8 NIEUWS Theo Bovens wil eerder weg Oppositie wil zorgbonus Ton voor vader Ruinerwold Ik kreeg het gevoel dat ze het op de lange baan schoven Sidney Smeets (D66) is opgestapt als Tweede Kamerlid na beschuldigingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag. Toch voelt Frank Lemmers, de melder in de zaak, zich niet gehoord door D66 POLITIEK INTEGRITEIT A lechts twee weken zat Sidney Smeets (45) in de Tweede Kamer. ,,Deze stap doet mij pijn'', verklaarde hij gisteren bij zijn ont slag. Volgens D66-leider Sigrid Kaag was het vertrek 'onvermijdelijk', ze wil dat een Kamerlid zich 'aan de hoogste normen van integriteit houdt'. Toch is het de vraag of de D66-partijtop wel zo doortastend heeft opgetreden. Want dat Smeets wordt beticht van ongewenst gedrag met soms minder jarige homojongens, was in ieder ge val al op 31 maart bekend bij D66. Toch kondigde de partij pas afgelo pen woensdag een intern onderzoek aan, nadat een tiental jongemannen openlijk hun relaas deed op Twitter over seksuele toespelingen. Al in november vorig jaar twitterde Bart Nijman van GeenStijl over on line berichten 'naar jonge jongens' door Smeets. En op 19 maart plaatste columnist Jan Dijkgraaf op zijn site 'een briefje' aan Smeets over Twitter- berichten, waarin mensen deelden dat zij 'niet zulke fijne ervaringen' hadden met de strafrechtadvocaat. Waarom greep D66 niet direct in na de eerste officiële melding op 31 maart? En hoe zit het met de scree ning van kandidaat-Kamerleden bij de partij? Die vragen zijn extra pran gend, omdat integriteit en ongewen ste omgangsvormen sinds eind vorig jaar hoog op de agenda staan bij D66. Destijds kwam een anonieme mel ding binnen over seksuele intimida tie en machtsmisbruik door een pro minent partijlid. D66-leider Kaag gelastte meteen een 'extern en onafhankelijk onder zoek'. ,,In onze partij is er geen enkele ruimte voor grensoverschrijdend ge drag'', sprak ze in december. ,,Wan- neer daar sprake van zou zijn, past maar één weg: stevig ingrijpen.'' Eind februari pleitte onderzoeks bureau Bing het prominente partijlid vrij van seksuele intimidatie. Maar Bing was wél kritisch over de cultuur binnen D66. Negen D66'ers meldden zich met andere verhalen over mis standen en machtsmisbruik. Vijf van hen waren ten tijde van het voorval jonger dan 25 jaar. Bing adviseerde D66 om beleid te maken om onge wenste omgangsvormen te voorko men. Ook moest er een betere klach tenregeling komen én een onafhan kelijk en deskundig meldpunt. ,,Wij trekken ons dit als bestuur zeer aan'', reageerde partijvoorzitter Anne-Ma rie Spierings in februari. Het is diezelfde Spierings die vo rige week belde met Frank Lemmers (24) over zijn melding van grens overschrijdend gedrag door het nieuwe D66-Kamerlid Smeets. Lem mers is vicevoorzitter van de Amster damse afdeling van Dwars, jongeren organisatie van GroenLinks. Hij zit in een politieke appgroep waarin jon gens hun beklag deden over Smeets. Minderjarigen Lemmers stuurde op 31 maart een mail naar Johanna Rakers, de ver trouwenspersoon van D66 in Am sterdam. In de mail van Lemmers stond dat een 'D66-Kamerlid met minderjarigen' contact zoekt via on der andere Twitter. Rakers en Lem mers hadden telefonisch contact, waarin Lemmers uitlegde dat het om Smeets ging en wat de aantijgingen waren. De vertrouwenspersoon zei het 'hoog op te gaan nemen'. Lemmers vertelt aan deze krant dat Rakers hem de volgende dag, op 1 april, weer belde. Ze zou de melding doorzetten naar partijvoorzitter Spierings. Een week later, op woens- dagavond 7 april