'Ik leef al een jaar van bubbel naar bubbel: die van thuis en die op mijn werk. Tot voor kort woonde mijn ex-vriendin bij me. We zijn al sinds 2019 uit elkaar, maar ze had nog geen andere woning. Ik bivakkeerde tijden op de bank. Nee, daar kwam geen knuffel bij kijken. In het begin had ik nog wel eens een date, maar dat vond ik met het oog op covid toch te gevaarlijk. Mijn moeder heeft suiker, die wil ik al helemaal niet besmetten. Gelukkig had ik overdag 'mijn jongens'. Ze wonen met z'n vijven in de instelling waar ik werk. Twee kunnen niet praten, geen van hen begrijpt wat corona is; verstandelijk functioneren ze onder het niveau van een 6-jarige. Toch mochten ze door de maatregelen een deel van de tijd hun ouders niet zien. Echt knuffelen doe ik niet met ze, het is meer een beetje stoeien als jongens onder elkaar. Pedagogisch knuffelen, noem ik dat. Ik moet ze regelmatig fysiek begrenzen en tot rust brengen. Bovendien moet ik ze wassen. Ik doe alles met handschoenen aan en een mondkapje op, maar toch kreeg ik afgelopen november corona. De hele groep liep het op, het was een puinhoop. Gelukkig zijn we nu gevaccineerd. Voor mij is dat fysieke contact niet vervullend. Ik heb ADHD en ben daardoor bovengemiddeld aanhalig naar vrienden. Dat ligt allemaal stil. Ik hunker naar wat gezelligheid op de bank. Die krijg ik nu van mijn hond Nina en mijn kat Illy. Ze slapen ook bij me in bed. Illy maakt de slaapkamerdeur open en Nina banjert erachteraan. Een kat knuffelt wel anders dan een hond. Als Illy er geen zin meer in heeft, krijg ik een klap. Ik kan dat wel waarderen. Nina vindt alles goed, al hang ik haar onderste boven. Ze is een herplaatser met een rotverleden en volgt me zelfs naar de wc. Zonder mijn dieren had ik deze tijd niet gered, ik neem geen knuffel meer voor lief.' DANIEL BAL (45) uit Hilversum woont samen met zijn Franse bulldog Nina en Oosterse korthaar Illy. Daniël is begeleider van jongvolwassenen met een ernstige verstandelijke beperking en gedrags stoornissen. 28 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108