7 FORMATIE BESTUURSCULTUUR Informateur Tjeenk Willink werkt aan voorstellen om de Haagse bestuurscultuur transparanter en dualistischer te maken. Iedereen wil het. Maar er komt nooit iets van. vrijdag 16 april 2021 Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag Alle partijen in de Tweede Ka mer roepen dat alles anders moet: minder dichtgetim merde regeerakkoorden, meer mogelijkheden voor de Tweede Kamer om het kabinet te controle ren, meer openheid, minder afspraken in de achterkamers waar de oppositie vervol gens niets meer aan kan veranderen. En terwijl alles anders moet, vroegen de partijen de 79-jarige veteraan Herman Tjeenk Willink als informateur. Dat lijkt een paradox. Tjeenk Willink loopt al zijn hele leven in Den Haag rond en was al bij veel kabinetsformaties betrokken waarbij die cultuur die nu moet worden doorbro ken juist is doorbroken. In de jaren 70 was hij als ambtenaar al betrokken bij meer dere kabinetsformaties, als informateur is dit de vierde keer dat hij is aangezocht. De eerste keer was in 1994. En toch is de keuze voor deze veteraan niet raar. Want uitgerekend Tjeenk Wil link waarschuwt al bijna zijn hele leven voor het gebrek aan controle op het kabi net door het parlement. Voor de groeiende kloof tussen Den Haag en de rest van het land. Dat deed hij in zijn functie als rege ringscommissaris voor de Reorganisatie van de Rijksdienst in de jaren 80 en daarna als vicevoorzitter van de Raad van State. Telkens wees hij erop dat de zittende macht te weinig openstond voor kritiek. Niet dat hij een roepende in de woestijn was. Al decennia is er bij elke formatie consensus dat het anders moet. Carla van Baalen, hoogleraar en directeur van het Centrum Parlementaire Geschiedenis aan de Radboud Universiteit onderzocht de zucht naar vernieuwing bij Haagse politici van de kabinetsformaties na de oorlog. ,,Als je kijkt door de decennia heen, komt steeds hetzelfde terug'', vertelt ze. ,,Er wordt gemopperd over hoe het gaat en iedereen neemt zich voor om het anders te doen. En dat gemopper is luider als er een formatie is met dezelfde premier, zoals nu.'' Geen belang Waarom het toch nooit lukt? Van Baalen weet het wel. ,,Een meerderheid die aan de macht komt, heeft geen belang meer bij het doorvoeren van veranderingen.'' Ze heeft dan ook geen hoge verwachtingen. ,,Het is van alle tijden, we willen echt meer dualisme, een regeringsprogramma op hoofdlijnen. En het moet allemaal ook opener, transparanter en democratischer. Hele bekende geluiden. Soms zie je dat men er de ene keer net iets verder in komt dan een andere keer. Maar nooit gaat het dusdanig dat iedereen zegt: zo is het zoals we het allemaal willen.'' Zo wilde oud-premier Wim Kok minder vastleggen in harde afspraken en de Tweede Kamer meer overtuigen in het de- bat van de kabinetsplannen. Maar dat bleek toch lastiger dan gedacht. Van Baa- len: ,,Kok hield het niet vol. Terwijl als je het van tevoren even afstemt, dan is dat ook best wel efficiënt regeren op een be paalde manier.'' En voormalig premier Jan Peter Balke nende had het in de campagne van 2002 over een regeerakkoord van een A4'tje, maar dat lukte niet. ,,Al was het korter dan het regeerakkoord van het tweede paarse kabinet.'' Huidig premier Mark Rutte zegt nu ook dat het anders moet. Zo wil hij een betere ambtelijke ondersteuning van Tweede Ka merleden, zodat die beter in staat zijn het werk van het kabinet te controleren en eigen onderzoek te doen. Minder regels, zodat agenten en zorgmedewerkers min der tijd kwijt zijn aan papierwerk. Minder dichtgetimmerde regeerakkoorden, zodat de Tweede Kamer over meer onderwerpen nog een eigen mening kan vormen. En een andere cultuur op ministeries. Van Baalen ziet het niet gebeuren. Het ligt volgens haar niet voor de hand dat ie mand die al drie kabinetten heeft geleid, zijn stijl en vergaderorde wezenlijk anders gaat aanpakken bij zijn vierde kabinet. ,,Ik verwacht niet dat dat gaat gebeuren'', zegt ze. Drang Ook Tjeenk Willink zelf is sceptisch. Bij zijn aantreden als informateur vorige week wees hij erop dat juist nu de drang groot is om een dik regeerakkoord te schrijven. De Tweede Kamer is met zeventien partijen versplinterd en er is behoefte aan stabili teit. Dan zijn partijen geneigd dingen vooraf goed vast te leggen met elkaar. ,,Wat in veertig jaar in een bepaalde rich ting is gegaan, heb je niet in veertig dagen teruggedraaid. Maar we moeten het wel proberen.'' Dat is om twee redenen nodig. Voor een stabiel bestuur willen partijen graag een meerderheidscoalitie. In de huidige ver houdingen kan dat niet zonder het CDA. En juist het CDA heeft met Kamerlid Pie- ter Omtzigt een criticus van de huidige politieke cultuur in zijn midden die eist dat er dingen veranderen. Zo niet, dan zal het CDA niet toetreden tot een kabinet. Of de partij krijgt een groot intern probleem. De tweede reden: ook kabinetsleden zelf klagen dat al dat vergader achter de scher men te belastend is. Het begon de afgelo pen vier jaar al op maandagochtend met coalitieoverleg waarin de lijnen werden uitgezet van de week die voorlag. Minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees werd tijdens de ziekte van zijn partijgenoot Kajsa Ollongren een halfjaar vicepremier. Toen hij er vanaf was, zei hij tegen een collega-minister: ,,Weet je wel hoeveel tijd dat kost?'' Want niet alleen zondagavond de troe pen bellen, maar lunchen op dinsdag met Rutte en de andere vicepremiers, van alles afstemmen na de ministerraad op vrijdag avond. En tussendoor plooien gladstrijken bij het bewindsliedenoverleg op donder dagavond, even langsgaan bij de fractie voorzitter, bellen met een Kamerlid. Het overleggen houdt niet op. Het vergadercircus is juist opgericht om dat kabinetten in het decennium-Rutte zelden konden rekenen op een meerder heid in Tweede en Eerste Kamer. Er moest nogal wat worden afvergaderd om dingen geregeld te krijgen. Toch zegt ook CDA- minister Wopke Hoekstra dat het anders moet: ,,Er gaat te veel tijd verloren met overleg, alles is dichtgetimmerd. Dat moet anders. De overlegcultuur moet minder, dat kan ook.'' Maar Hoekstra kan dan ook niet om de wens van 'zijn' Omtzigt heen. GO Iedereen zegt dat het anders moet, maar het gebeurt niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7