om 21.50 uur, kreeg hij van haar een berichtje of ze kon den bellen. Dat deed Spierings de volgende dag, 8 april, om 11.00 uur. Negen dagen na de eerste melding vraagt Lemmers zich af 'hoe serieus D66 is om dit op te pakken na een toch wel ernstige melding'. Spierings zegt in het gesprek met Lemmers dat ze Smeets wil spreken, maar 'dat dit even kan duren'. Lem mers: ,,Het gesprek kon snel plaats vinden, maar het kon ook een maand duren.'' Lemmers zegt dat het vervol gens stil blijft vanuit D66. ,,Ik kreeg het gevoel dat ze het op de lange baan schoven.'' Indringend gesprek Pas afgelopen woensdag, als D66 een persverklaring uitstuurt, leest Lem mers dat er een intern onderzoek komt en dat Kaag en Spierings een 'indringend gesprek' met Smeets hebben gehad. De gang van zaken verbaast Lemmers. Niet alleen heeft hij geen terugkoppeling gekregen, maar hij vraagt zich ook af waarom D66 pas een onderzoek start na alle ophef op Twitter. ,,Laat je het afhan gen van de ophef of de inhoud en de ernst?'' vraagt Lemmers zich af. Een woordvoerder van het partij bestuur van D66 kon gisteren niet zeggen of er snel genoeg is gehandeld na de melding van Lemmers. Op vra gen van deze krant zegt de woord voerder dat kandidaat-Kamerleden bij D66 'zeker worden gescreend'. Of daarbij eerdere aantijgingen aan het adres van Smeets aan het licht kwa men, is onduidelijk. Melder Frank Lemmers is opge lucht dat Smeets zijn ontslag heeft ingediend als Kamerlid. „Contact met 15-jarigen en het delen van je fantasieën over seks met jongens on der 16 jaar kan niet. Of het strafbaar is of niet; moreel kan dit niet en Smeets had dit moeten weten.'' vrijdag 16 april 2021 GO MAASTRICHT De Lim burgse gouverneur Theo Bovens (CDA) blijft toch niet aan tot er een opvol ger wordt benoemd. Hij wil dat er een waarnemend commissaris van de Koning in Limburg word aange steld. Dat maakte Bovens gisteren bekend na overleg met demissionair minister Kajsa Ollongren (Binnen landse Zaken). Vorige week vrijdag stapte Bovens op nadat een motie van wantrouwen was ingediend tegen hem en het voltallige college van Gedeputeerde Staten. Ook dat stapte op. DEN HAAG Het kabinet zou meer geld moeten uittrek ken om zorgpersoneel dit jaar een bonus uit te keren van 500 euro. Dat vinden de PvdA, SP en PVV. Als blijk van waardering voor hun inzet in de coronacrisis kwam het kabinet vorig jaar met een bonus voor zorg- medewerkers van 1000 euro. Het idee was om deze uit te keren aan men sen die veel extra werkdruk hadden vanwege de crisis, maar er kwamen veel meer aanvragen binnen dan van tevoren werd aangenomen. Daardoor werd het budget overschreden. DEN HAAG Vader Gerrit- Jan van D. uit Ruinerwold krijgt bijna een ton terug van het Openbaar Ministe rie (OM). Omdat hij van wege zijn herseninfarct niet in staat is terecht te staan, is het strafvorder lijke belang komen te ver vallen, bevestigt het OM. Het bedrag van 97.000 euro aan contant geld werd in oktober 2019 in beslag genomen bij een inval op de boerderij in het Drentse Ruinerwold. Daar leefde Van D. met zes van zijn negen kinderen een afge zonderd bestaan volgens de regels van een zelf ge creëerd evangelie. De rechtbank oordeelde dat hij niet in staat is zichzelf te verdedigen en liet hem vrij. David Hielkema Peter Winterman Den Haag D66-Kamerlid Sidney Smeets moest al na twee weken weer afscheid nemen van de politieke arena in Den Haag. FOTO ROBIN UTRECHT - Frank Lemmers, melder van de zaak niet direct in na klacht over Smeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8