijzen zijn exclusief verzend- en eventuele (verplichte) kosten. Vanwege de geldende coronamaatregelen worden ontbijt, Lunch en diner op de kamer geserveerd en zijn niet alle faciliteiten in het hotel geopend. Kijk voor de actuele informatie op de pagina van het desbetreffende hotel. Wil je nog meer topdeals? Bekijk het complete aanbod in onze webwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10